Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 4.07.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Seks, samobójstwa, socjalizm, spirytus i stereotypy

Seks, samobójstwa, socjalizm, spirytus i stereotypy

7.12.2019-24.01.2020
CSW Kronika, Bytom


W 1960 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Dwight D. Eisenhower, opierając się na prowokacyjnym eseju autorstwa Joe Davida Browna „Sin and Sweden” („Grzech i Szwecja”), wymienił „tragiczne” konsekwencje polityki prospołecznej Szwecji. Były to według niego zbytnia swoboda seksualna, pijaństwo oraz olbrzymia ilość samobójstw. Wywód ten był stronniczy, oparta na jednym typie źródeł, które dziś nazwalibyśmy „Fake newsami”. Jednak dla występującego przed republikanami Eisenhowera były to najlepsze dowody czyniące ze Szwecji przykład tego, jak socjalizm może sprowokować upadek narodu. I choć nie długo po tym wydarzeniu, wypowiedź prezydenta została zdementowana, wystarczyła chwila, aby narodziły się krzywdzące stereotypy.

Niespełna 60 lat od wystąpienia Eisenhowera, w 2017 roku, Szwecja ponownie zainteresowała głowę Stanów Zjednoczonych. Donald Trumpa odniósł się do ataku terrorystycznego w Szwecji, który nigdy nie miał miejsca. Skąd więc prezydent miał takie informacje? Według szwedzkiego Urzędu Bezpieczeństwa większość nieprawdziwych i często absurdalnych doniesień o Szwecji i Szwedach produkuje się w Rosji. W Polsce także jest do nierzadka praktyka. Niedawno prawicowe media podały, iż Szwedzi masowo emigrują... do Polski, jako do ostatniego bezpiecznego kraju w Europie.

Takie stereotypowe postrzeganie społeczeństwa coraz częściej budowane jest na „fake newsach”. Artyści wystawy w Kronice zbadali to zjawisko. Punktem wyjścia były hasła zaczerpnięte z wypowiedzi Eisenhowera. Stereotyp, choć często krzywdzący, z czasem może stać się przewrotnym hasłem reklamowym. W dzisiejszym świecie wszechobecnych memów i virali bardzo łatwo zmienić coś niemiłego, problematycznego w przewrotną promocję.

Miejsce wystawy jest symboliczne. Bytom jest miastem stereotypowo postrzeganym jako najgorsze w regionie, najbardziej zdegradowane zarówno materialnie oraz społecznie. Artyści przenoszą hasła niegdyś dotyczące Szwedów na śląski grunt. Odnoszą się do niezbyt dobrych, często kompromitujących statystyk, w których przoduje dzisiejszy Śląsk. Zderzają swoje własne spostrzeżenia z tymi lokalnymi, a także zastanawiają się potencjałem turystycznym miasta oraz całego regionu.

oprac.: Adrianna Helena Mrowiec| zdjęcie: Rosie Dahlstrom, Collage 79„Sex, suicide, spirits, socialism and stereotypes/ Seks, samobójstwa, socjalizm, spirytus i stereotypy” – zbiorowa wystawa porezydencyjna. Artyści z Polski, Wielkiej Brytanii i Szwecji, wychodząc od tytułowych haseł zaczerpniętych wybiórczo z wypowiedzi z 1960 r. ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Dwighta D. Eisenhowera względem Szwecji, badają zagadnienie stereotypu. Hasło określające niegdyś Skandynawów zostało przeniesione na grunt śląski, w miejsce artystycznej rezydencji – Bytomia. Twórcy odnoszą się do niechlubnych statystyk, w których przoduje dzisiejszy Śląsk, zderzając własne stereotypy z miejscowymi. Artyści i artystki: Sally Charlesworth, Rosie Dahlstrom, Ben Fitton, Jolanta Jastrząb, Karolina Konopka, Kolektyw Biuro Podróży, Gloria Lopez-Cleires i Kolbrún Inga Söring, Gary Marshall-Stevens, Reyhaneh Mirjahani, Eleanor Neason, Martin Newth, Johanna Oskarsson, Beate Persdotter Løken i Alexander Stevenson, Rasmus Richter, Laura Rosser, Veera Rustomji, Miłosz Wnukowski. Kuratorka Agata Cukierska.Wystawa odbywa się w ramach Projektu Parallax we współpracy z: ASP w Katowicach, Chelsea College of Art – London, Plymouth University i Valand Academy – University of Gothenburg. Wernisaż 7.12 (sobota), godz. 19.00. Wystawa potrwa do 24.01.2020.

>>> wystawa na Fb


Bilety:
1-2 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone