Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
środa 16.06.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Urodziny Miasta Kocham Katowice 2019

Urodziny Miasta Kocham Katowice 2019

12.09.2019-15.09.2019
Katowice


Już za chwilę stolica Górnego Śląska świętować będzie swoje 154. urodziny! A jak wiadomo, urodziny to idealna okazja do dobrej – najlepiej muzycznej – zabawy.

Między 12 a 15 września w Katowicach cieszyć się będziemy muzycznym świętem pod szyldem: „Kocham Katowice”. W tym roku odbędzie się m.in. „spotkanie mistrzów” – wspólny koncert legendy polskiego bluesa, grupy Dżem, z muzykami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w sali NOSPR. Pojawi się także grupa Vołosi z węgierskim wirtuozem skrzypiec Féliksem Lajkó oraz bośniacka formacja Dubioza Kolektiv.

Prawdopodobnie największą publikę zgromadzi plenerowy show Abradaba (14.09). Członek Kalibra 44 poprowadzi swoich przyjaciół w nowych interpretacjach przebojów katowickich i śląskich muzyków. Na scenie towarzyszyć będą mu m.in. DJ Eprom, Kuba Badach, Czesław Mozil, Jan Gałach, Maciej Lipina, Miuosh, Pokahontaz czy muzycy z zespołu Coma. I właśnie o tym, czego możemy spodziewać się po zbliżającym się wielkimi krokami wydarzeniu, rozmawiamy z Abradabem.

Ultramaryna: Co poczułeś, kiedy dowiedziałeś się, że koncert, za który odpowiadasz, będzie jednym z głównych wydarzeń tegorocznych Dni Katowic?

Abradab: Właśnie się dowiaduję i czuję, jak mrówki chodzą mi po ciele. (śmiech) A odpowiadając zupełnie poważnie… Symfoniczny koncert Dżemu z muzykami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia to dopiero będzie wydarzenie, nie byle gratka! Myślę, że to najważniejszy występ tegorocznych Dni Katowic.

Absolutnie nie traktuję „mojego” koncertu jako najważniejszego. Chcę po prostu pokazać znakomitej publiczności (to nie kokieteria – byłem na tej imprezie w zeszłym roku i widziałem, jak reagowali i co się tam działo) świetnych artystów. Nie ukrywam, że propozycja zagrania była dla mnie zaskoczeniem, nie zgłaszałem swojej kandydatury. (śmiech) Poczułem się wyróżniony; była oczywiście wielka radość, a po chwili pierwsze: „O rany, ale będzie stres!”. Jak już do mnie dotarło, że to się dzieje naprawdę, złapałem za telefon i zacząłem wydzwaniać do pierwszych artystów.

>>> Przeczytaj cały wywiad z Abradabem

tekst: Marcin Misztalski | zdjęcie: Abradab, fot. Oskar SzramkaProgram:

12.09 czwartek
Rynek

godz. 12.00 > Otwarcie Urodzin Miasta: Korowód orkiestr dętych

Cztery orkiestry dęte ogłoszą rozpoczęcie Urodzin Miasta przemarszem przez centrum Katowic. Spotkają się na Rynku, gdzie m.in. wykonają wspólnie uroczysty utwór. Nie zabraknie wśród nich orkiestry górniczej, która przypomni o przemysłowym dziedzictwie miasta.
Wstęp wolny

13.09 piątek
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

godz. 19.00 > Dżem Symfonicznie

Spotkanie mistrzów, jakiego jeszcze nie było. Dżem oraz muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na wspólnym koncercie dedykowanym Katowicom w sali koncertowej NOSPR. Projekt Dżem Symfonicznie cieszy się niesłabnącym powodzeniem od wielu lat. W 2012 roku materiał znalazł się na płycie o tym samym tytule. Nieśmiertelne przeboje zespołu, choćby „Sen o Wiktorii”, „Wehikuł czasu” czy „Whisky”, zyskują nowy symfoniczny wymiar. Po raz pierwszy jednak w projekcie wezmą udział muzycy NOSPR, a koncert zabrzmi we wspaniałej siedzibie orkiestry.
Bilety 40-70 zł (wyprzedane)

14.09 sobota
Strefa Kultury

od godz. 15.00 > Koncert Abradab i przyjaciele: Miasto jest nasze

Najlepsi polscy muzycy połączą siły pod muzycznym przewodnictwem artysty związanego z Katowicami. Tym razem rolę przewodnika przyjął Abradab – raper i współzałożyciel legendarnego zespołu Kaliber 44. Opowiadając o imprezie mówi: „Połączenie hasła Kocham Katowice z tytułem Miasta Muzyki układa mi się w proste twierdzenie: kocham muzykę w Katowicach. Dzień 14 września będzie idealny, aby to okazać. W tym celu zaprosiłem do współpracy artystów od wielu lat nierozerwalnie związanych z regionem oraz z gatunkiem muzycznym mi najbliższym. Pojawi się więc Rahim i Fokus, czyli Pokahontaz, swoją obecność potwierdził również Miuosh oraz DJ Eprom wraz ze swoim projektem Sztigar Bonko, nie zabraknie również klasyki Kalibra 44. Hip-hop to idea muzycznych kolaboracji i gościnnych nagrań – tak też będzie i w tym przypadku, znane utwory zyskają nowe brzmienie i aranże dzięki muzykom z zespołu Coma i specjalnie przygotowanym zwrotkom. Aby wzbogacić koncert zaprosiłem do koncertu gości niezwiązanych z gatunkiem hip hop, jak urodzony w Zabrzu Czesław Mozil, z którym przygotowujemy podróż w krainę bluesa. Usłyszymy również Maćka Lipinę oraz Jana Gałacha”. Każdy z gości podejmie się nowej interpretacji wybranego utworu z repertuaru muzyka lub grupy związanej z Katowicami lub regionem.
Scena w Strefie Kultury działać będzie już od popołudnia. Zaprezentują się na niej młode katowickie zespoły z projektu Dzielnica Brzmi Dobrze, a po nich gość z Saint-Etienne, francuskiego miasta partnerskiego Katowic, DJ DRK.
Od godz. 10.00 w Strefie Kultury działać będzie Strefa Dziecka, w której na najmłodszych mieszkańców Katowic wraz z rodzicami czekać będą specjalne atrakcje.
Wstęp wolny

Fabryka porcelany, scena P23
godz. 22.00 > Dubioza Kolektiv (Bośnia i Hercegowina)

Jeden z najpopularniejszych zespołów z Bałkanów po raz pierwszy w Katowicach! Polacy pokochali ich w 2012 roku po koncercie na Przystanku Woodstock. Do Kostrzyna przyjechali ponownie rok temu dając kolejny niezapomniany koncert. Przyniósł im nagrodę publiczności Pol’and’Rock – Złotego Bączka. Kapela powstała 16 lat temu w Bośni i Hercegowinie. Założyli ją charyzmatyczni muzycy: Brano Jakubović, Vedran Mujagić, Almir Hasanbegović i Adis Zvekić. Dubioza Kolektiv od początku poruszała sprawy trudne, kontrowersyjne, igrając z tzw. „polityczną poprawnością”. W warstwie brzmieniowej ich muzyka to szaleńczy bałkański folk doprawiony sporą dawką reggae, punk-rocka, hip-hopu, ska, funku i elektroniki.
Bilety 50 zł i 40 zł

15.09 niedziela
Katowice Miasto Ogrodów
, sala koncertowa
godz. 18.00 > Viłosi i Féliks Lajkó (Węgry)

Wirtuoz skrzypiec Félix Lajkó, przez krytyków porównywany do Paganiniego. Po raz pierwszy wystąpił z kapelą Vołosi podczas koncertu „Muzyka z Karpat 1” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie w 2018 roku. Ten ceniony węgierski skrzypek pochodzi z Wojwodiny – wielokulturowego i wieloetnicznego miasta obecnie w granicach Serbii. To tam bije źródło jego niepowtarzalnego stylu. Twórczość Lajkó cechuje swoboda improwizacji. Artysta bez skrępowania sięga i przekracza różnorodne konwencje stylistyczne; tradycyjną formę muzyki symfonicznej łączy nie tylko z żywiołem i „nieokrzesaniem” muzyki folkowej ale i z brzmieniami z pogranicza jazzu i punk rocka.

Koncert dedykowany katowickim Seniorom (bezpłatne zaproszenia będą dystrybuowane poprzez organizacje skupiające Seniorów).
Bilety 30 zł


Wydarzenia towarzyszące:

13.09 piątek
Plac Grunwaldzki

godz. 14.00 > Odsłonięcie popiersia Bernarda Krawczyka w Galerii Artystycznej

Głosami mieszkańców Katowic kolejnym artystą uhonorowanym płaskorzeźbą w Galerii Artystycznej będzie Bernard Krawczyk, zmarły w 2018 roku aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany przede wszystkim z niezapomnianych ról na deskach Teatru Śląskiego, z którym był związany aż do śmierci. Jego płaskorzeźba będzie 18. pomnikiem upamiętniającym znakomitych aktorów, muzyków, pisarzy i artystów sztuk wizualnych w Galerii Artystycznej.
Wstęp wolny
>>> wydarzenie na miasto-ogrodow.eu
>>> koncert Abradab i przyjaciele na Fbpo imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone