Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 26.05.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Królowa pszczół

Królowa pszczół

30.03.2019-2.05.2019
CSW Kronika, Bytom


Wiecie, że studentki polskich uczelni artystycznych stanowią 77% ogółu studiujących? Niestety tylko 22% to pracowniczki na poziomie kadry profesorskiej. Bardzo podobnie wygląda sytuacja artystek na rynku sztuki.

W Polsce wydatki na całą kulturę w osiągają poziom błędu statystycznego. Sprawia to, że warunki rodzimego rynku sztuki są wyjątkowo trudne, szczególnie dla kobiet. Program studiów ASP stworzony jest tak, by studentki, które chcą zostać artystkami, miały pełny obraz tego, co czeka na nie po skończeniu nauki. Stąd udziały w konkursach, przeglądach portfolio, spotkaniach z kuratorami. Takie zabiegi pomagają młodym twórczyniom, jednak nie rozwiązują problemu.

Kuratorka wystawy w Kronice, Agata Zbylut, mówi: „Nie mam takiego komfortu jak wykładowca informatyki czy ekonomii, który wie, że jego studenci bez większego problemu znajdą dobrą pracę w zawodzie. Posiadając spore kompetencje (kreatywność, obsługa studia filmowego, fotograficznego, montaż itp.) i dobrze skonstruowane portfolio, absolwentki bez problemu znajdują pracę w tzw. przemysłach kreatywnych”.

Prawda jest jednak taka, że na uczelnie artystyczne uczęszczają osoby, które chcą osiągnąć sukces artystyczny. Inne prace (często lepiej płatne niż te w tzw. „kulturze”) pozostawiają niedosyt. Dlatego wciąż na każdy artystyczny etat, za który trudno się utrzymać, jest tak wielu chętnych.

Wystawa „Królowa pszczół” konfrontuje artystki oraz ich studenckie wyobrażenia dotyczące przyszłości z faktyczną sytuacją rynkową i zawodową. Wśród artystek znajdują się laureatki konkursów, ale także dziewczyny, które odłożyły aktywność artystyczną na drugi plan i poświęciły się sprawom rodzinnym.

opracowanie: Adrianna Helena Mrowiec„Królowa pszczół” – wystawa zbiorowa, zorganizowana we współpracy z Wydziałem Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Artystki: Olga Dziubak, Małgorzata Goliszewska, Hanna Kaszewska, Karolina Mełnicka, Patrycja Migiel, Jolanta Nowaczyk, Tatiana Pancewicz, Irmina Rusicka, Emilia Turek, Dorota Wójcik, Agata Zbylut. Kuratorka wystawy Agata Zbylut, współpraca kuratorska Agata Cukierska. Wernisaż 30.03 (sobota), godz. 19.00. Wystawa potrwa do 2.05. Finisaż z oprowadzaniem 2.05 (piątek), godz. 18.00.

>>> wystawa na stronie Centrum Sztuki Współczesnej Kronika


Bilety:
1-2 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone