Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 30.10.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
W blasku Oscarów

W blasku Oscarów

3.02.2020-10.03.2020
Kino Kosmos, Katowice


Może to nie rechot, a lekki chichot historii. Tegoroczny Oscar za całokształt twórczości przypada Davidowi Lynchowi – ikonie kina niezależnego, odważnego, idącego pod prąd tak daleko, jak tylko to możliwe. Oczywiście przed nim nagroda ta przyznawana była wielkim artystom i reformatorom mainstreamowej kinematografii (od Chaplina, poprzez Godarda, po Wajdę). Jednak Lynch jest reżyserem programowo rozbijającym wszystkie zasady rządzące kinem na czele z narracją, chronologią, dominacją przyczyny i skutku.

Kto ma wątpliwości, niech uda się w lutym do Kina Kosmos, gdzie będzie można zobaczyć kilka najważniejszych dzieł mistrza. Od krótkich metraży po „Zagubioną autostradę”, przez wielu widzów uważaną za najwspanialszy film Amerykanina. Jednak to nie wszystkie atrakcje przeglądu „W blasku Oscarów”.

W weekend poprzedzający ceremonię zobaczymy nominowane w tym roku animowane i aktorskie shorty. Nie trzeba nikogo przekonywać, że ich autorzy to niejednokrotnie przyszłe gwiazdy nie tylko hollywoodzkich produkcji (nagrodzone filmy zostaną powtórzone w kolejny weekend).

Niezwykle ciekawie zapowiada się spotkanie z Marią Anną Macurą, ostatnią żoną i powierniczką Stefana Kudelskiego – człowieka, którego nazwisko zna każdy filmowiec. Był to bowiem wynalazca, który w połowie ubiegłego wieku skonstruował Nagrę – pudło, które do dziś pokazuje się studentom szkół filmowych (naprawdę!). Nagra była magnetofonem o ogromnych możliwościach, którym – właściwie do lat dwutysięcznych – nagrywano dźwięk na planach filmowych (niektórzy uważają wręcz, że współczesna technologia nie może się równać z możliwościami Nagry). Sam Kudelski otrzymał cztery nagrody Akademii. Spotkanie z autorką książki o jego losach 13 lutego o godz. 18.00.

tekst: Joanna Malicka | na zdjęciu: David Lynch


Program:

3.02 poniedziałek
Sala Nostromo

godz. 19.00 > prelekcja Katarzyny Czajki-Kominiarczuk (blogerka i pisarka, twórczyni popularnego bloga „Zwierz popkulturalny”) + pokaz filmu „Mulholland Drive”, reż. i scenar. David Lynch. Wyst.: Naomi Watts, Laura Harring, Justin Theroux. USA, Francja, 2001, 147 min.

Film opowiada historię dwóch kobiet wplątanych w tajemniczą intrygę kryminalną i uwikłanych w burzliwy trójkąt miłosny. Ta fascynująca opowieść posiada wszystkie charakterystyczne cechy stylu Lyncha, ale jest w niej także coś, co sprawia, że film ten staje się wyjątkowy w dorobku tego reżysera. Mamy tu do czynienia z typowym dla tego twórcy światem, w którym nic nie jest takie, jak się na początku wydaje i nikt nie jest tym, za kogo się podaje. To kolejny prowokacyjny film tego reżysera przypominający puzzle, składający się z elementów należących do różnych rzeczywistości i przetworzonych przez jego malarską wrażliwość. Jest to jednak swego rodzaju przełom w twórczości Lyncha. Obok mrocznej tajemnicy, niesamowitej atmosfery, sugestywnych obrazów i przejmującej muzyki, jest tu niezwykle wciągająca łamigłówka, którą - co jest właśnie nowością w lynchowskim świecie - można rozwiązać i racjonalnie wytłumaczyć. Usatysfakcjonowani będą więc nie tylko stali fani Lyncha, ale także ci, których nie uwodziły tworzone przez niego oniryczne obrazy pełne nieracjonalnych wydarzeń. Ta misternie skonstruowana zagadka kryminalna z pewnością zachwyci również szukających w kinie racjonalnych rozwiązań i logicznych odpowiedzi. Można śmiało powiedzieć, że jest to najciekawsze i obdarzone największym potencjałem komercyjnym dzieło tego reżysera, nagrodzone przy tym za reżyserię w Cannes 2001.


5.02 środa
Sala Solaris

godz. 18.30 > „Prosta historia”, reż. David Lynch, scenar. John Roach, Mary Sweeney. Wyst.: Richard Farnsworth, Sissy Spacek, Harry Dean Stanton, Everett McGill. Francja, Wielka Brytania, USA, 1999, 112 min.

Film opowiada o sześciotygodniowej odysei Straighta, który postanawia pojednać się z chorym bratem. Nie rozmawiał z nim od ponad dziesięciu lat. Ponieważ już dawno odebrano mu prawo jazdy i w dodatku niedowidzi, postanawia wyruszyć w drogę jedynym dostępnym mu wehikułem – małym traktorem z przyczepą. Przemierza 300 mil lokalnymi drogami, pośród pól i łąk Iowy i Wisconsin. Jedzie niespiesznie, by tak rzec, delektując się drogą, niczym wędrujący Wilhelm Meister Goethego, nie tyle jednak ucząc się życia, ile je sobie przypominając i porządkując najważniejsze wydarzenia. Jadąc wolno może podziwiać zmieniający się krajobraz i kontemplować zachody słońca, ma czas na rozmowy z napotkanymi ludźmi, a na noc zatrzymuje się tam, gdzie akurat zastał go zmrok – na skraju lasu lub pola. Jest wolny – żyje pełnią życia, na swój sposób i w swoim tempie.


7.02 piątek
Sala Nostromo

godz. 20.00 > Oscar Nominated Shorts. Nominowani w kategorii Najlepszy animowany film krótkometrażowy. Czas trwania 83 min.

„Daughter” („Dcera”), reż. Daria Kashcheeva, Czechy 2019, 15 min.
Podczas pobytu w szpitalu, córka wspomina moment z dzieciństwa, kiedy chciała podzielić się ze swoim ojcem przeżyciem znalezienia rannego ptaka.Nieporozumienie doprowadziło do utraty ojcowskiego ciepła, rozbitej na wiele lat, aż do tej chwili w szpitalnej sali, kiedy okno zostaje rozbite przez małego ptaszka.

„Hair Love”, reż. Matthew A. Cherry, USA 2019, 7 min.
W tej wyjątkowej historii o pewności siebie i ojcowskiej miłości do córki, zadaniem taty jest uczesanie swojej córki Zuri i ułożyć jej wymarzoną fryzurę.

„Kitbull”, reż. Rosana Sullivan, USA 2019, 9 min.
Film pokazuje nieoczywistą więź powstałą między dwoma stworzeniami: bezwarunkowo niezależnym bezpańskim kotem oraz pitbullem. W ten sposób doświadczają przyjaźni po raz pierwszy.

„Memorable”, reż. Bruno Collet, Francja 2019, 12 min.
Dla Louisa i jego żony Michelle świat wydaje się być innym miejscem. W zasadzie, ostatnio ich życie jest ciągiem samych dziwnych zdarzeń.

„Sister“, reż. Siqi Song, USA 2018, 8 min.
Mężczyzna wraca do wspomnień z dzieciństwa, kiedy dorastał z irytującą młodszą siostrą w latach 90. w Chinach. Jak mogłoby wyglądać jego życie, gdyby sprawy potoczyły się inaczej?

„The Bird and The Whale”, reż. Carol Freeman, Ireland 2018, 7 min.
Mały wieloryb oddzielony od rodziny znajduje ptaka w klatce ocalałego z rozbitego statku. Razem podejmują walkę o przetrwanie, zagubieni pośrodku morza.

„Hors Piste”, reż. Léo Brunel, Loris Cavalier Francja 2019, 7 min.
Dwóch najlepszych ratowników w regionie wylatuje na kolejną misję. Niby pełna profeska i skuteczność, ale nie wszystko idzie zgodnie z planem.

„Henrietta Bulkowski”, reż. Rachel Johnson, USA 2019, 16 min.
Zdeterminowana młoda kobieta, dotknięta garbem, za wszelką cenę chce spełnić swoje marzenie i zwiedzić świat. Oto historia jej drogi do szczęścia.

„Maestro”, reż. Florian Babikian, Victor Caire, France 2019, 2 min.
W głębi lasu grupa dzikich zwierząt zaczyna nocną operę pod batutą wiewiórki.


8.02 sobota
Sala Nostromo

godz. 20.00 > Oscar Nominated Shorts. Nominowani w kategorii Najlepszy film aktorski (fabuły). Czas trwania 101 min.

„Brotherhood”, reż. Meryam Joobeur, Tunezja/ Kanada, 2018, 25 min.
Mohamed jest głęboko poruszony, kiedy jego najstarszy syn Malik wraca do domu po długiej podróży z jego nową tajemniczą żoną.

„Nefta Football Club”, reż. Yves Piat, Francja 2018, 17 min.
Dwójka braci natrafia na osła na pustyni. Dziwnym trafem, zwierzę ma na uszach słuchawki oraz worki pełne białego proszku na grzbiecie.

„Saria”, reż. Bryan Buckley, USA 2019, 23 min. Dwunastoletnia Saria oraz jej siostra Ximena układają odważny plan ucieczki z domu dziecka, w którym się nad nimi znęcano.

„The Neighbor’s Window”, reż. Marshall Curry, USA 2019, 20 min.
Alli jest młodą matką, sfrustrowaną rutyną i jej mężem. Jej życie zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy dwóch beztroskich dwudziestolatków wprowadza się do budynku po drugiej stronie ulicy, a ona odkrywa, że może bez przeszkód podglądać ich mieszkanie.

„A Sister”, reż. Delphine Girald, Belgia 2018, 16 min.
Noc. Samochód. Alie jest w niebezpieczeństwie. Aby przeżyć, musi wykonać najważniejszy telefon jej życia.


10.02 poniedziałek
Sala Nostromo

godz. 20.00 > „Zagubiona autostrada”, reż. David Lynch. Wyst.: Bill Pullman, Patricia Arquette, Balthazar Getty, Natasha Gregson Wagner, Robert Loggia. USA, Francja, 1997, 134 min.

Film utrzymany jest w mrocznym klimacie thrillera, który trzyma w napięciu i zaskakuje niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. Obraz jest pełen niedomówień oraz zjawisk paranormalnych, niemożliwych do wyjaśnienia. Wydarzenia nie są prezentowane chronologicznie ani dosłownie, film odbiega więc znacznie od utartych, hollywoodzkich szlaków. Ciekawy sposób narracji, która prowadzona jest głównie za pomocą obrazu oraz przez zręczne manipulowanie dźwiękiem. Po 20 latach od premiery filmu, w kinie Kosmos pokazana zostanie kopia zrekonstruowana cyfrowo.


13.02 czwartek
Sala Solaris

godz. 18.00 > Spotkanie z Marią Anną Macurą, autorką książki „Nagrastory – Stefan Kudelski, jego cztery Oskary i... inne opowieści rodzinne” + około godz. 19.00 pokaz filmu dokumentalnego „Nagra. Film o Stefanie Kudelskim”, reż. Stefan Pawica, Polska 1994, 46 min.

Stefan Kudelski (1929-2013) był genialnym wynalazcą, który zrewolucjonizował technikę nagrywania dźwięku na potrzeby radia, telewizji i kina. Zdobył cztery Oscary oraz był honorowym członekiem SMPTE (Society of Motion Picture and Television Engineers). Maria Anna Macura towarzyszyła Kundelskiemu w ostatnich dziesięciu latach jego życia. Dzięki swojej publikacji przypomina o jego zasługach i sukcesach, opisując zarazem trudną drogę, która do nich prowadziła. Pokazuje Stefana Kudelskiego z różnych perspektyw, na różnych etapach życia.


14.-16.02 piątek-niedziela
Pokazy filmów nagrodzonych


17.02 poniedziałek
Sala Solaris

godz. 18.00 > „Człowiek słoń”, reż. David Lynch. Wyst.: John Hurt, Anthony Hopkins, Anne Bancroft, John Gielgud, Wendy Hiller. USA, Wielka Brytania, 1980, 124 min.

Opowieść o życiu człowieka tragicznie doświadczonego przez los. Merrick cierpi na dziedziczną chorobę (zespół Proteusza), która bardzo zniekształciła mu głowę. Jest przez to nazywany „Człowiekiem słoniem” i jest atrakcją w jarmarcznym cyrku. Lekarz Frederick Treves zainteresował się nim jako niezwykłym przypadkiem medycznym. John zostaje przewieziony do londyńskiego szpitala i z pomocą lekarza odzyskuje wiarę w siebie oraz godność utracone przed laty w objazdowym cyrku.


27.02 czwartek
Sala Solaris

godz. 18.00 > Krótkie metraże Davida Lyncha. Czas trwania 112 min.

W programie:
„Alfabet”(„The Alphabet”), 1968, 4 min.
„Amputowany” („The Amputee”), 1974, 11 min.
„Babcia” („The Grandmother”), 1970, 34 min.
„Debiland” („DumbLand”), 2002, 34 min.
„Jadalnia” („Dining Room”), 2004, 3 min.
„Łódź” („Boat”), 2007, 8 min.
„Lumiere”, 1995, 1 min.
„Obmacywacz” („Groper”), 2004, 1 min.
„Przyciemniony pokój” („Darkened Room”), 2002, 8 min.
„Symfonia przemysłowa” („Industrial Soundscape”), 2008, 11 min.
„Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze” („Six Figures Getting Sick”), 1966, 4 min.


10.03 wtorek
Sala Solaris

godz. 18.00 > Lekcje filmowe: „Głowa do wycierania”, reż. i scenar. David Lynch. Wyst.: Jack Nance, Charlotte Stewart, Allen Joseph, Jeanne Bates, Judith Roberts. USA 1977, 89 min.

Pełnometrażowy debiut Davida Lyncha. „Głowa do wycierania”, obraz niezwykle awangardowy, wizjonerski, przypominający halucynacje pogrążonego we śnie umysłu, szybko stał się filmem kultowym. Zwrócił też uwagę środowiska na młodego, oryginalnego filmowca odznaczającego się surrealistyczną wyobraźnią. Czarno-biała, ponura, nieprzyjazna sceneria przemysłowego miasta. Młody Henry Spencer (Jack Nance) dostaje zaproszenie na kolację do rodziców swojej dziewczyny Mary (Charlotte Stewart). Podczas spotkania chłopak dowiaduje się, że jego ukochana urodziła dziecko. Nie jest ono jednak zwykłym niemowlakiem – przypomina zdeformowanego potwora. Para bierze ślub i postanawia wychowywać dziecko, jednak Mary szybko ucieka z domu i zostawia rodzinę. Teraz Henry musi sam zaopiekować się upiornym niemowlęciem. Chłopak nie radzi sobie z obowiązkami i coraz bardziej zagłębia się w koszmarnym śnie. W 2004 roku produkcja uzyskała status „filmu znaczącego dla kultury’ i została wpisana przez Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych do prestiżowego National Film Registry.
>>> cykl na stronie Kina Kosmos
>>> wydarzenie na Fb


Bilety:
14 zł i 12 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone