Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
środa 14.04.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Życie ludzi

Życie ludzi

30.11.2020-31.03.2021
online,
CSW Kronika, Bytom


Projekt „Życie ludzi” stanowi opowieść o ludziach i ich kulturze z perspektywy badacza cywilizacji człowieka, niczym z programów przyrodniczych. Narracja wystawy zbiorowej (udział biorą m.in. Hubert Czerepok, Dorota Hadrian, Łukasz Surowiec, Małgorzata Szandała, Łukasz Trzciński, Jaśmina Wójcik, Julita Wójcik) skupia się na wybranych aspektach ludzkiej egzystencji i koresponduje z wydaną na początku ubiegłego wieku trylogią noblisty Maurycego Maeterlincka. W „Życiu pszczół”, „Życiu termitów” i „Życiu mrówek” potraktował on świat owadów jako metaforę świata ludzkiego.

O szczegółach opowiada nam Agata Cukierska, jedna z kuratorek wystawy: „System wytworzony przez owady społeczne jest według Henryka Bergsona idealnym społeczeństwem zamkniętym, stanowi bowiem doskonale wewnętrznie zharmonizowaną grupę, której jednostki automatycznie wypełniają wszystkie przydzielone obowiązki. To przykład idealnej bezkonfliktowej współpracy, gdzie altruizm graniczy z heroizmem, a śmierć jednostki konieczna dla przetrwania grupy jest na porządku dziennym. W świecie owadów celem nadrzędnym jest propagowanie rasy. Państwa owadów rządzone są przez nieubłagany instynkt, dodatkowo ich obywatele rozwinęli organ społeczny w systemie trawiennym, który sprawia, że ich istnienie jest całkowicie zależne od współobywateli.

Obserwując stosunki społeczne panujące w koloniach mrówek, termitów i pszczół, struktury architektoniczne, mechanizmy logistyczne czy przyczyny występujących w świecie owadów zjawisk kuratorki wraz z artystami i artystkami podjęły się przeniesienia zachowań obecnych w świecie przyrody na zachowania człowieka. Na wystawie znajdą się więc zagadnienia zarówno z takich obszarów jak: architektura – doskonałość mikroświatów w strukturze mrowisk, pszczelich plastrów i termitier, z których każdy posiada zorganizowany system urbanistyczno-budowlany; zagadnienie władzy, systemów społecznych, wojny; konflikt społeczny i miejsce jednostki w superorganizmie – kolonii”.

tekst: Marcin Misztalski | zdjęcie: Michał Smandek, Polska (Duch ula), 2020


„Życie ludzi” – w wystawie udział biorą: Piotr Bujak, Maciej Cholewa, Hubert Czerepok, Dorota Hadrian, Krzysztof Jung, Kijewski/ Kocur (Marek Kijewski, Małgorzata Malinowska), Małgorzata Mirga-Tas, Franciszek Orłowski, Tomasz Przybyłek, Michał Smandek, Łukasz Surowiec, Małgorzata Szandała, Łukasz Trzciński, Jaśmina Wójcik, Julita Wójcik, Jasiek Zoll (Mr. Fly Guy), Karolina Żyniewicz. Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Wystawa w galerii trwa do 19 marca.

Od 4 lutego galeria czynna w godzinach: wt-czw, sb 11.00-17.00, pt 11.00-18.00. Indywidualne oprowadzania po wystawie we wtorki i czwartki w godzinach: 11.00-12.00, 14.00-15.00. Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: dominika.malska@kronika.org.pl oraz telefonicznie: +48 32 2818133.

>>> zobacz wystawę onlinepo imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone