Dr Chang Il You, adiunkt w Instytucie Językoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest kierownikiem Centrum Języka i Kultury Koreańskiej przy UŚ. Współpracuje ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej oraz Akademią Dyplomacji na UŚ. Zajmuje się różnicami w etykiecie językowej między językiem polskim a koreańskim w sferze biznesu. Jest gościem spotkań w ramach Tygodnia Kultur i Tradycji EMNK2024.
Ulubione miejsce w GZM?
Park Zielona w Dąbrowie Górniczej.
Ulubione miejsce w Korei?
Dom rodzinny w mieście Chuncheon (춘천) .
Główna cecha mojego charakteru?
Nie zmieniam się pod naciskiem otoczenia.
Co było dla mnie największym wyzwaniem po przeprowadzce do Polski?
Koreańskie składniki były niedostępne, szczególnie niektóre warzywa i owoce morza.
Co wzbudza we mnie obsesyjny lęk?
Nie wiem, czy to jest obsesyjny lęk, ale czuję, że nasza cywilizacja oraz technologia rozwijają się zbyt szybko. Czasami mam wrażenie, że coś jest nie tak. Zaczęło się to około 5-6 lat temu, kiedy siedziałem w kinie w Katowicach, oglądając reklamę przed filmem (bardzo lubię oglądać reklamy przed filmem, bo to jest esencja kapitalizmu). W reklamie była idealna rodzina: piękny dom, szczęśliwe dzieci. Ta rodzina powiedziała „dobranoc” do AGD, i wtedy przeraziłem się. Coraz mniej rozmawiamy z ludźmi, a nawet między rodziną. I teraz musimy żegnać się ze sprzętem. Mam nadzieję, że idziemy w odpowiednim kierunku.
Ulubiony sposób spędzania wolnego czasu?
Chodzić do kawiarni z rodziną i pić kawę.
Ulubiona polska książka?
„Zniewolony umysł” – Czesław Miłosz.
Ulubiona koreańska książka?
Prawdopodobnie nie jest przetłumaczona na język polski. W oryginale nosi tytuł „Toji” (토지), co oznacza „Ziemia” po angielsku.
Najciekawszym aspektem języka polskiego dla mnie jest…
Zdecydowanie są to zdrobnienia (deminutywy).
Ulubiony bohater literacki?
Arthur Dent w książce pt. „Autostopem przez Galaktykę”.
W przyszłości chciałbym…
Aby moja praca zawsze była moją pasją.
Słowa, których nadużywam…
„Generalnie”.
Wydarzenia „Seria wykładów: Kultury wysokiego kontekstu – wokół kultur Dalekiego Wschodu” i „Daleka Azja z pierwszej ręki” odbywają się w ramach Tygodnia Kultur i Tradycji, jednego z 50 tematycznych tygodni zorganizowanych w związku z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.
W związku z niezwykłym wydarzeniem, jakim jest przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024, postanowiliśmy zebrać głosy specjalistek i specjalistów z różnych dziedzin. Chcemy udowodnić, że za białymi fartuchami, ekspresyjnymi wzorami na tablicach i skomplikowanymi równaniami kryją się ludzie, którzy mają swoje pasje, zainteresowania, a czasem nawet swoje słabości. Dlatego przygotowaliśmy dla nich kwestionariusz Prousta. Gotowi, by poznać naszych naukowych bohaterów?