Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 30.10.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Miejsce artystki. Efekt Matyldy w sztuce

Miejsce artystki. Efekt Matyldy w sztuce

5.12.2019-1.03.2020
Muzeum Górnośląskie, Bytom


Niestety kobiety muszą walczyć o swoją pozycję w sztuce. Mężczyźni oczywiście również, jednak jakimś trafem dzieje się tak, że chociaż na uczelniach artystycznych jest więcej studentek, po ich ukończeniu kobiety tajemniczo znikają. W salach wystawienniczych publicznych instytucji i prywatnych galerii widzimy więcej mężczyzn niż kobiet.

Wątek ten często był poruszany w ostatnich latach, przede wszystkim przez artystki. Muzeum Górnośląskie również postanowiło wziąć temat na warsztat. Od grudnia do marca będziemy tam oglądali wystawę „Miejsce artystki. Efekt Matyldy w sztuce”, której kuratorką jest Urszula Mikoś. Skąd tytuł? Jak mówi kuratorka: „Z końcem XIX wieku Matilda Gage zauważyła znaczną dysproporcję między osiągnięciami kobiet a osiągnięciami mężczyzn na polu nauk ścisłych. Wynikała ona z systematycznego pomijania udziału naukowców-kobiet w pracy badawczo-naukowej i przypisywania ich osiągnięć naukowcom-mężczyznom. Zjawisko to nazwano «efektem Matyldy»”.

Cóż, scena artystyczna, mimo że niby bardziej otwarta i poszukująca, niczym nie różni się od konserwatywnego świata nauki sprzed 100 lat. Można szukać tutaj rozwiązań strukturalnych (wprowadzać parytety, uświadamiać itd.), jednak najprostszym rozwiązaniem jest po prostu częstsze pokazywanie sztuki tworzonej przez kobiety.

Taką ekspozycję przygotowała właśnie bytomska instytucja. Kuratorka sięgnęła po zasoby znajdujące się w kolekcji muzeum, ale wypożyczono również prace z muzeów narodowych w Krakowie i Warszawie, z Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Śląskiego w Katowicach. Na wystawie zobaczymy dzieła artystek pracujących w najróżniejszych mediach i należących do różnych pokoleń, m.in. Barbary Falender, Doroty Hadrian, Marii Jaremy, Zuzanny Janin, Katarzyny Kobro czy Aldony Mickiewicz.

tekst: Łukasz Białkowski | zdjęcie: „Menopauza”, Aldona Mickiewicz„Miejsce artystki. Efekt Matyldy w sztuce” – wystawa poświęcona artystkom, ukazuje procesy ich emancypacji artystycznej. Irena Weiss, Katarzyna Kobro, Krystyna Herling-Grudzińska, Zofia Kulik i wiele innych artystek rozpoczynało swoją karierę w tandemie z mężem-artystą lub nawet w jego cieniu. Czasem były to samodzielne wybory, innym razem – społecznie narzucone normy. Pomijanie lub bagatelizowanie działalności artystycznej kobiet to problem znany na całym świecie. Odkrywanie twórczości tych artystek na nowo łączy się nierozerwalnie z zachodzącymi zmianami społecznymi oraz walką o równouprawnienie kobiet. Wernisaż 5.12 (czwartek) godz. 17.00. Wystawa potrwa do 1.03.2020. Oprowadzanie kuratorskie 8.12 (niedziela), godz. 12.30, prowadzi Urszula Mikoś.

>>> wystawa na stronie Muzeum Górnośląskiego
>>> wydarzenie na Fb


Bilety:
5-8 zł (wernisaż wstęp wolny)

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone