Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 20.02.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Głębokie słuchanie

Głębokie słuchanie

26.07.2019-1.09.2019
Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice


Marta Lisok od dłuższego czasu tworzy wystawy przypominające scenerie służące do poznawania za sprawą zmysłów. W swoich działaniach kuratorskich bazuje na zapachu, przypadkowych gestach, dźwiękach, z których układa przestrzenne zagadki wymuszające na odbiorcach odrzucenie utartych schematów wzrokowego doświadczania sztuki. W otwieranej 26 lipca wystawie „Głębokie słuchanie” kuratorka wraz z zaproszonymi artystami podejmuje wątek tytułowego „deep listening” – słuchania nie tyle wszystkich trzasków rzeczywistości, ile bycia uważnym, czułym i wrażliwym wobec Innego.

Wystawa, obierając za punkt wyjścia koncepcję Pauline Oliveros, traktuje słuchanie i nasłuchiwanie jako pretekst do zagłębiania się we własną tożsamość w kontakcie z Innym – wypychanym na margines miejskiej wspólnoty. „Głębokie słuchanie” ma na celu mówienie o gramatyce budowania tożsamości za pomocą dźwięku – ta szansa oddania głosu wszelkiego rodzaju outsiderom otwiera pole do tworzenia wyjątków czy furtek do wymknięcia się zasadom.

Słuchanie stanie się pretekstem dla zaproszonych artystów do definiowania na nowo własnej tożsamości, oswajania przestrzeni, ale może być rozumiane także jako gest emancypacyjny zachęcający do aktywnego uczestniczenia w życiu większej wspólnoty. W BWA zobaczymy m.in. „Wyjście w Polskę” Honoraty Martin, wraz z Mateuszem Kulą rozwiążemy zagadkę kryminalną, a dzięki Karolinie Grzywnowicz posłuchamy pieśni wysiedlonych.

Parafrazując najnowszą książkę Rebekki Solnit „Zew włóczęgi”, można powiedzieć, że tym razem to dźwięk, a nie marsz nie jest niewinny. W końcu rewolucja zawsze przychodzi ze śpiewem na ustach.

tekst: Marta Kudelska | zdjęcie: Konrad Smoleński, „The end of radio”, 2012, audioinstalacja (z Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku), fot. Maciej Zaniewski„Głębokie słuchanie” – wystawa zbiorowa. Odnosi się do praktyk kompozytorskich i badawczych Pauline Oliveros. Dźwięki w pracach są okazją do słuchania dogłębnego, w którym niemożliwe jest zdystansowanie się od własnego ciała i otoczenia. Projekt jest zaplanowaną na kilka miesięcy platformą spotkań artystów i społeczności lokalnej w ramach wystaw, dyskusji, performance’ów i akcji. W wystawie udział biorą: Karolina Grzywnowicz, Mateusz Kula, Daniel Koniusz, Konrad Smoleński, Jolanta Jastrząb, Martyna Łyko, Piotr Bosacki, Jakub Matuszczak, Iwona Demko, Karolina Freino, Tomasz Koszewnik, Cecylia Malik, Honorata Martin, Adrian Kolarczyk. Wernisaż 26.07 (piątek), godz. 18. Wystawa potrwa do 1.09.


Bilety:
wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone