Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 27.07.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
SK 2011: Akcje w przestrzeni publicznej

SK 2011: Akcje w przestrzeni publicznej

10.04.2011-17.04.2011
Katowice


Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016, organizator SK 2011 Katowice Street Art Festival, niezwykle czujnie wybiera propozycje, które mają stanowić o katowickiej gotowości do bycia miastem kulturotwórczym. Jednym z aspektów, jakie wyróżniają nas wśród innych kandydatów, jest nacisk na działania w przestrzeni publicznej.

W kwietniu do Katowic przyjadą wybitni przedstawiciele światowego street artu: legenda nowojorskiej sztuki ulicznej Dan Witz, znany włoski artysta 108, lider hiszpańskich street artowców Aryz. Stawią się też ciekawe polskie składy: Chazme 718, Ciah-Ciah, Foxy&Wiur, Otecki, Rey59, Sepe i Taki Myk Studio. W trakcie festiwalu powstaną murale, instalacje i inne prace, które – miejmy nadzieję – nie znikną za sprawą wandali i nadgorliwych służb miejskich.

Street art to nie tylko sztuki wizualne, ale także powiązana z tym muzyka hip-hopowa. Jako że z Katowic pochodzi Paktofonika, a powstaje właśnie film o tym zespole („Jesteś Bogiem”), będzie można spotkać się z reżyserem tego obrazu tuż przed koncertem członków formacji - Rahima i Fokusa. W ramach festiwalu SK 2011 będzie także okazja do spotkania z autorami albumu „Polski Street Art” oraz do wzięcia udziału w licznych tematycznych warsztatach. Kwiecień zapowiada się ciepło, spędzimy go na ulicy?

tekst: Adra, ap | na zdjęciu: praca z cyklu „Dark Doings” Dana Witza

>>> przeczytaj wywiady z: Danem Witzem + Raspazjanem


Program:

Spotkania

12.04 wtorek
> ul. Mariacka, Katowice
godz. 13.00 > Spotkanie z Danem Witzem
Artysta z Nowego Jorku (ur. 1957 w Chicago), od ponad 30 lat zajmuje się malarstwem realistycznym i street artem. Jeden z pionierów ruchu street artowego. Swoimi pracami podejmuje dialog z przestrzenią miejską, nadając nowe znaczenia zastanym miejscom i przedmiotom. Jego obrazy pokazywane są w galeriach na całym świecie: Jonathan LeVine Gallery i DFN Gallery w Nowym Jorku, StolenSpace Gallery w Londynie, Carmichael Gallery w Los Angeles, Addict Galley w Paryżu, White Walls w San Francisco. Porusza w nich tematy dehumanizacji, wyalienowania, szaleństwa, tożsamości ludzi we współczesnym społeczeństwie.
>>> www.danwitz.com

Inne atrakcje: malowanie autobusu na żywo, wypożyczalnia rowerów + wypożyczalnia aparatów LOMO oraz ścianka graffiti dostępna dla mieszkańców (będą funkcjonować w czasie trwania festiwalu).

14.04 czwartek > Rondo Sztuki
godz. 17.30 > Spotkanie z autorami albumu „Polski Street Art”
Elżbieta Dymna i Marcin Rutkiewicz są założycielami Fundacji Sztuki Zewnętrznej, której celem jest promowanie i upowszechnianie sztuki w przestrzeni publicznej. Współtworzą także stowarzyszenie Moje Miasto A w Nim, zabiegające o estetykę przestrzeni miejskich. Stworzyli album „Polski Outdoor”, ukazujący funkcjonowanie reklamy zewnętrznej i „Polski Street Art”, będący prezentacją najważniejszych polskich twórców tej dziedziny. Prowadzenie: Stanisław Ruksza. Wstęp wolny.
>>> www.polskistreetart.blogspot.com

ul. Mariacka, Katowice
godz. 19.00 > Spotkanie z twórcami filmu „Jesteś Bogiem”
Obraz jest adaptacją książki „Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej” autorstwa Macieja Pisuka, poświęconej jednej z kluczowych w latach 90. formacji hip-hopowych. Jest to historia zespołu oraz kultowej postaci Magika, współzałożyciela Paktofoniki, wcześniej związanego z legendarnym Kalibrem 44. Realizacja filmu w reżyserii Leszka Dawida wystartowała w lutym bieżącego roku, Magika, Fokusa i Rahima zagrają studenci i absolwenci krakowskiej PWST: Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt oraz Dawid Ogrodnik. Spotkanie z reżyserem i aktorami odbędzie się na godzinę przed koncertem Rahima i Fokusa w oknie Kato Baru. Wstęp wolny.


Murale/ Graffiti
Będą powstawały od 11 do 17 kwietnia w różnych częściach miasta.

10–13.04 > przejście podziemne ul. Dębowa, Katowice
108: włoski artysta streetartowy. Początkowo tworzył tradycyjne graffiti, z czasem jego prace zaczęły przybierać kształty tajemniczych figur w rozmaity sposób ingerujących w publiczną przestrzeń. Jego dzieła pojawiały się na ulicach Mediolanu, Paryża, Londynu, Berlina i Nowego Jorku. Uczestniczył w wielu międzynarodowych wystawach. Charakterystycznymi elementami twórczości 108 są labirynty, martwe drzewa, ciemne i mroczne kształty. Jego twórczość w znaczącym stopniu inspirowała innych twórców abstrakcyjnych graffiti.
>>> www.108nero.com

11-15.04 > ul. Mariacka Tylna 23, Katowice
Aryz: twórca streetartowy z Barcelony, ikona hiszpańskiej sztuki graffiti. W jego pracach zdumiewają ogromne rozmiary i kolorystyka. Tworząc na ulicach Barcelony, skupiającej wyjątkowo aktywną grupę twórców Street artu, wypracował swój charakterystyczny i niepowtarzalny styl. Jego prace są znane w całej Europie. Tworząc olbrzymie murale używa zarówno sprayów, pędzli i wałków.

11-14.04 > przejścia podziemne, ul. Tylna Mariacka, ul. Warszawska, Katowice
Dan Witz
>>> www.danwitz.com

12–16.04 > przejście podziemne przy Stadionie Śląskim, Katowice
Otecki: artysta z Wrocławia. Jego twórczość, pomimo że jest zakorzeniona we współczesnym nurcie street artu, odwołuje się do sztuki ludowej, ma korzenie w tradycyjnej ikonografii, jak i w graffiti. Posługuje się takimi metodami, jak: tradycyjne techniki graficzne, malarstwo, mural, rzeźba czy współczesne rękodzieło.
>>> www.otecki.com

12–16.04 > ul. Warszawska 35, Katowice
Sepe/ Chazme 718: polscy artyści street artowi pochodzący z Warszawy. Działają niezależnie, czasami wykonując wspólne prace. Obaj zdobyli już uznanie na street artowej scenie, nawet poza granicami Polski. Zapraszani są np. do Berlina czy Genewy.
Sepe/ Pan Sepeusz: absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. W jego rysunkach, ilustracjach, obrazach i muralach baśniowe postaci przenikają się z patologią zapyziałych kamienic, alkoholowych wizji i wszędzie pojawiających symboli. W jego prace wnikają przedmioty codziennego użytku, namacalne fragmenty życia nie tylko do oglądania, ale też do dotknięcia.
>>> www.sepeusz.blogspot.com
Chazme 718: absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Od 1996 roku związany jest ze street artem, zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. >>> www.chazme718.blogspot.com

12-15.04 > ul. Dudy-Gracza, Katowice
Foxy&Wiur / Taki Myk Studio
Foxy&Wiur
: artyści street artowi, działający w Trójmieście. Para zarówno w życiu, jak i „na ścianie”. Ich odmienne style i charaktery łączą się tworząc niecodzienną jakość. Działając na zróżnicowanych powierzchniach, podejmują rozmaite style.
>>> www.flickr.com/photos/foxy-wiur
Taki Myk Studio: grupa zajmująca się dekoracją wnętrz. Bazując na swoich pomysłach oraz wiedzy projektowej malują murale, elewacje, witryny. Prowadzą warsztaty i szkolenia dla różnych grup wiekowych według indywidualnych scenariuszy. Studio tworzą: Wojciech Wiśniewski Wx2 - zajmuje się graffiti i street artem od 15 lat, od sześciu lat zafascynowany techniką szablonu. Organizator imprez, w tym corocznego Szablon Dżemu, Jan Pawlik/ Jans1: maluje od 15 lat. Nie ogranicza się do jednej techniki. Interesuje go wszystko, co związane ze street artem: od graffiti przez szablony po aerografię. Zajmuje się również szeroko pojętą architekturą oraz grafiką komputerową.
>>> www.takimyk.com.pl

12–17.04 > ul. Dębowa 3
Etam Cru: łódzki duet, w którego skład wchodzą dwaj studenci IV roku Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP - Bezt i Sainer malują ze sobą już prawie 4 lata, a efektem ich kooperacji są prace, obok których nie można przejść obojętnie.
>>> www.etamcru.com

15-17.04 > przejście podziemne ul. Olimpijska, Katowice
Wers/ Ciah-Ciah
Wers
: polski malarz, fotografik, artysta street artowy. Głównym obszarem jego zainteresowań są opuszczone przestrzenie, którym malując, dostarcza „nowych mieszkańców”. W swoich pracach często wykorzystuje znalezione w danym miejscu przedmioty.
Ciah-Ciah: fetyszysta piramid i czaszek. Jest zainteresowany wszystkimi formami projektowania graficznego, ale najlepiej odnajduje się w sztuce ulicznej - od vlepek po murale. Jego prace można znaleźć głównie w Polsce, ale nie tylko.
>>> www.ciahciah.com

15–17.04 > mur przy ulicy Brackiej
Śląski Mural: O700team/ Cfntx crew/ Onte/ Jeżmirski Art/ Terry Grand / Dast/ Impact/ Malik / Turbos
Śląski Mural to inicjatywa znanej lokalnej grupy 0700team. Grupa zaprosiła do wspólnej pracy najbardziej interesujących twórców z regionu. Wspólna praca, której hasłem będzie Future, podejmie tematykę zmian, jakie zachodzą i będą zachodzić w mieście.


Instalacje

11–17.04
> skwer przed Wydziałem Prawa i Administracji UŚ, Katowice
Kilo - Koło Naukowe Projektowania Graficznego katowickiej ASP. Instalacja artystyczna poświęcona jest Magikowi, wybitnemu śląskiemu raperowi, członkowi legendarnych grup: Paktofonika, Kaliber 44.

13–17.04
Ixi Color
: prywatnie Adam Jastrzębski, znany też jako Adam-x i Ixi Color. Projekty tego ostatniego skutkowały zarówno wystawami zbiorowymi jak i indywidualnymi (m.in. w Berlinie, Warszawie, Łodzi, Płocku i Elblągu). Poza street artem zajmuje się także malarstwem, tworzeniem naklejek dekoracyjnych. Realizował się w stylu ośmiornicowym (opartym na budowaniu całości z samoprzylepnych elementów), a także w vinylowcach.
>>> www.ixicolor.bzzz.net

14.04
Nespoon
: Warszawska artystka zajmująca się tworzeniem biżuterii przestrzeni publicznych. Swoje prace pokazywała m.in. w Berlinie i Mumbaju. W Katowicach stworzy jedną ze swoich instalacji koronkowych.

15–16.04 > plac Andrzeja, Katowice
Goro: rodzimy twórca, którego inspiracją i narzędziem ulicznych interwencji są odpryski wielkiego miasta, odpadki cywilizacji. Tworzy z nich frapujące, a jednocześnie dyskretne dzieła spod znaku „postprzydatności”. Instalacja składa się z kilkudziesięciu plastikowych kanistrów, wypełnionych chemicznym światłem. Ustawione przez artystę w pewnej konfiguracji, tworzą kompozycję, którą mieszkańcy i przechodnie mogą dowolnie przesuwać, zmieniając jej ułożenie. Każdy z uczestników zostaje dodatkowo wyposażony w plastikową świecącą bransoletkę, dzięki czemu światło rusza wraz z nim w miasto.


Warsztaty

11–14.04
> MDK Bogucice-Zawodzie
Warsztaty Podaj Dalej (beatbox, rap i freestyle, DJing) - MaxFloRec. Bilety 25 zł i 20 zł (cena poszczególnych zajęć), karnet 60 zł.
>>> info

11–13.04 > Dom Aniołów Stróżów, Katowice
Warsztaty graffiti dla dzieci Raspazjana i Mony Tusz.
Mona Tusz
: artystka urodzona na Górnym Śląsku, ukończyła m.in. Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Jej zakres działalności to: malarstwo na płótnach, deskach, ścianach, rzeźba, czasem scenografia, kostiumy, performance oraz fotografia i grafika.
Raspazjan: oniryczny artysta śląski zdobiący przestrzeń publiczną przy pomocy własnego mocno rozpoznawalnego stylu. Prace Raspazjana opierają się na ezoterycznej estetyce snu. Postacie pojawiające się w jego dziełach to zaczarowane kobiety-koty, kobiety-nimfy, kobiety-anioły wydłubane z odmętów sennych mar.

12.04 > Świetlica Nikisz
godz. 15.00-17.00 > Warsztaty Dada Art
Warsztaty „Kids of Banksy” mają na celu uświadomienie dzieciom granicy między street artem a wandalizmem poprzez dyskusję i tworzenie własnych przykładów sztuki ulicznej.
Dada Art: nietypowa świetlica, której celem jest stworzenie przyjaznego i twórczego środowiska dla swoich podopiecznych. Organizuje warsztaty rozwijające kreatywność, podczas których dzieci próbują swoich sił m.in. jako szefowie kuchni, architekci czy projektanci.
>>> www.dada-art.pl

12.04 > Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Krakowska 138, Katowice
godz. 17.00 > Warsztaty tworzenia latawców
Zorganizowane są z myślą o dzieciach będących pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W czasie zajęć dzieci same będą robić latawce, a potem je puszczać.
Stowarzyszenie Kuklok: powstało w styczniu 2007 roku w Piekarach Śląskich jako odpowiedź na kulturalne zapotrzebowanie środowiska młodych mieszkańców miasta i jego okolic. Do najważniejszych celów stowarzyszenie zalicza rozwój i promocję kultury na Górnym Śląsku, promocję ludzi aktywnie działających w sferze muzyki oraz sztuki, a także prowadzenie działań uświadamiających o potencjale regionu.

14–15.04 > AWF, Katowice
Warsztaty dla seniorów
W tych nietypowych warsztatach wezmą udział seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Katowicach oraz panie z Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Świętochłowicach. Grupa stworzy dzieło techniką graffiti na terenie boiska Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Prowadzenie: Raspazjan i Mona Tusz.

14.04 > boisko MOSiR „Hetman”, ul. Siwka 2, Katowice
godz. 18.00-20.00 > Warsztaty frisbee Śląskiego Stowarzyszenia Graczy Ultimate


Wydarzenia towarzyszące

17.03
> MDK Bogucice-Zawodzie
godz. 17.30 > Finisaż wystawy fotografii „Śladami Magika z Bogucic” + koncert Fokusa i PomaU

30.03–1.04
Bogucicki mural Tajemniczy Ogród
Grupa 0700team
, czyli znani Mysz i Kot, będą pracować nad graffiti w przejściu podziemnym między Gwiazdami a Bogucicami (pod al. Roździeńskiego). Praca, zatytułowana Tajemniczy Ogród nawiązujące do hasła kandydatury Katowic do tytułu ESK – Miasto Ogrodów. Znajdziemy na nim największe skarby dzielnicy: postać Magika, Kukuczki czy zabytki architektury. W ramach akcji 1 kwietnia przewidziano występy grupy tańca hip-hop YouCanDoIt, zespołu PoYutsze oraz pokaz parkour.

25.04 > Kopiec Wyzwolenia, Piekary Śląskie i Dolina Trzech Stawów, Katowice
Dzień Latawca
W programie swobodna i nieograniczona zabawa w puszczanie wszelakich obiektów latających. W każdym z nas, bez względu na wiek, tkwi jeszcze coś z dziecka. Warto czasami dać dojść mu do głosu. Prowadzenie Stowarzyszenie Kuklok.Pozostałe wydarzenia festiwalu to: przegląd filmów o tematyce street art + koncerty: L.U.C + Rahim i Fokus + Molesta Ewenement & Bitwa o Kluski Śląskie + O.S.T.R..


>>> zobacz cały program SK 2011 Katowice Street Art Festival
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone