Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
poniedziałek 21.06.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
DZIELNICA BRZMI DOBRZE: Katowickie dzielnice brzmią bardzo dobrze

Tytuł Miasta Muzyki UNESCO zobowiązuje! Na szczęście w Katowicach dobrych dźwięków nie brakuje. Wystarczy tylko umieć je wydobyć… na powierzchnię miejską. Temu właśnie służy projekt Dzielnica Brzmi Dobrze, który już trzeci rok z rzędu zapewnia wsparcie młodym, początkującym wykonawcom. W ten sposób poznaliśmy m.in. Erith, The Party Is Over, Hengelo, Kolory. Kto tym razem narobi hałasu w mieście?

14 kwietnia, 22 dzielnice, 26 przesłuchanych zespołów, 5 zwycięskich grup – tak w skrócie można przedstawić przebieg tegorocznego konkursu Dzielnica Brzmi Dobrze. W skład jury weszli: Natalia Przybysz, Abradab, Natalia Grosiak, Robert Zembrzycki, Tomasz Skórka (Kayax, Go Ahead, Spring Break) i Krzysztof Halicz z Instytutu Adama Mickiewicza. To oni zadecydowali, że profesjonalne wsparcie instytucji Katowice Miasto Ogrodów otrzymają: gitarowe dziewczyńskie trio Szklane Oczy, nazywany polskim Franzem Ferdinandem Max Bravura, rapowo-looperowo-gitarowo-beatboxowe Żyjoki, eksperymentalne Aiselis oraz Zośka, a dokładniej Weronika, jej brat i jej chłopak.

Każdy z zespołów miał już okazję zaprezentować się na żywo podczas cyklu premierowych koncertów w Ogrodzie KMO. Część z nich usłyszmy również we wrześniu w Strefie Kultury z okazji urodzin miasta. A to dopiero początek możliwości, jakie otwierają się przed zwycięskimi składami.

„W trakcie dwuletniej współpracy staramy się wyposażyć nasze zespoły w kompetencje oraz umiejętności, dzięki którym będą potrafiły radzić sobie nawet nie mając managera” – mówi Dagmara Szastak, która wraz z Kasią Stalicką i Michałem Paduchem koordynuje projekt Dzielnica Brzmi Dobrze. „Wspólnie uczymy się, jak budować wizerunek i zarządzać mediami społecznościowymi, podpowiadamy, jak stworzyć rider techniczny, czy też jakie prawa, wynikające z ustawodawstwa autorskiego i wydawniczego, przysługują zespołom. Organizujemy spotkania z przedstawicielami branży – managerami muzycznymi, stage managerami, producentami, przedstawicielami wytwórni płytowych. Najistotniejsze pozostają dla nas koncerty – bookujemy zarówno te klubowe, jak i plenerowe, aby zespoły zyskały jak największe doświadczenie sceniczne” – podsumowuje Dagmara.

W poprzednich latach patronatem projektu Dzielnica Brzmi Dobrze zostało objętych 10 zespołów. W 2016 byli to: The Party Is Over, Lód 9, Hengelo, Kolory, Fuck The People (obecnie Lunatic Stays Eternal), w 2017 natomiast: Erith, Studio Sztama, Parnas Brass Band, Nottooeasy oraz Ciśnienie.

Do końca zeszłego roku udało się wydać siedem albumów, a dwa kolejne niebawem trafią do tłoczni. Cennym dodatkiem do płyt są videosesje, zarejestrowane w każdej z dzielnic, z których pochodzą zespoły. W planach są również realizacje teledysków dla tegorocznej, zwycięskiej piątki. Co więcej, przez cały rok realizacji programu laureaci mieli dostęp do w pełni wyposażonej w backline i nagłośnienie sali prób, mieszczącej się w budynku KMO.

„Ponadto w zeszłym roku podjęliśmy współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach” – dodaje Dagmara. „Działania, prowadzone w ramach zajęć Identyfikacja wizualna, mają charakter konkursowy. Studenci projektują okładki płytowe oraz identyfikację wizualną zespołów z naszego programu, a najlepsze z nich zostają nagrodzone i zrealizowane. Dotychczasowe efekty pracy studentów można oglądać w Galerii 5 (KMO) do 9 września”.

Dla mieszkańców Katowic szczególnie znaczący jest fakt, że uczestnicy projektu znacznie wzbogacili muzyczne życie miasta. Występowali na wielu koncertach, zarówno klubowych, jak i plenerowych. Dali się poznać także w innych miejscach w kraju, a nawet poza jego granicami, np. na festiwalu Fête de la Musique (Hannover – Kolory; Saint Étienne – Hengelo), na Rawa Blues Festival (Lunatic Stays Eternal), na Przystanku Woodstock (Kolory, Hengelo). Teraz świat stoi otworem przed kolejnymi laureatami konkursu.

Przez najbliższe miesiące na łamach Ultramaryny prezentować będziemy sylwetki wszystkich 15 laureatów konkursu Dzielnica Brzmi Dobrze.

tekst: Marta Ochman
ultramaryna, wrzesień-grudzień 2018Laureaci konkursu:

>>> LUNATIC STAYS ETERNAL: Chcemy być prawdziwi
>>> KOLORY: Nic kosztem słuchacza
>>> LÓD 9: Bez kompromisów
>>> THE PARTY IS OVER: Mroczne rytmy kontra przyswajalne melodie
>>> NOTTOOEASY: Pilni studenci muzyki
>>> ERITH: Żadnego ograniczania się
>>> HENGELO: Gramy według własnych zasad
>>> CIŚNIENIE: Bardzo głośno i bardzo intensywnie
>>> PARNAS BRASS BAND: Z optymizmem patrzymy w przyszłość
>>> STUDIO SZTAMA: Pracujemy na 150 procent
>>> ZOŚKA: Mamy coś nie do powiedzenia
>>> MAX BRAVURA: Energia nas rozpiera
>>> SZKLANE OCZY: Dziewczyny nie płaczą, tylko grają rocka
>>> AISELIS: Chcemy dalej dobrze się bawić
>>> ŻYJOKI: Krążymy między muzyką i obrazem
>>> Dzielnica Brzmi Dobrze na miasto-ogrodow.eu
>>> Dzielnica Brzmi Dobrze na Fb
KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
RAHIM: Zapalić w ludziach iskrę do walki o siebie
17 listopada w księgarniach pojawi się biografia Rahima „Ludzie z tylnego siedzenia”. Był to dla nas w... >>>

VELVETEVE: Kobieta orkiestra z własnym muzycznym show
Eva ma na nazwisko Aksamit oraz adekwatną do tego barwę głosu. Choć muzyczną fascynację obudziła w niej Whitney Ho... >>>

KULTURA W CZASACH PANDEMII: Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś?
Tytułowe pytanie pochodzi z wydanego blisko ćwierć wieku temu zbioru esejów Marii Janion. To ona w latach 90. bard... >>>

IGGY NOT POP: Znam swoje miejsce w szeregu
Wychował się w Katowicach, ale obecnie mieszka w Nowej Hucie. Jest raperem, autorem tekstów i gościem, któryR... >>>

CITY BREAK: Lipsk
Buntgarnwerke nad Białą Elsterą, zdjęcie: Harald Goebl Za sprawą niedawnego półfinału Ligi Mistrzów, do które... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone