Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 26.05.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Nowa Fala w Kosmosie

Nowa Fala w Kosmosie

10.05.2019-12.05.2019
Kino Kosmos, Katowice


Od debiutu reżyserskiego François Truffaut „400 batów” minęło 60 lat. Od tego czasu kino zaczyna posługiwać się nowym językiem. Traktuje o młodości, szaleństwie, wolności, a także buncie. Nic w tym dziwnego, pokolenie dorastające po wojnie potrzebuje przecież kina, które będzie opowiadało o ich rzeczywistości. Nowe czasy, to nowy kod nakreślający filmowych bohaterów jako alter ego swoich widzów.

Czy ówczesna nowoczesność jest ponadczasowa? Dzisiaj jej artefakty stały się wysublimowaną ikonografią współczesności. Twórcy francuskiej Nowej Fali stają się punktem odniesienia, inspiracją i najważniejszymi elementami artystycznego dziedzictwa. W Kosmosie przyjrzymy się trójce artystów najważniejszych dla tego nurtu.

Przegląd rozpocznie pokaz filmu „Cleo od piątej do siódmej”. Pełnometrażowy debiut Agnes Varda, jedynej kobiety w tym twórczym gronie. Następnie na ekranie polityczno-artystyczne dzieło Godarda. Awangardowy „Made in USA”, trzymający się wyznaczonego przez siebie samego kursu multimedialny dialogiem z rzeczywistością. Ostatniego dnia, François Truffaut w „Nocy amerykańskiej”, skieruje kamerę na siebie i swoich aktorów, ukazując cienką nić pomiędzy banalną codziennością a życiem twórczym.

oprac.: Adrianna Helena Mrowiec | zdjęcie: kadr z filmu „Cleo od piątej do siódmej”, reż. Agnès VardaW cyklu:

10.05 piątek

godz. 18.00 > „Cleo od piątej do siódmej”, reż. Agnès Varda, 1962, 90 min.
Zapis niespełna dwóch godzin z życia piosenkarki Cleo. Diagnoza lekarska burzy dotychczasowy porządek jej życia. Kamera podąża za bohaterką, śledząc jej poczynania oraz stany psychiczne. Widmo śmierci zmienia jej perspektywę postrzegania świata. W końcu dostrzega lęki, frustracje i problemy. Dzięki temu lepiej zaczyna rozumieć innych ludzi i cały otaczający ją świat. W oczekiwaniu na potwierdzenie diagnozy, kobieta ma okazję przyjrzeć się rzeczywistości dokładniej i bardziej dojrzale. Czas ekranowy pokrywa się z czasem realnym. Kamera filmuje Paryż, poruszając się wśród przechodniów. Oddaje punkt widzenia tytułowej Cleo.

11.05 sobota
godz. 18.00 > „Made In USA”, reż. Jean-Luc Godard, 1966, 90 min.
Chaotyczny thriller kryminalny i słodko-gorzka krytyka konsumpcjonizmu, z udziałem Anny Kariny jako najbardziej jaskrawo ubranego prywatnego detektywa w historii filmu. Bohaterka poszukuje swojego byłego kochanka, który mógł zostać zamordowany. „Made in USA” to także wstęp do bardziej politycznego kina, które miało zdefiniować Godarda. Ten solidny kawałek pop-artu, w którym odnaleźć można Richarda Nixona, Roberta McNamara czy Davida Goodisa i Doris Mizoguchi, przypomina nowofalowy Wielki Sen w klimacie kreskówek Looney Tunes.

12.05 niedziela
godz. 18.00 > „Noc amerykańska”, reż. François Truffaut, 1873, 115 min.
Film stawia dwa zasadnicze pytania: czy kino jest ważniejsze od życia i czy kobiety są istotami magicznymi? „Noc amerykańska” to przede wszystkim historia namiętności jaka wiąże reżysera z kinem. Akcja toczy się na planie nowej produkcji pt.: „Przedstawiam wam Pamelę”, w której pod kierownictwem francuskiego reżysera (w tej roli sam Truffaut) występuje plejada gwiazd. Ich problemy osobiste szybko zaczynają wpływać na proces tworzenia. W zamieszaniu wyraźnie uwidacznia się rola reżysera. Jedyny czuwa nad całościową koncepcją dzieła, pozornie pozostając na uboczu. Ten jeden z ważniejszych filmów kina autotematycznego swój tytuł zaczerpnął z terminologii filmowej. Odnosi się do stosowania specjalnych filtrów, dzięki którym filmując w pełnym świetle dnia osiąga się na ekranie efekt nocy.

>>> cykl na stronie Kina Kosmos


Bilety:
14 zł i 12 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone