Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 12.12.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Dead Girls Wanted

Dead Girls Wanted

10.04.2019-11.04.2019
Teatr Zagłębia, Sosnowiec


Gdy kilka miesięcy temu pisujący o teatrze pół-krytyk, pół-satyryk Maciej Stroiński oskarżył teatr feministyczny o praktyki religijne i zakusy na jego ateistyczną postawę, niestety nie podał nazwisk ani adresu, pod który by można słać listy w jego obronie, ocalając tym samym rzekomo dyskryminowaną antyfeministyczną mniejszość. Pozostaje się domyślać, że Jolanta Janiczak znalazłaby się w pierwszej dziesiątce tej nieistniejącej listy.

Nie ma bowiem wątpliwości, że autorka od lat wspólnie z Wiktorem Rubinem uprawia teatr feministyczny. Oboje chętnie zaglądają pod podszewkę szowinistycznych kliszy i rozbrajają je bezpardonowymi pytaniami, komu i w jaki sposób te klisze służą.

Na warsztacie mieli już pornograficzne mity otaczające carycę Katarzynę, historię obłędu królowej Joanny Szalonej oraz najgorszy gatunek dulszczyzny, jakim była podszyta panika moralna wokół słynnego procesu oskarżanej o dzieciobójstwo Gorgonowej.

Kliszą, do której Rubin, Janiczak i współpracujący z nimi Grzegorz Stępniak dobiorą się na scenie Teatru Zagłębia, jest masowa fascynacja zwłokami młodych kobiet. Bo galeria postaci tę fascynację uosabiających jest przebarwna. Realizatorzy odpuścili nam banał o Królewnie Śnieżce i od razu wytoczyli najcięższe działo wielkiej rosyjskiej literatury, w której rolę niebagatelną gra zewłok Nastazji Filipownej.

A potem jest tylko ostrzej: z prędkością netfliksowego montażu łączą kadr ze zbliżeniem na świstek z literą „B”, wciśnięty pod paznokieć Laury Palmer z zamglonym spojrzeniem Lindsay Lohan. Zaglądają Amy Winehouse pod kok i Britney Spears pod łysinę, by w końcu zrozumieć, czemu popkultura tak łatwo nam wmówiła, że to na granicy rozkładu żeńskie ciało jest idealne. Może najwyższy czas się wkurzyć na tę nekromanię.

tekst: Pola Sobaś-Mikołajczyk„Dead Girls Wanted” – Jolanta Janiczak, Grzegorz Stępniak; reż. Wiktor Rubin, scenogr.: Jolanta Janiczak, Wiktor Rubin, kostiumy Hanna Maciąg, video i światło Marek Kozakiewicz, muz. Krzysztof Kaliski. Wyst.: Agnieszka Kwietniewska (gościnnie), Magdalena Celmer (gościnnie), Beata Deutschman, Małgorzata Saniak (gościnnie), Łukasz Stawarczy.

>>> spektakl na stronie Teatru Zagłębia
>>> wydarzenie na FB


Bilety:
30-40 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone