Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 26.05.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Hubert Hilscher. Plakaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu

Hubert Hilscher. Plakaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu

5.09.2019-3.11.2019
Muzeum Górnośląskie, Bytom


Czy dzisiejsze czasy są czasami grafiki? Takie pytanie niegdyś zostało zadane Hubertowi Hilscherowi na łamach dwumiesięcznika „Projekt”. Odpowiedział wtedy: „Myślę, że tak. Oczywiście grafiki użytkowej. Współczesny człowiek poddany jest presji informacji wizualnej. Poziom artystyczny tej informacji kształtuje gusty społeczeństw. Dlatego rola grafiki użytkowej jest ogromna”.

Hubert Hilscher, jeden z najbardziej znaczących grafików projektowych, został nim przez przypadek. Ukończył liceum budowlane i chciał być architektem. Niestety po wojnie nie mógł sobie na to pozwolić. Zainteresował się drukarstwem i w 1949 roku podjął naukę w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, która później została połączona z warszawską ASP. Przygodę z plakatem rozpoczął na dobre po studiach, gdy związał się z wydawnictwem WAG. Potem został jego dyrektorem artystycznym. Na tym samym stanowisku pracował także w czasopiśmie „Projekt”.

Był jednym z najbarwniejszych grafików tzw. polskiej szkoły plakatu. Jego projekty często skupiały się na muzyce czy cyrku, zawierały grę z typografią i kompozycje z pogranicza trójwymiaru. O swojej fascynacji cyrkiem opowiadał: „Wydawało mi się bowiem, że człowiek, który idzie do cyrku zobaczyć tresowanego lwa, na plakacie również chętnie lwa zobaczy, prawdziwego, choć innego niż w zoo. Staram się – zachowując realistyczną formę – moje zwierzęta ‘ucyrkowić’ za pomocą nierzeczywistego koloru lub nieprawdopodobnego ruchu. (...) Moje plakaty cyrkowe są dekoracyjne (inne robię bardzo oszczędnymi środkami), bo cyrk też jest dekoracyjny”. W swoich cyrkowych pracach artysta używał niezwykłych kolorów. Wyśmiewał w ten sposób szarość tamtych lat.

Hilscher był grafikiem bardzo wszechstronnym, o ogromnym dorobku projektowym. W środowisku miał pozycję autorytetu zarówno w sensie moralnym, jak i artystycznym. Swój zawód traktował z szacunkiem i pokorą. Dziś podziwiamy jego prace i traktujemy jako artystę, on sam nie postrzegał siebie w ten sposób: „Nie uważam się za artystę, uprawiam artystyczne rzemiosło, a i tym rzemieślnikiem zostałem przez przypadek”.

Przez przypadek został autorem około 300 plakatów. Przez przypadek opracował graficznie około 150 książek. Ale nie przez przypadek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu zobaczymy ponad 100 prac grafika.

oprac.: Adrianna Helena Mrowiec | zdjęcie: Plakat „Polska Sztuka”, 1972 (ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu)„Hubert Hilscher. Plakaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu” – wystawa prezentuje przekrój twórczości grafika. Obejmuje ponad 100 prac artysty. Wernisaż 5.09 (czwartek), godz. 17.00. Wystawa potrwa do 3.11. Oprowadzanie z kuratorem, prowadzi Helena Kisielewska, 22.09 (niedziela), godz. 16.00.

>>> fragmenty wywiadu z grafikiem dla czasopisma „Projekt”
>>> wystawa na stronie Muzeum Górnośląskiego
>>> wydarzenie na Fb


Bilety:
5 zł i 8 zł
wernisaż wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone