Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
środa 27.05.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
6 x moda: Przegląd filmów o modzie

6 x moda: Przegląd filmów o modzie

30.05.2019-5.06.2019
Kinoteatr Rialto, Katowice


Na przełomie maja i czerwca w katowickim Rialcie rusza przegląd filmów o modzie i z modą w tle. W zestawie obrazy nowe i najnowsze, dokumenty (niektóre z nich można zobaczyć podczas Millennium Docs Against Gravity) i fabuły, portrety projektantów, opisy nurtów i historie, dla których moda to tylko pretekst do opowiadania o ludzkich słabościach i namiętnościach.

We wszystkich sześciu prezentowanych filmach moda bywa spektakularna i olśniewająca. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że jest punktem wyjścia do pokazania dużo bardziej skomplikowanych historii. Dokumenty o Westwood, Ossolińskim, a przede wszystkim o niezwykłym McQueenie ukazują artystów i wizjonerów – czasem samotnych, czasem otoczonych tłumem ludzi – którzy projektując ubrania, rewolucjonizowali epoki i mieli ogromny wpływ wręcz na miliony ludzi. Zawsze też płacili za to wysoką cenę. Byli (i są!) także dziećmi swojej epoki – lat 60., 70., 80., 90., co wyjątkowo wyraźnie widać w zaproponowanym przez organizatorów wyborze.

Filmy takie jak „Political Dress” są próbą prześledzenia, jak to, co nosimy, wpływa na naszą codzienność, ale i na kulturę, sztukę, przyzwyczajenia, obyczaje. Organizatorzy szukają odpowiedzi, w jaki sposób banalne, codzienne zjawisko ubierania się odbija się na wielkich tematach naszego świata, z polityką i historią włącznie. Nieprzypadkowe (i wcale nie tak oczywiste) są tytuły filmów fabularnych („Nić widmo” i „Szalona miłość – Yves Saint Laurent”), które również ukazują projektantów (krawców) jako artystów, ludzi trudnych, o złożonych osobowościach, nieprzeciętnych. Może więc warto spędzić chwilę w kinie i zobaczyć tych kilka filmów oraz pokaz mody. Bo poza wszystkim – kto nie lubi oglądać pięknych ubrań?

tekst: Joanna Malicka | zdjęcie: „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka”, reż. Lorna Tucker (kadr z filmu)W cyklu:

30.05 czwartek

godz. 20.00 > „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka”, reż. Lorna Tucker, 78 min.
Angielska projektantka mody i biznesmenka Dame Vivienne Westwood od 40 lat na nowo definiuje brytyjską modę. Jest odpowiedzialna za stworzenie wielu głośnych i wyrafinowanych stylizacji naszych czasów. Film jest portretem tej nietuzinkowej osobowości. To podróż od jej dzieciństwa w powojennym Derbyshire do kariery w Paryżu i Mediolanie. Poznajemy niezwykłą historię jej życia, mody, aktywizmu i znaczenia kulturowego, a także walki o utrzymanie integralności marki, jej zasad i dziedzictwa.

31.05 piątek
godz. 19.00
Forum Młoda Moda – pytania i odpowiedzi z udziałem lokalnych firm modowych: Geszeft, Elementy, Poszetka, Synthetic Natural 100%.

„Pokaz na jednego aktora” – performans Tomasza Armady, jednego z z najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia.

pokaz filmu > „Political Dress”, reż. Judyta Fibiger, 63 min.
Film pokazuje różne etapy PRL-u i zmiany w postrzeganiu mody. Od twardogłowego stalinizmu, gdy założenie kolorowych skarpetek groziło zatrzymaniem przez milicję, poprzez lata 60. i względne otwarcie Polski na francuską modę, czasy propagandy sukcesu lat 70. i fascynację modą „dzieci-kwiatów”, aż do stanu wojennego i lat 80., podczas których eksplodowała w Polsce moda na punk. W filmie wypowiadają się m.in. Andrzej Wajda, fotograf Tadeusz Rolke, projektantka Barbara Hoff, pisarz Janusz Głowacki, kreatorka marki „Biba” Barbara Hulanicki, muzyk Tomek Lipiński czy malarz Wilhelm Sasnal.

2.06 niedziela
godz. 15.00 > „Nić widmo”, reż. Paul Thomas Anderson, 130 min.
Londyn, lata 50. Słynny krawiec Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) wraz z siostrą Cyril (Lesley Manville) stanowią centrum brytyjskiej mody, ubierając gwiazdy filmowe, rodzinę królewską, socjetę, damy i debiutantki. Wszystko to w wytwornym stylu The House of Woodcock. Przez życie Woodcocka przewija się mnóstwo kobiet, inspirują go, towarzyszą, on wciąż pozostaje kawalerem. Aż do momentu, w którym w jego życiu pojawia się Alma (Vicky Krieps), która wkrótce staje się jego muzą i kochanką. Jego uporządkowane życie burzy miłość.

3.06 poniedziałek
godz. 20.00 > „Szalona miłość – Yves Saint Laurent”, reż. Pierre Thoretton, 100 min.
Yves Saint Laurent i Pierre Berge poznali się w 1958 roku. Pierwszy raz w filmie kinowym, Pierre Berge opowiada o tej miłości. O pięćdziesięciu latach żaru i burz, niezwykłych sukcesów i osobistych cierpień. Saint Laurent stworzył garderobę współczesnej kobiety. W ten sposób dał kobietom władzę. Razem zrewolucjonizowali świat i modę. W 2008 roku, po śmierci Yves’a, Pierre postanawia rozstać się z kolekcją dzieł sztuki, którą tworzyli z taką pasją, stale poszukując piękna.

4.06 wtorek
godz. 20.00 > „Tomasz Ossoliński. Before the show”, reż. Judyta Fibiger, 57 min.
Absolutnie wyjątkowy dokument o polskim projektancie i modzie. Po raz pierwszy w filmie pokazana jest kolekcja, której nie prezentowano nigdy szerokiej publiczności. Efektowny pokaz, w strugach deszczu, odbył się bez udziału fotoreporterów i kamer. Tego dnia najważniejsza była moda. Ten film to przede wszystkim historia trzytygodniowych przygotowań do pokazu.

5.06 środa
godz. 20.00 > „McQueen”, reż. Ian Bonhote, Peter Ettedgui, 111 min.
Odważny i bezkompromisowy McQueen zwykł mawiać: „Moje pokazy mody to sex, drugs and rock’n’roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca”. Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie? „McQueen” to oparta na faktach historia artysty – równie fascynująca, jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury.


Bilety:
18 zł i 15 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone