Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 19.01.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
10. Międzynarodowy Festiwal Ars Independent

10. Międzynarodowy Festiwal Ars Independent

24.09.2020-26.09.2020


Bardzo mocno trzymamy kciuki za festiwal Ars Independent! 10. jubileuszowa edycja odbędzie się co prawda online, ale to wcale nie znaczy, że zabraknie w tym roku atrakcji.

Wręcz przeciwnie. Dla festiwalu, który od lat szuka nowych ścieżek, promuje cyfrowe światy i zaprasza do nieodkrytych zaułków Sieci, Internet to właściwie naturalne środowisko. W przyszłym roku widzimy się przecież znowu w realu – w końcu Ars Independent to jeden z ulubionych festiwali katowiczan.

Nie da się ukryć, że skala festiwalu jest mniejsza. Zapewne na taki stan rzeczy wpływ miała nie tylko pandemia, ale również fakt, że organizatorzy zacisnęli zęby i przygotowują wydarzenie z jubileuszowym przytupem. Trzynaście wydarzeń (wyjątkowo smakowitych) oznacza trzy dni nieustannego oglądania, dyskutowania i poszerzania horyzontów. Ars Independent to w tym roku projekcje na platformach Mojeekino, Youtube, Facebook i stronie festiwalu, co może zaowocować otwarciem się na widzów, którym do Katowic zawsze było nieco za daleko.

Część projekcji i wydarzeń będzie dostępnych przez wszystkie festiwalowe dni, inne będą transmitowane w czasie rzeczywistym. Trzeba będzie precyzyjnie ułożyć sobie grafik. Nie odbędzie się za to walka o Czarnego Konia. I to akurat martwi najbardziej, bo sekcje filmowe zawsze budziły najwięcej emocji.

W przygotowanie samego festiwalu zaangażowali się twórcy, którzy od lat – częściej lub rzadziej – gościli na festiwalu. Laureaci, miłośnicy, przyjaciele. Efektem tej współpracy będzie na przykład playlista teledysków, które lubi dziesiątka artystów występujących na poprzednich edycjach festiwalu (wśród nich Baash, Novika, Borys LBD i zespół Drekoty).

Swoje najnowsze prace zaprezentują też animatorzy, którzy w ubiegłych latach walczyli o Czarnego Konia Animacji. Kto choć raz widział jakiś blok z tej sekcji, ten wie, że rozmaitość form, tematów i siła osobowości samych twórców może przyprawić o zawrót głowy. Jest więc na co czekać, zwłaszcza że wielu w międzyczasie z debiutantów stało się dojrzałymi i niejednokrotnie nagradzanymi artystami.

W tym roku równie ciekawie zapowiada się zestaw eksperymentalnych animacji, trafnie nazwanych przez organizatorów „pojechanymi”. Oczywiście mowa tu o filmach, które przekraczają granice tradycji, z góry określonej techniki czy poszukują tematów dalekich od narracyjnej poprawności. W tej sekcji zobaczymy na przykład wspaniałą animację „Stopklatka” Soetkina Verstegena, która była pokazywana na kilkudziesięciu festiwalach od Australii po Maroko, w tym w Clermont-Ferrand (gdzie zresztą otrzymała nagrodę). W tej sekcji zobaczymy też przepiękny, czarno-biały obraz Piotra Dumały „Ostatnia wieczerza”. Film ten zwiedził właściwie cały świat, choć w Polsce pokazywany był jedynie kilka razy. Nazwiska tego niezwykłego reżysera nie trzeba reklamować, dość powiedzieć, że tym razem Dumała na swój poetycki sposób wchodzi w dyskusję z dziełem Leonadra da Vinci.

Oprócz tradycyjnych seansów jak zwykle znajdzie się miejsce na twórczość młodych, niezależnych i dopiero szukających swoich dróg twórców. Spotkanie pod szyldem „Prezki w sieci o tym jak w gry (kiedyś: Game On)”, które poprowadzi Magdalena Cielecka z Anshar Studios, towarzyszyć będzie prezentacji takich właśnie projektów. W dyskusji towarzyszącej przeglądowi najciekawszych form wideoeseju z ostatnich dziesięciu lat wezmą udział autorzy kanałów Film Radar, Films&Stuff oraz BluShades. O infomasie porozmawia zaś Anna Szrama, Piotr Zawojski i Matylda Badera. A to tylko kilka propozycji.

Czeka nas pewnie wiele niespodzianek, ale na pewno nie będzie nudno.

tekst: Joanna Malicka | zdjęcie: „Liquid Sky”, reż. Vladislav „Slava” TsukermanKliknij w program:Program w wersji online znajdziesz >>> tutaj

Wydarzenia podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Ars Independent odbywają się w sieci na platformach:

>>>> arsindependent.pl
>>>> Youtube
>>>> Facebook
>>>> Mojeekino


Bądź na bieżąco >>>> wydarzenie na Fb


Bilety:
wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone