Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 31.03.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Śląski Rap Festival 2019

Śląski Rap Festival 2019

14.12.2019 | godz. 18.00
Spodek, Katowice


Kolektyw zawsze był w hip-hopie wartością. Za sprawą Śląskiego Rap Festivalu 2019 widać, że wraca. Gwiazdy występują tu w konstelacjach.

To era drużyn superbohaterskich. Na dużym ekranie rządzą Avengersi i X-Men, na małym Watchmen i Defenders, na boiskach i parkietach – PSG, Manchester City, Lakersi czy Houston Rockets. Nie inaczej jest w polskim hip-hopie, a co za tym idzie – w obsadzie ŚRF, na którym prym wiodą właśnie ekipy.

ARKA
Zacząć wypada od Chillwagonu – przecież miliony młodych słuchaczy wyświetlających każdy kolejny utwór supergrupy nie mogą się mylić. A może mogą? I czy tylko młodych? Ekipie przewodzi weteran aktywny od początku lat 90., członek legendarnego Wzgórza Ya-Pa-3, Borixon. Nikomu innemu z jego pokolenia nie udaje się tak naturalnie trendów czytać, chłonąć i wyznaczać. Może dlatego jego skrzydłowym jest Żabson, który spod garaży Opoczna dotarł do wybiegów Mediolanu i twierdzi, że wymyśla nowe muzyczne gatunki. Towarzyszy mu Kizo, niegdyś człowiek ze świata szemranych interesów, dziś toskański hedonista świetnie odnajdujący się zarówno na płycie wielkomiejskiego Taco Hemingwaya, jak i pośród ulicznych opowieści Majora SPZ. I Żabson, i Kizo wydali w tym roku głośne, bardzo szeroko promowane płyty.

Tymczasem w Chillwagonie są jeszcze Qry i ZetHa, dwa stylistyczne przeciwieństwa łączące autotune’owy zaśpiew ze starannym rzeźbieniem wersów „jak kiedyś”. Właśnie wybrano ich w akcji wyszukiwania największych branżowych talentów – Popkiller Młode Wilki. A że w odwodzie jest jeszcze ReTo, który ma wypracowany wizerunek, dorobek i niekwestionowalne warsztatowe umiejętności, aż chce się zakrzyknąć, że Chillwagon to nie tylko marka, to arka. Z takich właśnie nośnych haseł rzucanych do klubowych, często bezlitosnych bitów bierze się ten fenomen.

TO TEN MOMENT
Drugie w kolejności musi być B.O.R. Crew. Samozwańczym Biurem Ochrony Rapu rządzi Paluch, poznaniak, surowy sędzia, czujny obserwator i jeden z tych weteranów, który otworzył drzwi nowej szkole. U boku jest Gedz, trendsetter, jako raper i producent zwykle o krok przed wszystkimi, choć zarazem nigdy nie przedkłada tempa przed jakość. Towarzyszy mu Kobik sprawnie łączący ogień z wodą – blichtr i prostotę rapu z południa USA z bardziej lirycznym, nowojorskim zacięciem. Koncertową stawkę zamyka odrodzony Joda, czarny koń polskiego rapu 2019 roku, jak mało kto umiejący przełożyć brud, pasję i energię lat 90. na przebojowe współczesne trapowe bity. To jest dokładnie ten moment, kiedy trzeba oglądać B.O.R. Crew na żywo – właśnie skończyli wspólną, obejmującą aż 29 utworów płytę.

DUCH SBM
Bardzo ciekawie zapowiada się liczna reprezentacja SB Maffiji. Ojcami założycielami są Solar z Białasem – ta dwójka z niejednego konfliktu i kontrowersji wyszła cało, dojrzewając przy tym artystycznie, czego najlepszym dowodem jest „Pokój Zero”, tegoroczny krążek Solara. Wszystkie oczy będą skupione na Bedoesie, skandaliście mającym wieczną huśtawkę nastrojów, który z rozmachem robi swoje, nie oglądając się na nic i na nikogo. To bardzo w duchu starego SB, ale w wydawnictwie widać zmiany. Jan-Rapowanie, Bracia Kacperczyk, młodziutki Mata to już bardziej okrzesana, wyrafinowana przyszłość, więcej fantazji i muzyki w muzyce.

KRÓLOWIE BEZ DWORÓW
Można narzekać, że skupiono się na głównym nurcie nie uwzględniając interesujących kolektywów undergroundowych (WCK, Unda, Ćpaj Stajl). Na tle reszty poróżnieni z dawnymi towarzyszami Kali i Tede wyglądają jak królowie bez dworów, ale poziom tegorocznych płyt i koncertów tłumaczy te zaproszenia. Poza tym, tak jak w wypadku podpisywania umów, warto patrzeć na to, co jest napisane małym druczkiem. DJ HWR ze znakomitego projektu Grubo Krojone pokaże siłę lokalnej sceny, krwistego skreczu i dudniącego basu.

tekst: Marcin Flint | Ilustracja: Sebastian Klawikowski

>>> wydarzenie na Fb


Bilety:
89-150 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone