Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 30.10.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Szymon Szewczyk: Górne światło

Szymon Szewczyk: Górne światło

6.12.2019-29.02.2020
Galeria Sztuki Współczesnej Szara, Katowice


Galeria Szara, która od jakiegoś czasu z sukcesami promuje projekty Szymona Szewczyka poza Katowicami, tym razem postanowiła przyjrzeć się jego twórczości na własnym podwórku.

Kilka lat temu Szewczyk obronił dyplom z malarstwa na katowickiej ASP, ale jego twórczość zdecydowanie wykracza poza to medium. Artysta eksperymentuje z muzyką, od 2012 roku tworzy scenografie teatralne, a prace, które prezentuje na wystawach, oscylują między malarstwem, instalacją, rzeźbą a kolażem. Wśród zagadnień, które go interesują, znajdziemy, jak sam stwierdza, „poszukiwanie nieoczywistych powiązań między z pozoru odległymi zjawiskami, teorie spiskowe, kreatywną prowizorkę, tymczasowość, tanie materiały, DIY, nadmiar informacji, podejrzane naukowe teksty”.

Wokół podobnej tematyki krążą prace, które zobaczymy na wystawie „Górne światło”. Szewczyk pokazuje cykl kolaży opartych na okładkach z książek paranaukowych i obiekty wizualizujące proporcje między częstotliwością dźwięków w jednym z akordów. Znajdziemy tam również charakterystyczne dla dorobku Szewczyka prace, które grają z wizualną formą kamienia czy minerałów, imitując je.

Wiemy doskonale, że żyjemy w czasach zalewu fake newsów, teorii spiskowych i obskurantyzmu, które szerzą się przez internet. Pojawia się jednak pytanie, czy piętrowa narracja, którą buduje Szewczyk (jak też wielu innych artystów zajmujących się tą popularną dziś tematyką), ten „ciemnogród na wesoło”, prowadzi nas bardziej w stronę jasnej czy raczej ciemnej strony mocy? Czy zabawa półprawdami lub ewidentnym fałszem, choćby nawet była przewrotna, nie umacnia ich obecności i siły oddziaływania? Odpowiedzi na te pytania można poszukać w Galerii Szarej.

tekst: Łukasz Białkowski | zdjęcie: praca Szymona Szewczyka„Górne światło” – wystawa prac Szymona Szewczyka. Narracja krąży wokół nietrwałości wiedzy i ludzkich dokonań oraz uporczywego poszukiwania porządku w świecie. Prezentowane obiekty, kolaże, instalacje przybierają trudne do umiejscowienia w czasie formy spreparowanych pseudoarcheologicznych eksponatów. Wystawie towarzyszy esej inspirowany fotografią przedstawiającą meteoryt otoczony zgliszczami Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro. Wernisaż 13.12 (piątek), godz. 18.00. Wystawa trwa do 29.02.2020.

>>> wystawa na galeriaszara.pl
>>> wydarzenie na Fbpo imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone