Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 9.12.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce

Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce

7.10.2020-27.06.2021
Muzeum Górnośląskie, Bytom


W Muzeum Górnośląskim niezwykły powrót buntownika. Twórcy walczącego z wyobrażeniami o artystycznych autorytetach. Mowa o Stanisławie Szukalskim, rzeźbiarzu i rysowniku, który za geniusz uznawał jedynie własną sztukę. Twierdził, że musi ona być przesadzona.

Na wystawie oglądamy dynamiczne, niespokojne, wielowymiarowe i pełne odniesień dzieła Szukalskiego, które są jej fundamentem oraz prace jego popleczników. Szczep Szukalszczyków herbu „Rogate Serce” ze Stanisławem Szukalskim na czele tworzyli m.in.: Jerzy Baranowski, Edward Biszorski, Wacław Boratyński, Antoni Bryndza, Franciszek Frączak, Michał Gawlak, Stanisław Gliwa, Eugeniusz Hanzel, Stanisław Karwowski, Czesław Kiełbiński, Marian Konarski, Jerzy Kowalski, Zygmunt Kowalski, Roman Pietrzak, Michał Stańko, Norbert Strassberg, Władysław Sowicki, Stanisław Stanowski, Antoni Ślusarek, Fryderyk Śmieszek oraz Stefan Żechowski. Wystawa prezentuje prace dwunastu członków szczepu.

Zbiory pochodzą głównie z Muzeum Górnośląskiego. Znajdziemy także prace udostępnione przez Muzeum Narodowe w Warszawie, z którego pochodzą rzeźbiarskie prace Szukalskiego. Monety i medale należą do Muzeum Okręgowego z Torunia. Muzeum Śląskie w Katowicach jest depozytariuszem obiektu z kolekcji prywatnej. Artefaktów użyczyła także Galeria Dyląg z Krakowa oraz inni kolekcjonerzy prywatni. Dzięki temu wystawa nie opiera się tylko na dziełach sztuki, ale także na szczegółach dopełniających całość historii.

Na koniec warto wspomnieć, że Stanisław Szukalski przyjaźnił się z Giorgio di Caprio (ojcem Leonarda di Caprio). O tej niezwykłej znajomości oraz (niestety) zapomnianej sztuce opowiada film „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego” w reżyserii Irka Dobrowolskiego (jest dostępny na platformie Netflix). Dlatego idziemy do Muzeum Górnośląskiego, oglądamy film i odkopujemy twórczość wyjątkowego artysty.

oprac.: Adrianna Helena MrowiecStanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu „Rogate Serce” – wystawa prac Stanisława Szukalskiego oraz jego popleczników; kurator Agnieszka Bartków. Wernisaż 7.10 (środa), godz. 17.00. Wystawa przedłużona do 27.06.2021.

>>> wystawa na stronie Muzeum Górnośląskiegopo imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone