Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 20.02.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
21. Letni Ogród Teatralny

21. Letni Ogród Teatralny

6.07.2019-31.08.2019
Katowice Miasto Ogrodów, Katowice


Oczko! Po pierwsze, bo to już 21 lat razem. Po drugie, to nadal oczko w głowie katowickiej (i nie tylko) publiczności w okresie wakacji. Letni Ogród Teatralny w podcieniach przy ul. Ligonia nie oddaje pola i przez dziewięć kolejnych sobót i niedziel z uśmiechem na ustach uprawia swoje grządki.

Grządka dziecięca rozrusza wyobraźnię. Kuchenne atrybuty – takie jak nudelkula – pozwolą tropić ludowość na polskich drogach. Pan Fogg pokaże wszystko, co niepolskie: inne kultury, odmienne obyczaje. Słowacy z Pezinoka otworzą plecak pełen wspomnień, przywołując budowane dzień po dniu więzi ojca z córką. Następnie władzę przejmą lalki – kukiełki, marionetki sycylijskie, lalki stolikowe, a wraz z nimi Pan Andersen. Alicja pokaże, co jest po Drugiej Stronie Lustra, a Kajtuś nauczy czarów. Koziołek z tobołkiem powróci do Pacanowa, a Dezyderiusz i Kminek zaprezentują swoje skarby, by „trzeci” – gdy dwóch się kłóci – mógł z nich skorzystać.

Grządka dorosła będzie kipieć humorem. Można z niej zaczerpnąć kilka życiowych rad. Na przykład jak żyć na koszt opieki społecznej. Albo po co szukać tego, co zostawił w Bieruniu Charles de Gaulle. I jak rozkręcić babski biznes modowy, albo – również w gronie kobiet – zbiorowo okraść supermarket. Rozkwitnie na tej grządce Turbolechita, jakiego sobie Polacy wymarzyli. Zrobi porządek i wprowadzi prawdziwie dobrą zmianę. A potem przyjdzie Koniec Świata… i zrobi się melancholijnie i prawdziwie, jak w Dniu Osiemdziesiątym Piątym. Nastanie Noc Cudów.

Grządka koncertowo-kabaretowa rozrusza komórki – te w głowie i te w ciele. Kabaret Hrabi, Rube Świnÿe, Hańba, Voo Voo, a także zaprzyjaźniony z Korezem Jaromír Nohavica zagrają muzykę do słuchania i do potańczenia. Ach! Jeszcze cymes – benefis Jacka Łapota z kabaretami i Andrusem!

tekst: Magda Gościniak | zdjęcie: „Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich”, spektakl Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum (Katowice)


Program:

6.07 sobota

godz. 21.00 > „Ryzykowna forsa” – spektakl Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego z Krakowa; tekst Ray Cooney, przekład Elżbieta Woźniak, reż. Paweł Pitera. Wyst.: Aleksandra Chapko/Natalia Hodurek, Izabela Kubrak, Katarzyna Litwin, Lidia Olszak, Marek Bogucki, Marek Kałużyński, Tomasz Lipiński, Paweł Sanakiewicz, Adam Szarek, Piotr Urbaniak.

Dowiecie się, jak żyć na koszt opieki społecznej, osiągając rocznie dochód 25 000 funtów (bez podatku). Wymaga to sporej kreatywności i żelaznych nerwów, ale dopóki na waszym progu nie stanie kontrola z urzędu – co przydarza się bohaterowi Ryzykownej forsy – zapewnia względny spokój. A jeśli jeszcze nadciąga kontrola kontroli, a żona bierze was za transwestytę, cóż... Zgodnie z receptą ojca, Cooney nie szukał intrygi komediowej czy zabawnej, więc jego farsa opowiada o bezrobotnym Ericu Swanie i o przypadku, który pchnął go na drogę oszustwa.

Czas trwania 135 min.
Bilety 20 zł

7.07 niedziela
godz. 15.00 > Letnia Grządka Teatralna: „Pyza na polskich dróżkach” – spektakl TeatRyle z Poznania; tekst, reż. i wyk.: Danuta Rej i Mariola Ryl-Krystianowska.

W rękach naszych aktorek zwyczajny wałek do ciasta, lejek czy forma do pieczenia, całkowicie zmieniają swoją funkcję i stają się postaciami z bajki. Ulepioną przez gospodynię tradycyjną polską kluskę, Pyzę, ogarnia pasja wędrówki. Droga prowadzi przez cały nasz kraj – od Mazowsza po Tatry. Razem z bohaterką spotykamy Młynarza, Króla Popiela i jego myszy, Górali, Krakowianki i wiele innych postaci wyczarowanych z desek do krojenia, ruchomych wycinanek ludowych etc.

Czas trwania 45 min.
Wstęp wolny

godz. 20.00 > „Wady i waszki” – Kabaret Hrabi. Wyst.: Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Tomasz Majer, Łukasz Pietsch.

Nikt nie jest idealny. Każdy ma jakieś wady. Mniej lub bardziej upierdliwe. Wszystko zależy od tego, po której stronie się jest. My mamy wady, które dodają nam uroku, czynią nas bardziej interesującymi. Ale Oni mają wady nie do zniesienia. My nie jesteśmy leniwi, my tylko dostrzegamy, że fajnie jest leżeć na kanapie. To Oni są leniwi. Tak zwyczajnie, w sposób prosty, upierdliwy. Dlatego My nie mamy wad, My mamy Waszki.

Bilety 20 zł

13.07 sobota
godz. 21.00 > „Skarb Generała De Gaulle’a” – spektakl Teatru dla Dorosłych z Bierunia; tekst Marcin Melon, reż. Joanna Lorenc. Wyst.: Monika Bulanda, Dagmara Kupczyk, Joanna Lorenc, Celina Rosowska, Bożena Tomala, Mateusz Duraj, Bartłomiej Jarosz, Sławomir Rosowski, Janusz Watoła, Marian Synowiec oraz dzieci: Zosia Lorenc, Kamil Nyga.

Główny wątek oparty został na historycznym fakcie, czyli pobycie De Gaulle’a, wówczas jeszcze w randze kapitana, w Bieruniu w 1919 roku. Późniejszy prezydent Francji stacjonował wówczas w małym śląskim miasteczku wraz z grupą żołnierzy francuskich, mających nadzorować przebieg plebiscytu na Górnym Śląsku. Podobno podczas tej wizyty De Gaulle pozostawił coś w Bieruniu, czego po 45 latach poszukiwać będą dwaj mieszkańcy miasta: Karlik i Ziga Rozmus, którym nie sprzyja jednak komunistyczna władza. Dynamiczna akcja, znakomite dialogi po śląsku, świetna gra aktorska, muzyka na żywo i oczywiście kilka zaskakujących scen to walory sztuki w wykonaniu aktorów Teatru dla Dorosłych.

Czas trwania 75 min.
Bilety 20 zł

14.07 niedziela
godz. 15.00 > Letnia Grządka Teatralna: „W 80 dni dookoła świata” – spektakl Teatru Moich Marzeń z Chorzowa; scenar. i piosenki Rafał Gołąbowski, reż. Ewelina Tabaka. Wyst.: Katarzyna Kubicz, Aleksandra Szokiel, Piotr Rybak, Paweł Soduła, Paweł Zaufal.

Niesamowita przygoda Passepartout i Phileasa Fogga to barwne przedstawienie opisujące podróż dookoła świata w 80 dni przeróżnymi środkami transportu. Dżentelmeński zakład pomiędzy głównym bohaterem – Panem Foggiem a towarzyszami rozmów z londyńskiego klubu „Reforma” jest początkiem wyprawy, którą każdy z Was na pewno chciałby przeżyć. Nadszedł czas spełnić te marzenia! Wartka akcja, różnorodność kostiumów wielu postaci, oryginalna scenografia i niepowtarzalna muzyka przenoszą wszystkich widzów w inny wymiar, w którym bardzo liczy się czas.

Czas trwania 60 min.
Wstęp wolny

godz. 20.00 > Rube Świnie – koncert; Wyst.: śpiew Katarzyna Dudziak, harmonia, eufonium, śpiew Mateusz Dyszkiewicz, klarnet Patryk Śliskowski, akordeon, trąbka, śpiew Andrzej Teofil

Duszne, przydrożne karczmy, zatłoczone potańcówki, szalone, kilkudniowe wesela, transowe tańce na podestach zbitych ze starych „dech” – w takim świecie narodziła się i funkcjonowała przez wieki polska muzyka tradycyjna. Zanim profesjonalne, estradowe zespoły na dobre przejęły taniec i śpiew, to one były spoiwem małych społeczności, wyznacznikiem ich odrębności, ale przede wszystkim radością i przyjemnością, z której korzystał każdy. Kapela Rube Świnie zabierze nas w muzyczną podróż po Górnym Śląsku i nie tylko - przeniesiemy się do czasów sprzed ery radia, które na początku XX wieku odmieniło oblicze wiejskiej muzyki.
Przewodniczką po świecie tańca i muzyki będzie Iga Fedak.

Bilety 20 zł

20.07 sobota
godz. 20.00 > „Damski biznes” – spektakl Teatru Komedia z Wrocławia; tekst: Marcia Kash, Doug Hughes, przeł. Elżbieta Woźniak, reż. Wojciech Dąbrowski. Wyst.: Marzena Kopczyńska, Beata Rakowska, Wojciech Dąbrowski, Jan Kochanowski, Łukasz Płoszajski, Mariusz Ochociński, Paweł Okoński/Krzysztof Grębski.

Bohaterki spektaklu postanowiły spełnić największe marzenie życia i z rozmachem próbują znaleźć swoje miejsce w ekscytującym i lukratywnym świecie mody. Jednak świat pełen bielizny, apaszek, modnych butów a przede wszystkim przystojnych i seksownych modeli staje się zbyt podejrzany dla zazdrosnych mężów bohaterek. Ci postanawiają więc działać. Nie zdają sobie jednak sprawy, że w osobliwy sposób sami staną się za chwilę częścią zwariowanej rewii strojów i kreacji, której zaczęli się przyglądać w nieoczekiwany dla siebie sposób.

Czas trwania 120 min.
Bilety 20 zł

21.07 niedziela
godz. 15.00 > Letnia Grządka Teatralna: „Kiedy mamy nie ma w domu” – spektakl słowackiego teatru Piki z Pezioka; reż. Katarína Aulitisová. Wyst. Ľubomír Piktor.

Wszystko zaczyna się od wizyty taty na ślubie ukochanej córki – Jasminki. Prezentem ślubnym jest oryginalny plecak pełen wspomnień. Są to ważne wspomnienia chwil, które tato przeżył z Nią od momentu narodzin. Trzeba powiedzieć, że nie było to łatwe, zwłaszcza wtedy gdy mamy nie było w domu. Pierwsze kroki, kłopoty z nocnikiem, pierwsze łzy i pokonywanie trudności, aż po pierwszą miłość, wszystko to tato wspomina dowcipnie, ale i z nostalgią. Plecak – prezent ma przypominać Jasmince, że była wspaniałym dzieckiem, a razem z nią starał się być dzieckiem również on – jej tatko.

Czas trwania 45 min.
Wstęp wolny

27.07 sobota
godz. 21.00 > „Wiedźmin. Turbolechita” – spektakl Teatru Nowego z Krakowa; tekst Ziemowit Szczerek, reż. Piotr Sieklucki. Wyst.: Juliusz Chrząstowski, Maciej Ferlak, Krystian Durman, Aleksander Fiałek, Grzegorz Janeczek, Karol Miękina, Piotr Sieklucki, Grzegorz Witek.

Przed Państwem na scenie pojawi się Wiedźmin, ale nie zwykły wojownik z długimi włosami biegle władający mieczem. Nie. Wreszcie zjawi się On! Wyczekiwany od pokoleń mesjasz, zbawiciel, superbohater, w którego żyłach płynie prawdziwa polska krew. Janusz. Słowianin. Turbolechita. To w nim są pokładane wszystkie nadzieje, on jako jedyny wędrując przez krainy istniejące i nieistniejące, spotykający na swojej drodze prawdziwe monstra, osobliwe figury, wynaturzone postaci zrobi porządek i wprowadzi zmianę, dobrą zmianę. Wiedźmin. Turbolechita to satyra na istniejącą i nieistniejącą rzeczywistość, teatralne zmierzenie się z tożsamością Polaków, skonfrontowanie ze stereotypami, schematami i kompleksami. Ten spektakl to brutalna walka z potworami - tymi, które faktycznie są, które być mogą i tymi, których tak naprawdę nie ma.

Czas trwania 90 min.
Bilety 20 zł

28.07 niedziela
godz. 15.00 > Letnia Grządka Teatralna: „Nie tylko o Brzydkim Kaczątku” – spektakl Teatru CoNieco Białystoku; oprac. baśni i tekst Marian Ołdziejewski. Wyst.: Ewa i Marian Ołdziejewscy.

Spektakl złożony z czterech baśni Andersena: Brzydkie Kaczątko, Dzielny ołowiany żołnierz, Księżniczka na ziarnku grochu, Świniopas. Baśnie przedstawione są za pomocą różnych form teatru lalek: kukiełek, marionetek sycylijskich, lalek stolikowych, planszowych i teatru przedmiotu. Opowiadają o sile marzeń, wrażliwości, poświęceniu dla innych, oraz miłości lub jej braku. Wszystkie (a szczególnie Brzydkie kaczątko) są związane z trudnymi doświadczeniami autora, o czym w części narracyjnej wspominają aktorzy.

Czas trwania 40 min.
Wstęp wolny

godz. 20.00 > „1939” – koncert zespołu Hańba!

O wszystkim, co się teraz dzieje - milczę (Józef Wittlin).
Orkiestra zbuntowana jednak nieustannie śpiewa. O płynących okrętach, dla których nie ma miejsc (Władysław Szlengel).
O rycerskich łowach w cieniu alkowy (Zuzanna Ginczanka).
O polskich koloniach i Wyspie Becka (Tadeusz Hollender).
O lnianowłosych praczkach piorących delikatnie biel cieniutką (Ginczanka).
O wojnach, które już się toczą. O wojnach co jutro wybuchną (Wittlin).
Hańba! śpiewa rok '1939'.
Album trzeci, tym razem krótkogrający, orkiestra nagrała wraz z Marcinem Klimczakiem w Mustache Ministry Studio w Warszawie. Do pięciu utworów Ygrekowski zaprojektował pięć okładek, które z pietyzmem wydała Antena Krzyku. Utwory Zuzanny Ginczanki zaśpiewały oraz uzupełniły brzmieniem skrzypiec Basia Songin, Kasia Kapela i i Zosia Zembrzuska, czyli trio Sutari.

Bilety 20 zł

3.08 sobota
godz. 21.00 > „Tylko koniec świata” – spektakl Teatru Ludowego z Krakowa; tekst Jean-Luc Lagarce, przekład i reż. Ewa Rucińska. Wyst.: Weronika Kowalska, Roksana Lewak, Barbara Szałapak, Maciej Namysło, Krystian Pesta (gościnnie).

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Kiedy idylliczny obraz ożywa dają się słyszeć kłótnie, wzajemne oskarżenia i słowne przepychanki. W Tylko koniec świata młody pisarz wraca do domu po 12 latach nieobecności. Chce zobaczyć matkę, młodszą siostrę, dziś prawie dorosłą, którą pamięta jako małą dziewczynkę, starszego brata i bratową, której nigdy nie widział. Odbija się jednak od ściany wyobrażeń, niedomówień, pretensji. To spotkanie z najbliższymi staje się próbą pokonania własnego mitu, pokazania się takim, jakim jest naprawdę.

Czas trwania 60 min.
Bilety 20 zł

4.08 niedziela
godz. 15.00 > Letnia Grządka Teatralna: „Alicja po drugiej stronie lustra” – spektakl Teatru Papahema z Białegostoku; tekst Lewis Carroll, przekład Jolanta Kozak, tekst piosenki Magda Żarnecka, reż. Przemysław Jaszczak. Wyst.: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel.

Świat po drugiej stronie lustra zamieszkują niezwykłe postaci, będące wynaturzonym uosobieniem postaw, z którymi dziecko musi nauczyć się konfrontować. Spotkania z nimi zmuszają dziewczynkę do udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie „kim jestem?”. Pełen humoru spektakl, operując środkami teatru formy, oddaje niezwykłość świata wykreowanego przez Lewisa Carrolla. Do wizyty po drugiej stronie lustra zachęcamy również dorosłych, dla których będzie ona szansą na powrót do czasów dzieciństwa.
Spektakl dla dzieci od siódmego roku życia.

Czas trwania 60 min.
Wstęp wolny

10.08 sobota
godz. 21.00 > „Dzień osiemdziesiąty piąty” - spektakl Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha; adaptacja i rez. Aga Błaszczak. Wyst.: Paweł Kuźma, Filip Niżyński.

Spektakl stanowi luźną interpretację opowiadania Ernesta Hemingway’a Stary człowiek i morze. Bazując na oryginalności opowieści o samotności, heroicznym oddaniu sprawie i wielkiej wytrwałości w dążeniu do celu, opowiada nową historię, która rozgrywa się tuż obok nas. Główny bohater nie mieszka w kubańskiej wiosce, jak u Hemingway’a lecz przebywa w szpitalu. Zapomniany przez rodzinę i najbliższych przyjaciół wyrusza w swój ostatni rejs, w którym towarzyszy mu młody pielęgniarz. Dzień osiemdziesiąty piąty porusza uniwersalne kwestie, takie jak strach przed śmiercią i nieznanym, podkreślając jednocześnie, jak ważne jest wyzbycie się lęków i dążenie do obranego celu. To międzypokoleniowy obraz relacji, ukazujący jej piękno i szczerość intencji. Spektakl wykorzystuje różnorodne środki artystycznego wyrazu. Znajdziemy w nim elementy teatru cieni, animację przedmiotu, pantomimę, projekcje multimedialne oraz muzykę generowaną i miksowaną na żywo.

Czas trwania 50 min.
Bilety 20 zł

11.08 niedziela
godz. 15.00 > Letnia Grządka Teatralna: „Kajtuś czarodziej” - spektakl Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha; scenar. Magda Żarnecka, reż. Roksana Miner. Wyst.: Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz.

Kajtuś to najbardziej niespokojny chłopiec na świecie. Nie zgadza się na życie w Biednym Mieście, w którym na dobre zadomowiła się mgła, nuda i szarość. Odwraca się od rówieśników i od całego świata dorosłych. To dla niego obce plemię. Za to świat baśni… to jest to! Zasłyszane od babci historie otwierają jego serce na pragnienie bycia czarodziejem. Nie królem, nie lotnikiem i nie detektywem, tylko właśnie czarodziejem! Pewnego dnia niespokojny chłopiec odkrywa w sobie magiczną moc. Jak wykorzysta daną mu szansę?
Spektakl zrealizowany we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

Czas trwania 65 min.
Wstęp wolny

godz. 20.00 > „Za niebawem” – koncert zespołu Voo Voo; zagra w składzie: Michał Bryndal, Piotr Chołody, Karim Martusewicz, Mateusz Pospieszalski, Wojciech Waglewski.

Po spokojnej, klimatycznej płycie „7” Voo Voo wraca z nowym albumem „Za niebawem”. Premierowy materiał stawia na żywioł, rytm i mocniejsze gitarowe akcenty. Więcej też tym razem odniesień do spraw społecznych i pytań o kondycję człowieka w tych pogmatwanych czasach. Gościnnie na płycie wystąpiły Natalia i Paulina Przybysz, razem ze swoją mamą Anną. Pojawił się także 27-osobowy perkusyjny zespół szkoły Ritmo Bloco. Za muzykę i słowa jak zawsze odpowiada Wojciech Waglewski, natomiast miksem i produkcją muzyczną płyty zajął się Piotr EMADE Waglewski. Pierwszym singlem zapowiadającym płytę jest piosenka „Się poruszam 1”. Powstał do niej teledysk z udziałem Nadii Vadori-Gauthier, francuskiej doktor sztuk performatywnych, która od 2015 roku, po zamachu na redakcję Charlie Hebdo, minutą tańca dziennie wyraża swój sprzeciw wobec przemocy.

bilety 20 zł

17.08 sobota
godz. 21.00 > „Kto nie ma, nie płaci” – spektakl Teatru Korez z Katowic; tekst Dario Fo, przekład: Piotr Bikont, Paweł Lesisz, reż. Hubert Bronicki. Wyst.: Ewa Kubiak, Barbara Lubos, Mirosław Neinert, Piotr Rybak, Dariusz Stach.

Główna intryga sztuki oscylująca na granicy kryminału opowiada bardzo zabawną historię zbiorowego rabunku supermarketu przez zazwyczaj ułożone i pokorne gospodynie domowe. Piękne i zdesperowane panie, upychają pośpiesznie łupy pod płaszcze. Kradzież się udaje, ale jak na widok ciążowych brzuchów zareagują mężowie? Służby rozpoczynają śledztwo, mężowie ruszają w poszukiwaniu szpitala, a kobiety wypatrują szczęśliwego rozwiązania. Znakomicie poprowadzona, wartka akcja komedii omyłek, zabawne dialogi i nagromadzenie groteskowych elementów, gwarantują rozrywkę na najwyższym poziomie.

Czas trwania 90 min.
Bilety 20 zł

18.08 niedziela
godz. 15.00 > Letnia Grządka Teatralna: „Koziołek Matołek” – spektakl Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmanaz Bielska-Białej; na podst. bajki Kornela Makuszyńskiego, reż. Lucyna Sypniewska. Wyst.: Małgorzata Bulska, Maria Byrska, Katarzyna Pohl, Lucyna Sypniewska, Radosław Sadowski.

Spektakl zrealizowany jest w atrakcyjnej dla widza i lubianej przez dzieci konwencji zabawy teatralnej. Wartka akcja, barwne przygody, zabawne sytuacje, humorystyczne zdarzenia, wyborowe aktorstwo i przebojowa muzyka wypełniają spektakl, czyniąc go atrakcyjnym i zapewniając widzom chwile niezapomnianego relaksu. A Koziołek przemierza świat szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedza egzotyczne kraje, przebywa na dworze cesarskim, uczy się chińskiego, zaklina węże na targu w Bombaju, spotyka Indian i oczywiście przeżywa wiele emocjonujących przygód – groźnych, śmiesznych i pouczających. Jak zwykle wychodzi cało z każdej opresji i w chwale wraca do rodzinnego Pacanowa, odnajdując – całkiem blisko – to, co dla niego najlepsze.

Czas trwania 60 min
Wstęp wolny

24.08 sobota
godz. 21.00 > „Cud” – spektakl Teatru Capitol z Warszawy; tekst: Lars Albaum, Dietmar Jacobs, przekład Izabela Rozhin, reż. Andrzej Rozhin. Wyst.: Hanna Śleszyńska, Magdalena Wróbel, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, Igor Obłoza.

Przymusowy pobyt Hubertusa Nowaka w małym hiszpańskim miasteczku, nie jest mu w smak. Awaria samochodu, telefoniczna gorąca linia z prawnikiem w sprawie papierów rozwodowych i perspektywa spędzenia nocy w podrzędnym hotelu niegrzeszącym luksusami. Ale… to nie koniec nieprzyjemnych zdarzeń, które tego dnia spadną na głowę producenta desek klozetowych. Gdy pogodzony z niesprzyjającym mu losem, zmęczony Hubertus szykuje się do snu, niefortunny bieg wypadków rozkręca się na dobre. W jego pokoju zjawia się młoda studentka. W całym San Miguel pokoi brak, więc strudzona podróżniczka rozpoczyna noclegowe negocjacje. Nie chcąc okazać się potworem, Nowak lituje się nad biedną dziewczyną. W końcu to tylko jedna noc. Obydwoje nie przeczuwają nawet, że będzie to noc pełna cudów.

Czas trwania 140 min.
Bilety 20 zł

25.08 niedziela
godz. 15.00 > Letnia Grządka Teatralna: „Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich” – spektakl Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum z Katowic; tekst Paul Maar, przekład Aleksander Berlin, tekst piosenki Anna Borowa, reż.Lucyna Sypniewska. Wyst.: Marta Popławska, Aleksandra Zawalska, Dawid Kobiela.

Sztuka o perypetiach dwójki przyjaciół, w których przewidywalny dotąd świat wkracza nagle „ten trzeci”, niesie mądre przesłanie i bardzo ważną, szczególnie w dzisiejszych czasach, przestrogę. Codzienne życie przemądrzałego Dezyderiusza i zdominowanego przez niego Kminka toczy się wokół dwu kolorowych skrzyń, skrywających różne „skarby” i nabierających poprzez zabawę magicznych właściwości. To przestrzeń wspólnych psot i przekomarzanek, ale też niejednej kłótni, ciągłego boczenia się na siebie i godzenia. Kiedy pewnego dnia pojawia się Dobosz z imponującym bębnem, bardzo szybko odkrywa słabostki nowo poznanych kolegów; bez większego trudu udaje mu się ich poróżnić, wykorzystać naiwność i w końcu obu „wyprowadzić w pole”. Mądry i równocześnie bardzo zabawny, pełen absurdalnego humoru tekst zrealizowany został przede wszystkim w planie aktorskim, choć inscenizacja wykorzystuje też elementy teatru lalek.

Czas trwania 60 min.
Wstęp wolny

godz. 20:00 > Koncert Jaromira Nohavicy; na scenie Jaromir Nohavica, akordeon, fortepian Robert Kuśmierski, instrumenty perkusyjne Pavel Planka.

Jaromir Nohavica jest znany i kochany tak samo w Polsce, jak i w swojej ojczyźnie. Podczas koncertów czeskiego barda wielotysięczne widownie zapełniają się do ostatniego miejsca. Nohavica należy do pieśniarzy, wokół których wytwarza się urzekające misterium. Brawurowo porusza się między folkiem a folklorem, jest prawdziwym bardem swojego regionu. Opowiada o życiu i śmierci, ale przede wszystkim o tym, co pomiędzy: o miłości, cierpieniu, rozterkach i obawach współczesnego człowieka, o pięknie otaczającego nas świata, drobnych radościach i wielkich pasjach. Bardzo dobrze zna język polski i swoje koncerty w Polsce prowadzi po polsku. Nagrał kilkanaście płyt. Najnowsza zatytułowana jest Poruba - to nazwa ostrawskiej dzielnicy, z którą łączy go wiele wspomnień i gdzie wszystko się w jego życiu zaczęło: pierwsze miłości, przyjaźnie, znajomości, ale także awantury i szykany. Dwie piosenki z płyty (Czarna dziura i Empire State) cieszyły się wielką popularnością słuchaczy radiowej Trójki zajmując wysokie miejsca na Liście Przebojów. Utworów z ostatniej płyty z pewnością nie zabraknie podczas koncertu.

Bilety 60 zł

31.08 sobota
godz. 21.00 > Benefis Jacka Łapota – 40 lat pracy artystycznej; wystąpią kabarety: Długi, Kałasznikof, KaŁaMaSz, Kaczki z Nowej Paczki. Gościem honorowym będzie Artur Andrus.

Odkąd włoski satyryk Dario Fo i bard Bob Dylan zostali laureatami Literackiej Nagrody Nobla – kwestią czasu była jakaś spektakularna nagroda dla Jacka Łapota – satyryka, artysty kabaretowego, tekściarza i komika. 31 sierpnia podczas Letniego Ogrodu Teatralnego rozpoczyna się kampania promocyjna Łapota do nagrody Grammy i Oscara jednocześnie. Nie wiemy, czy gościem wspierającym będzie Wołodymyr Zełenski – komik, prezydent Ukrainy... Wiemy, że szefem kampanii został Artur Andrus. „Nie pytaj, co rząd może zrobić dla Ciebie. Pomyśl, co ty możesz zrobić dla Łapota!”

Bilety 25 zł

Wydarzenie towarzyszące:

Galeria Teatru Korez
„Paleta pełna koloru” – wystawa malarstwa Georgija Safronowa. Wernisaż wystawy 6.07 po spektaklu „Ryzykowna forsa”. Potrwa do 31.08.

Georgij Safronow – artysta malarz urodzony 8.11.1947 r. w Moskwie. W 1976 roku ukończył Wydział Grafiki Ilustracji Książkowej w Moskiewskiej Akademii Poligraficznej. Od 1978 roku mieszka w Polsce. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Czynnie uczestniczy w życiu artystycznym i kulturalnym Śląska. Ofiarowuje swoje prace na aukcje charytatywne. Między innymi na rzecz towarzystwa pomocy św. Brata Alberta. Bierze udział w plenerach w kraju i za granicą oraz aukcjach. Jako grafik współpracował z krajowymi wydawnictwami. Wysoko ceni sobie pracę pedagogiczną z dziećmi i młodzieżą. Uczestniczył w audycjach nocnego Programu Radia Katowice pod redakcją Macieja Szczawińskiego, w których dzielił się ze słuchaczami swoimi poglądami na sztukę i życie. Wiele podróżuje po Europie, czego plonem jest ponad 100 wystaw indywidualnych i 150 zbiorowych w kraju i za granicą od Kanady przez Paryż i Strasburg do Tokio.

Katowice Miasto Ogrodów, Galeria Ściana Sztuki Dziecka
„Reliefy i niuanse” – wystawa sztuki dziecięcej dedykowana twórczości Mariana Bogusza. Wernisaż wystawy 11.08 po spektaklu „Kajtuś Czarodziej”. Wystawa potrwa do 30.09.

Galeria Teatru Korez
25.08 czwartek
godz. godz. 19.00 > Peadar de Burca – spotkanie z czytelnikami

Peadar de Burca – felietonista Gazety Wyborczej, komik, dramaturg. Wydał zbiór swoich felietonów pod tytułem Uporczywie pogodne myśli. Irlandczyk, po dziewięciu latach w Polsce ze swą, jak mówi Praktyczną Śląską Żoną, przeniósł się do Irlandii. Widzi nasz kraj zupełnie inaczej niż my. Spojrzenie na Polskę i Polaków z zewnątrz. Ironiczne, ale pełne podziwu. Czasem pełne niedowierzania, ale zawsze pozytywne. Jego felietony bywają brutalne ale zawsze, przez często zabawną i przerysowaną treść, sięgają do istoty naszej wyjątkowości. Spotkanie odbędzie się z udziałem tłumacza.

Wstęp wolny


>>> letniogrodteatralny.pl
>>> Letni Ogród Teatralny na Fbpo imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone