Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 13.05.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Komorebi

Komorebi

11.07.2020-20.09.2020
Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice


Koncepcja interdyscyplinarnego projektu „Komorebi” jest urzekająca w swojej prostocie. Zachwycić się naturą i wyrazić ów zachwyt poprzez sztukę. Aneta Zasucha, kuratorka najnowszej wystawy katowickiego BWA, zaprosiła do udziału w tym przedsięwzięciu grupę bardzo ciekawych twórców, którzy będą musieli mierzyć się z najbardziej wymagającą publicznością na świecie, czyli dziećmi. Do najmłodszych bowiem adresowana jest wystawa, którą oglądać możemy od 11 lipca.

Komorebi to japońskie słowo oznaczające złudzenie optyczne, które towarzyszy nam, kiedy patrzymy w przebijające się przez gałęzie drzew słońce. Sączące się promienie mienią się między liśćmi i mogą nadać zupełnie inny wymiar obcowaniu z naturą. Bardziej oniryczny, często efemeryczny. Taki też będzie początek wystawy. Nie będzie jej towarzyszyć wernisaż ze względu na restrykcje sanitarne. Komorebi zostanie udostępnione. Pomimo pandemicznego anturażu BWA zapowiada, iż wystawa ma stać się polem eksploracji. Dzieci (i dorośli zapewne też) będą mogły dotykać, smakować, wąchać, nasłuchiwać dzieł sztuki. Czy tak się stanie? Życzę tego twórcom, podziwiając ich odwagę w oddaniu się pod osąd najmłodszych, choć przestrzeń, którą zaoferują, wydaje się również potrzebna dorosłym.

Ekspozycja, z którą będziemy mogli obcować, będzie naturalna. Odniesie się do przyrody i będzie ją celebrować. Nie będzie to jednak złudna mimikra, a przestrzeń, w której mamy przypomnieć sobie, że jesteśmy nierozerwalną częścią natury, ale też i sztuki. Jesteśmy ważnymi interesariuszami tychże, mając wpływ na obydwie, ale też poddając się ich wpływowi. Nie są to przełomowe odkrycia, ale kontekst kryzysu klimatycznego z dodatkiem pandemicznego chaosu mocno determinuje akceptację tak serwowanych prawd dotyczących relacji człowiek – natura.

Letni projekt BWA to dobra propozycja dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić dziecko w świat sztuki i przyrody, ale także tych, którzy w środku miasta szukają schronienia i zatrzymania w preparowanej, ale autentycznej fikcji artystycznej.

tekst: Luke Jurkiew„Komorebi” – ekoprojekt (nie tylko dla dzieci); wystawa jest polem do doświadczania sztuki wszystkimi zmysłami (dzieci mogą dotykać, wąchać, nasłuchiwać dzieł sztuki). Projekt głównie zwraca uwagę na naturalną i nierozerwalną więź człowieka z naturą. Ta relacja ważna jest dla refleksji socjologów, etyków, przyrodników, ekologów, artystów. W dobie kryzysu klimatycznego, każde działanie ekologiczno-edukacyjne ma ogromne znaczenie. Podczas wystawy realizowane będą różnego rodzaju działania towarzyszące, m.in. warsztaty, akcje artystyczne. Kurator wystawy: Aneta Zasucha. Artystki i artyści: Natalia Bażowska, Michalina Bigaj, Joanna Bronisławska/ Asi Mina, Kornel Janczy, Anna Królikiewicz, Diana Lelonek, Krzysztof Maniak, Diana Rönnberg, Matylda Sałajewska, Michał Smandek, Paweł Szeibel, Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan/ do dizajnu, Urszula Zajączkowska.


W programie:

15-16.07 (wtorek i środa)

godz. 10.00 > akcja Matyldy Sałajewskiej „Powrót do korzeni” – tworzenie instalacji na budynku Galerii BWA. Dla dzieci wraz z opiekunami (obowiązują zapisy: edukacja@bwa.katowice.pl)

Artystka o projekcie: „Czy idąc ulicami miasta, w drodze do domu, ze szkoły czy na spotkanie z kolegami zauważasz małe roślinki wyrastające pomiędzy płytami chodnikowymi? Drobne drzewka w szczelinach na ścianach budynków? Malutkie listki przy krawężnikach? Trawę, która niespodziewania wyrasta pomiędzy kostkami brukowymi. Delikatne formy życia, które pojawiają się w zupełnie niespodziewanych miejscach, na skrawku ziemi i pną odważnie w górę? To część świata, który zakryliśmy miastami. Ślady natury. Nieoczekiwane dowody istnienia. Gdzie tylko to możliwe, choć czasami wydaje się irracjonalne, przyroda przebija się przez tkankę miejską, rozbijając nasz poukładany świat i przypomina, że jest i to ona była tu przed nami. Użycza nam to miejsce i pozwala w nim mieszkać w zamian za szacunek i opiekę, którą jesteśmy jej winni. Jak jakieś miejsce się wyludnia natura zaczyna je zagarniać, odbiera je z powrotem. To piękny proces. Pokazuje nam, że jesteśmy częścią świata przyrody, że ona jest obecna, stanowimy jeden organizm. W tych małych roślinkach, które przebijają się przez betonową skorupę na Waszej drodze do szkoły, do domu, podczas spaceru ulicami Katowic natura przekazuje nam wiadomość. Pod nami tętni życie. Chciałabym żebyśmy mu oddali hołd i dedykowali mu wspólne działanie w czasie trwania wystawy, do którego Was serdecznie zapraszam.
Przed budynkiem BWA stworzymy razem instalację z naturalnych materiałów. Odnajdziemy ślady roślin i odtworzymy świat, który kryje się pod chodnikami, fasadami budynków, za betonowymi ścianami i pod asfaltem. Na fasadzie zaimprowizujemy nasze wyobrażenie magicznego świat, który jest pod nami. Może wyglądać jak zechcemy. Wymyślimy go i zaopiekujemy się nim”.


18.08 wtorek
godz. 10.00 > spacer przyrodniczy z Pracownia Edukacji


22.08 sobota
godz. 10.00 > warsztaty przyrodnicze „Dzikie zwierzęta w mieście” z Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych


24.08 poniedziałek
godz. 10.00 > warsztaty z arteterapeutką Ewą Baranowską-Jojko


14.09 poniedziałek
godz. 10.00 > warsztaty roślinne Pawła Szeibla


17.09 czwartek
godz. 10.00 > warsztaty dźwiękowe Joanny Bronisławskiej/ Asi Miny


19.09 sobota
godz. 10.00 > warsztaty budowania domków dla ptaków i owadów Krzysztofa Maniaka


>>> wydarzenie na FB
>>> projekt na stronie BWA

Bilety:
Wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone