Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 21.05.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
9. Palmjazz Festival

9. Palmjazz Festival

20.10.2018-29.11.2018
Centrum Kultury Jazovia, Gliwice
Teatr Miejski w Gliwicach, Gliwice


Dziewiąta edycja Festiwalu Form Etnicznych i Jazzowych PalmJazz, wbrew zmieniającym się modom i trendom, utrzymuje stale wysoki poziom. Niezmienna pozostaje również idea promowania uzdolnionych twórców muzyki etnicznej i improwizowanej z różnych zakątków globu.

W październiku dyrektor PalmJazz Krzysztof Kobyliński zaprosił do Gliwic Kurta Ellinga, genialnego wokalistę jazzowego dysponującego czterooktawowym barytonem, który przyniósł mu dziewięć nominacji do nagrody Grammy; słowackiego gitarzystę Davida Kollara, który wspólnie z norweskim trębaczem Arve Henriksenem tworzy spowite mrokiem kompozycje z pogranicza ambientu, jazzu i rockowej awangardy oraz intrygującą koreańską wokalistkę Youn Sun Nah. To oczywiście nie wszyscy.

W pierwszej połowie listopada usłyszymy duńskiego gitarzystę i kompozytora Jakoba Bro, kwintet polskiego „wizjonera jazzu” Leszka Kułakowskiego, wybitnego perkusistę Billy’ego Cobhama z zespołem, utalentowaną brazylijską piosenkarkę Kel Do Nascimento, dowodzoną przez saksofonistę Marka Stryszowskiego grupę Electric Shepard, trio poznańskiej wibrafonistki Izy Effenberg oraz inspirującego się Rachmaninowem i Radiohead skrzypka Adama Bałdycha.

Druga część przyszłego miesiąca kryje kolejne atrakcje. Na scenie pojawi się litewski basista Leonid Shinkarenko, Stanisław Soyka & Wojciech Karolak Trio, znany z występów w Atom String Quartet Mateusz Smoczyński, wielokrotnie nagradzani Vołosi, pochodząca z Kurska formacja Vintskevich Group, na czele której stoi znakomity rosyjski pianista i kompozytor Leonid Vintskevich, światowej sławy saksofonista Jan Garbarek z towarzyszeniem indyjskiego wirtuoza perkusji Triloka Gurtu oraz wokalny kwintet z Zimbabwe – Afro American Gospel.

W takim towarzystwie jesienne wieczory nie powinny dłużyć się ani trochę.

tekst: Roman Szczepanek | na zdjęciu: Kurt EllingProgram:

20.10 sobota
Teatr Miejski w Gliwicach
godz. 19.00 > Kurt Elling

Urodzony w 1967 w Chicago w USA, już we wczesnej młodości śpiewał w chórach motety Bacha. W wieku 20 lat rozpoczął swoją jazzową karierę, śpiewając początkowo w chicagowskich barach i klubach. Dopiero w 1995 roku zdecydował się na pierwsze nagrania. Kiedy szef legendarnej wytwórni Blue Note Records Bruce Lundvall usłyszał jego kasetę, natychmiast podpisał z nim kontrakt płytowy. Debiutancki album Ellinga „Close Your Eyes” odniósł ogromny sukces. Wokalista nagrał dla Blue Note łącznie sześć albumów, z których wszystkie zdobyły nominacje do nagrody Grammy. Prestiżowa organizacja Jazz Journalists Association niemal co roku honoruje go tytułem najlepszego jazzowego wokalisty (ostatnio w 2018 roku). W skład formacji muzycznej Ellinga wchodzą obecnie fantastyczny pianista Stu Mindenam, basista Clark Sommers, wychwalany przez Herbiego Hancocka perkusista Kendrick Scott i wszechstronnie wykształcony gitarzysta John McLean.
Bilety 100 zł21.10 niedziela
CK Jazovia

godz. 19.00 > Arve Hendriksen & David Kollar

Słowacki gitarzysta i kompozytor David Kollar porusza się stylistycznie w obrębie awangardy. Muzyk mający na swym koncie współpracę z m.in. światowej sławy perkusistą Patem Mastelloto i włoskim trębaczem Paolo Raineri, jest też cenionym twórcą muzyki filmowej. Po płycie „R.M.X 2016” z remixami nagrań Kollara, przyszedł czas na „prawdziwą” płytę muzyka: „Notes From The Underground”.
Z kolei słynący z charakterystycznego brzmienia norweski trębacz, wokalista i multiinstrumentalista Arve Henriksen, to współpracownik takich jazzowych artystów jak Kenny Wheeler, Andy Sheppard czy Lars Danielsson. Z Kollarem po raz pierwszy spotkał się w 2017 roku przy okazji festiwalu w Pradze. Wówczas to narodził się pomysł współpracy.
Bilety 20 zł30.10 wtorek
CK Jazovia

godz. 19.00 > Youn Sun Nah Quintet

Koreańska wokalistka Youn Sun Nah poleciała do Nowego Jorku, by w studiu Sears Sound nagrać swój bodaj najlepszy album. Pomógł jej w tym pianista, organista, aranżer i producent płyty „She Moves On” – Jamie Saft, człowiek znany m.in. z zespołów Johna Zorna.
Youn w Korei Południowej jest gwiazdą numer jeden. W osiągnięciu tego statusu pomogła jej rola w filmie i pierwsze płyty nagrane w Korei Południowej. Jednak dopiero albumy wydane przez niemiecki ACT zwróciły uwagę europejskiej społeczności fanów jazzu. Artystce towarzyszy wspomniany już Jamie Saft, grający subtelne akordy na organach Hammonda, a na gitarze akustycznej wspaniale przygrywa sam Marc Ribot.
Bilety 40 zł6.11 wtorek
CK Jazovia

godz. 19.00 > Jakob Bro Trio
Skład zespołu: Jakob Bro: gitara, Thomas Morgan bas, Joey Baron perkusja

Jakob Bro to duński gitarzysta i kompozytor mieszkający w Kopenhadze. W swojej błyskotliwej karierze muzycznej współpracował z wielkimi artystami jazzu: Paulem Motianem & The Electric Bebop Band oraz Tomaszem Stańko. Ponadto jako lider własnego zespołu wydał 11 płyt, zapraszając do współpracy wybitnych muzyków. Jakob Bro otrzymał w Danii 5 nagród w dziedzinie muzyki i został przyjęty do Jazz Hall of Fame.
Bilety 30 zł7.11 środa
CK Jazovia

godz. 18.00 > Leszek Kułakowski Quintet
Skład zespołu: Leszek Kułakowski, Andy Middleton, Piotr Kułakowski, Jerzy Małek, Tomasz Sowiński

Kompozytor okrzyknięty „wizjonerem jazzu”, pianista, teoretyk muzyki i pedagog, czyli Leszek Kułakowski. Rok 2017 przyniósł artyście i jego kwintetowi udaną płytę koncertową „Copy & Insert” nagraną w ramach gdańskiego XXIII Komeda Jazz Festival w Filharmonii na Ołowiance. Podczas koncertu zespół zaprezentuje repertuar z najnowszego albumu „Copy & Insert” – muzykę pełną kolorów, nawiązującą stylistycznie do hard-bopu i tradycji jazzu europejskiego.

Prócz Kułakowskiego, w skład zespołu wchodzą Andy Middleton – amerykański saksofonista tenorowy i sopranowy, aranżer i kompozytor; Piotr Kułakowski – kontrabasista, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach; Jerzy Małek – trębacz absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, nauczyciel gdańskiej Akademii Muzycznej; Tomasz Sowiński – perkusista, absolwent wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej gdańskiej Akademii Muzycznej, lider i założyciel awangardowego Collective Improvisation Group.


godz. 21.00 > Billy Cobham Band
Skład zespołu: Billy Cobham perkusja, David Dunsmuir gitara, Michael Mondesir bass, Steve Hamilton keyboard, Camelia Ben Naceur keyboard

Billy Cobham to żywa legenda muzyki, nie tylko jazzowej. Zdobył rozgłos na przełomie lat 60. i 70., gdy nawiązał współpracę z trębaczem jazzowym Milesem Davisem, a także dzięki występom w The Mahavishnu Orchestra, która stała się jednym z symboli muzyki fusion. Urodził się wprawdzie w Panamie, ale już we wczesnym dzieciństwie jego rodzina przeniosła się do Nowego Jorku. Tam Cobham rozpoczął naukę w High School of Music and Art. Początek lat 70. to współpraca artysty m.in. z zespołem Brecker Brothers (gitarzysta John Abercrombie), czy z Milesem Davisem. W maju 1973 Cobham nagrał swój pierwszy album solowy, zatytułowany Spectrum, uznany po latach za jeden z najlepszych albumów epoki w kategorii fusion. Od tamtego czasu muzyk nie przestaje tworzyć.
Bilety 100 zł (oba koncerty)12.11 piątek
CK Jazovia

godz. 18.00 > Kel Do Nascimento Quartet
Skład zespołu: Kel Nascimento gitara, wokal, Marek Novotny fortepian, Andrzej Štajnochr bas, Jiří Slavíček perkusja

Urodziła się w 1989 r. w São Paulo w Brazylii. Piosenkarka i kompozytorka Kel Do Nascimento do rodzinnego Sao Paulo w Brazylii powróciła po pięciu latach ze Stanów Zjednoczonych, gdzie studiowała w słynnym Berklee College of Music. Zyskała ona z biegiem czasu swoją wierną publiczność nie tylko tam, ale także w Bostonie, Los Angeles i Nowym Jorku. Kel łączy elementy muzyki brazylijskiej z amerykańskim jazzem i elektroniką.


godz. 21.00 > Electric Shepard

Zespół powstał w 1986 roku, jego twórcą jest Marek Stryszowski – saksofonista, wokalista i kompozytor, który po rozstaniu się z legendarnym Laboratorum założył nową formację muzyczną. Podczas koncertu w Gliwicach zaprezentowane zostaną m.in. utwory z najnowszej płyty grupy pt. „Black Percheron”, którą wpisać można w nurt muzyki World Music. Jej składowe brzmienia to afrykańskie rytmy, bałkańskie podziały rytmiczne, harmonie bliskiego i dalekiego wschodu, polska muzyka ludowa i amerykański jazz.
Bilety 10 zł (oba koncerty)13.11 wtorek
CK Jazovia

godz. 18.00 > Izabella Effenberg Trio

Z dala od polskiej estrady europejską karierę robi wibrafonistka z Poznania Izabella Effenberg. I choć jej album „Iza” ukazał się w Polsce jako bonus do magazynu Jazz Forum, to znakomite trio w dalszym ciągu jest bardziej popularne w Niemczech niż w kraju nad Wisłą. Artystka ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu i Gdańsku. Po przyjeździe do Niemiec kontynuowała studia w Norymberdze, uzyskując Jazz Mallets Master. Należy do niewielu kobiet na świecie czynnie praktykujących grę na jazzowym wibrafonie oraz rzadkim instrumencie o nazwie array mbira. Na płycie „Iza”, oprócz wykorzystania akustycznych brzmień, muzycy poszukują także nowych artystycznych skojarzeń, wykorzystując elektronikę (efekty gitarowe dla wibrafonu), preparowany fortepian, a także możliwości dźwiękowe np. plastikowych butelek, kluczy oraz niecodziennych instrumentów, jak marimbola, array mbira, crotales.


godz. 21.00 > Adam Bałdych

Skrzypek, kompozytor, producent muzyczny. Wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie parę lat później zdobywa stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz kończy Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem. Europejskim debiutem, który otworzył przed Bałdychem najważniejsze sceny kontynentu jest nagrana dla prestiżowej wytwórni ACT MUSIC płyta Imaginary Room. Album wyprodukowany został wraz z Siggim Lochem i Nilsem Landgrenem oraz nagrany z czołówką europejskiej sceny jazzowej (m.in. Lars Danielsson, Jacob Karlzon). Płyta stała się bestsellerem wytwórni, a Bałdych zapraszany był na największe festiwale jazzowe Europy, jak Montreux Jazz Festival w Szwajcarii czy London Jazz Festival w Anglii. Obok wielu nagród, jest także laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym.
Bilety 30 zł (oba koncerty)17.11 sobota
CK Jazovia

godz. 18.00 > Shinkarenko Quartet
Skład zespołu: Leonid Sinkarenko gitara basowa, Dainius Pulauskas fortepian, Valeriu Ramoska trąbka, Lina Buda perkusja

Sinkarenko, jako basista, kompozytor i lider grupy jest jedną z kluczowych postaci litewskiego jazzu. Jego wirtuozerska gra na basie wyróżnia się wyjątkową zmysłowością i bogactwem melodycznym. Instrument ten w jego rękach działa jako delikatne tło rytmiczne dla innych instrumentów, by w innych momentach zdominować główny plan muzyczny, sytuując się w roli lidera.


godz. 21.00 > Stanisław Soyka & Wojciech Karolak Trio

Wyjątkowe muzyczne spotkanie wielkich polskich artystów. Koncert największych przebojów gatunku jazzowego, który przeniesie publiczność do czasów Nat King Cole’a, Raya Charlesa czy Mahalii Jackson. Piosenki z płyty „Swing Communication” to spotkanie czempionów jazzowej i rythm’n’bluesowej sceny muzycznej. Projekt jest kontynuacją rozpoczętej w 2015 roku muzycznej współpracy Stanisława Soyki oraz szwedzkiego swingowego big bandu Roger Berg Big Band, która zaowocowała wydaniem albumu „Swing Revisited”. Wspólny projekt Stanisława Soyki i Wojciecha Karólaka – jednego z ojców założycieli jazzu w Polce – nadal pozostaje w klimatach lat 30-tych i 40-tych, lecz dobrze znane standardy jazzowe przenosi z sal tanecznych do klubu jazzowego, gęstego od tłumu fanów i dymu papierosów.
Bilety 60 zł (oba koncerty)18.11 niedziela
CK Jazovia

godz. 18.00 > Mateusz Smoczyński

Skrzypek jazzowy, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie “Młoda Polska”. Laureat nagrody “Grand Prix” w kategorii Nadzieja Roku 2007 plebiscytu Jazz Melomani. Od kilkunastu lat jest liderem kwintetu, z którym nagrał płyty „Inspirations” i „Expressions”. W 2009 roku wspólnie ze swoim bratem – Janem Smoczyńskim oraz rosyjskim perkusistą Alexem Zingerem założył New Trio. Smoczyński jest współzałożycielem Atom String Quartet – pierwszego w Polsce kwartetu smyczkowego grającego jazz. W 2016 roku założył duet z jednym ze znakomitych wiolonczelistów na świecie – Stephanem Braunem.
Bilety 40 zł (oba koncerty)


godz. 21.00 > Vołosi

Vołosi zadebiutowali w 2010 roku na Festiwalu Nowa Tradycja zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdzili swój sukces, otrzymując Grand Prix Svetozar Stracina dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. W roku 2012 pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji Top20 World Charts Europe. Od tej pory Vołosi są nieprzerwanie w trasie. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych, tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy – wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią. Po stronie tej muzyki stoją muzycy klasyczni, bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie, będący instrumentalistami, związanymi na co dzień z Katowicką Akademią Muzyczną.25.11 niedziela
CK Jazovia

godz. 19.00 > Vintskevich Group
Skład zespołu: Leonid Vintskevich fortepian, Nickolai Vintskevich saksofon, Steve Kershaw kontrabas

Leonid Vintskevich to muzyk, pianista, kompozytor, urodzony w 1949 r. w Kursku w Rosji. Na fortepianie gra od siódmego roku życia. W wieku kilkunastu lat zajął się klasycznym stylem jazzu, później zainteresował się studiami nowego, awangardowego jazzu. Swój pierwszy profesjonalny zespół założył w swoim rodzinnym mieście w 1976 roku. Obecnie Vintskevich koncertuje na najważniejszych festiwalach jazzowych w Europie, Rosji, USA. W ramach PalmJazz Festival wystąpi w trio razem ze swoim synem, Nickolai Vintskevich'em – saksofonistą, jazzmanem nowej generacji, absolwentem Akademii Muzycznej w Gnieźnie w Rosji. Na kontrabasie zagra Brytyjczyk Steve Kershaw.
Bilety 10 zł27.11 wtorek
Teatr Miejski w Gliwicach

godz. 19.00 > Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu
Skład zespołu: Jan Garbarek saksofony, Rainer Brüninghaus fortepian i instrumenty klawiszowe, Yuri Daniel gitara basowa, Trilok Gurtu perkusja i instrumenty perkusyjne

Garbarek to norweski saksofonista i kompozytor polskiego pochodzenia urodzony w 1947 roku. Należy dziś do ścisłej czołówki najważniejszych artystów jazzowych świata. Naukę gry na saksofonie podjął w wieku 14 lat, zainspirowany muzyką Johna Coltrane'a, natomiast w 1962 roku wygrał konkurs dla młodych muzyków i zaczął współpracę z amerykańskim kompozytorem, aranżerem i pianistą George Russellem. W latach 70-tych Jan Garbarek podpisał kontrakt z ECM Records, z którą to wytwórnią pozostaje związany po dziś dzień. W 1974 roku wraz z amerykańskim pianistą Keithem Jarrettem powołał do życia jeden z najsłynniejszych kwartetów jazzowych, równocześnie nagrywając niezliczona ilość płyt w bardzo różnorodnych składach i stylistykach, od jazzu, przez formy etno-folkowe, aż po muzykę ilustracyjną i klasyczną.
Bilety 100 zł29.11 czwartek
CK Jazovia

godz. 19.00 > Afro American Gospel
Skład zespołu: Chanda Rule wokal, Heather Dube wokal, Duduzile Sibanda wokal, Thandeka Moyo wokal, Joyline Sibanda wokal, Zanele Manhenga wokal, Paul Zauner puzon, Carlton Holmes fortepiano

Ten wokalny kwintet pochodzący z Bulawayo w Zimbabwe łączy tradycyjną południowoafrykańską muzykę gospel z afro-jazzem, przekraczając muzyczne mosty między afrykańskimi korzeniami a dzisiejszym bluesem i gospel. Na jego czele stoi wspaniała wokalistka Chanda Rule, pochodząca z południowej strony Chicago, uważana za królową współczesnej muzyki gospel. Ta współpraca transatlantycka zapewnia wyjątkową podróż w rejony muzycznej tradycji czarnej muzyki jazzowej.
Bilety 30 zł
>>> palmjazz.plpo imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Off Festival 2018
10.08.2018
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2018
2.07.2018
Off Festival 2017
8.08.2017
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2017
7.07.2017
Gorillaz
20.06.2017
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone      
hacklink panel hacklink hacklink panel hacklink satış istanbul evden eve nakliyat instagram takipçi hilesi wordpress seo wso shell hacklink satış hacklink hacklink satış instagram takipçi satın al instagram free followers free followers for instagram instagram takipçi instagram takipçi free instagram followers instagram takipçi kasma instagram beğeni hilesi cheat follower for instagram instagram giriş instagram free follower Zonguldak Escort Escort Samsun Samsun Escort Mersin Escort Malatya Escort Kayseri Escort Kayseri Escort Bayan Gaziantep Escort Gaziantep Escort Bayan Escort Gaziantep Eskisehir Escort Eskişehir Escort Bayan Bursa Escort Bursa Escort Bayan Bursa Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Escort Beylikdüzü Beylikdüzü Escort Antalya Escort Bayan Antalya Escort Alanya Escort Escort Alanya Adana Escort Escort Malatya Alanya Escort Konya Escort Bodrum Escort Kuşadası Escort Hatay Escort Gaziantep Escort Adana Escort Kıbrıs escort bayan Girne escort Bursa Escort Cami Halıları Promosyon ürünleri çiğköfte Cami Halıları Cami Halıları