Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 27.07.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
SK 2011: Przegląd filmów o tematyce street art

SK 2011: Przegląd filmów o tematyce street art

12.04.2011-13.04.2011
Kinoteatr Rialto, Katowice


Street art to umiejętność współtworzenia: przestrzeni, miasta oraz sztuki. 12 i 13 kwietnia w katowickim Rialcie w ramach SK 2011 Katowice Street Art Festival będzie miał miejsce przegląd filmów poświęconych sztuce ulicy.

W programie filmy ukazujące street art jako przejaw konstruktywnej niezgody, próbę wyrwania miasta i jego mieszkańców z codziennej rutyny, ukazujące światowe sławy graffitti i ich twórczość. Będzie można obejrzeć: „Sprayowców”, „Bomb It”, „Wyjście przez sklep z pamiątkami” i „Grafficiarzy”, niektóre po raz pierwszy w Polsce na dużym ekranie.

Seanse przeglądu to nie tylko porcja doskonałej rozrywki, ale też lekcja historii i różnorodne próby uchwycenia istoty zjawiska street artu. Przede wszystkim jednak mogą one nakłonić widzów do stałego zachowywania czujności, zachęcić do ponownego odkrywania tego, co pozornie oswojone.

oprac.: m | zdjęciu: kadr z filmu „Wyjście przez sklep z pamiątkami”


Program przeglądu:

12.04 wtorek

godz. 16.45 > Prezentacja multimedialna: „Dziękujemy Ci, Andy – pop art, street art, Warhol, Basquiat i inni surferzy”. Prowadzenie: dr Anita Skwara.

godz. 18.00 > „Sprayowcy”, reż. Benjamin Morgan. Wyst.: Lane Garrison, Brian Burnam, Luis Saguar, Tajai Massey, Fred Pitts, Andy Rolfes, Fred Salvallon. USA 2004, 85 min.
Berlin, Sztokholm, Seattle to zaledwie kilka punktów w festiwalowym tournée „Sprayowców”, na które niestety nie załapała się Polska. Dopiero teraz, w siedem lat po światowej premierze, ten brak nadrabia katowicki przegląd. Fabularna opowieść o ciemnej stronie subkultury graffiti, której członków czeka dotkliwa kara za swoje hobby. W filmie oprócz gwiazdy graffiti Briana Burnama zagrał również Lane Garrison, znany z serialu „Prison Break”.

godz. 20.00 > „Bomb it”, reż. Jon Reiss. Wyst.: Cope 2, Kid Acne, Antonio, Arofish, Augor, Chris Broms, Bob, Boleta. USA 2007, 93 min.
Chociaż film nie miał oficjalnej premiery w polskich kinach, nigdy też nie był dystrybuowany na dvd, rzesze polskich street artowców nie tylko go znają, ale darzą pełnym uwielbieniem. „Bomb it” to sztandarowe dzieło street artu. Filmowy podarunek dla subkultury, dla której uliczne malunki stały się sensem i fundamentem życia.

13.04 środa
godz. 18.00 > „Grafficiarze”, reż. Florian Gaag. Wyst.: Mike Adler, Florian Renner, Elyas M’Barek, Jacob Matschenz, Kristina Karst. Niemcy/ Polska 2006, 82 min.
Polsko-niemiecka produkcja z 2006 roku była nagradzana m.in na Festiwalu Filmowym Urban World Vibe New York, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bostonie, Festiwalu Filmowym Hip Hop Odyssey New York. W portrecie środowiska grafficiarzy widać doskonałą znajomość pokazywanej subkultury. Jego autorowi udało się stworzyć film, który, jak określiła go krytyka, jest jak uderzenie w twarz, nie możesz zamknąć przed nim oczu, uszu, zmysłów...

godz. 20.00 > „Wyjście przez sklep z pamiątkami”, reż. Banksy. Występują: Banksy, Thierry Guetta, Space Invader, Andre, Wendy Asher, Jay Leno, Zeus. USA/ UK 2010, 87 min.
Bohaterem „Wyjścia przez sklep z pamiątkami” jest Therry Guetta ekscentryczny właściciel butiku z vintage'ową odzieżą w Los Angeles. Jako filmowiec-amator obsesyjnie pragnie odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, człowiekiem legendą, brytyjskim artystą graffiti, któremu od lat udaje się utrzymać w tajemnicy swoją tożsamość, choć poluje na nią cały świat. Film jest reżyserskim debiutem Banksy'ego i genialną prowokacją, podobną do jego wcześniejszych zaskakujących akcji ulicznych. O swoich intencjach w związku z filmem Banksy mówi: „chcieliśmy, aby nasz film zrobił dla street artu to, co 'Karate Kid' dla sztuk walki. Żeby każde dziecko wyszło na ulice z puszką sprayu w dłoni. Skończy się tak, że nasz film może zrobić dla street artu to, co 'Szczęki' dla surfingu”.


Pozostałe wydarzenia festiwalu to: murale, graffiti, instalacje i warsztaty w przestrzeni miejskiej + koncerty: L.U.C + Rahim i Fokus + Molesta Ewenement & Bitwa o Kluski Śląskie + O.S.T.R..


>>> przeczytaj wywiady z: Danem Witzem + Raspazjanem
>>> zobacz cały program SK 2011 Katowice Street Art FestivalBilety:
10 zł, karnety 25 zł
na prezentację wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone