Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 12.12.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Wojciech Prażmowski: Portret wewnętrzyny

Wojciech Prażmowski: Portret wewnętrzyny

14.02.2019-19.04.2019
Czytelnia Sztuki, Gliwice


Nie jest przesadą stwierdzenie, że trudno wyobrazić sobie polską fotografię bez Wojciecha Prażmowskiego. Z wielu powodów. Najbardziej błahy sprowadza się do tego, że jako wieloletni wykładowca akademicki Prażmowski wpłynął na wielu młodych fotografów w Polsce. Dużo bardziej istotne jest jednak to, że w swojej twórczości dał mocny wyraz tego, co – mówiąc bez zbędnej przesady – składa się na całą historię polskiej fotografii.

Łączy ona tendencje, które często uznaje się za sprzeczne: konceptualizm i tradycję piktorialistyczną, inscenizację, która jednak ma wyraźne dokumentalne tło, zacięcie, by opowiadać o obiektywnej, zewnętrznej rzeczywistości z bardzo subiektywnym, indywidualnym spojrzeniem na nią. Można tej twórczości nie lubić – ze wszystkich powodów, dla których pojęcie „fotografia kreacyjna” nieco trąci dzisiaj myszką – ale trudno odmówić Prażmowskiemu miejsca w panteonie polskiej fotografii.

Od lutego na wystawę tego artysty zaprasza gliwicka Czytelnia Sztuki – galeria, która od paru dobrych lat skupia się prawie wyłącznie na pokazywaniu zdjęć. Wydarzenie koncentruje się wokół znanej pracy Prażmowskiego „Portret wewnętrzny” z 1979 roku. Sam autor mówi, że „w tym zdjęciu są zaklęte moje wyobrażenia o fotografii” oraz „zawarty jest też wielki dramat, ponieważ przez następne lata nie powstała taka druga fotografia, która by jej dorównała”.

Można więc tę wystawę rozumieć jako obraz tego, jak przez kolejne lata autor starał się przeskoczyć postawioną sobie samemu poprzeczkę, mapę wewnętrznej podróży. Zobaczymy na niej zdjęcia, obiekty i foto-obiekty, które powstały podczas tych poszukiwań.

tekst: Łukasz Białkowski | na zdjęciu: „Portret wewnętrzny”, Wojciech Prażmowski, 1979„Portret wewnętrzny” – wystawa fotografii Wojciecha Prażmowskiego. Ekspozycja przybliża biografię artystyczną jednego z najbardziej uznanych przedstawicieli nurtu fotografii kreacyjnej w Polsce. Wernisaż 14.02 (czwartek), godz. 18.00. Wystawa trwa do 19.04.

>>> wystawa na stronie Czytelni sztuki
>>> Czytelnia sztuki na FB


Bilety:
wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone