Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 23.07.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
14. Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach

14. Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach

3.08.2018-11.08.2018
Ruiny Teatru Victoria, Gliwice


Jazz w Ruinach to stały punkt programu na muzycznej mapie Śląska. Tradycyjnie w pierwsze dwa weekendy sierpnia magiczne ruiny Teatru Victoria w Gliwicach zaczną żyć własnym życiem, a publiczność będzie miała okazję poznać nowe artystyczne twarze, zanim trafią one na okładki najważniejszych branżowych czasopism. Festiwal skupia się bowiem na prezentacji obiecujących twórców muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej, a także na prezentacji dorobku najciekawszych twórców grafiki plakatowej młodego pokolenia z całego świata.

W wydarzeniu biorą udział zespoły tworzące autorską muzykę, prezentujące własne spojrzenie na jazz XXI wieku, ale także sięgające po korzenie tej muzyki i przetwarzające jej bogaty zasób na własny, niepowtarzalny użytek. Podobnie sprawa wygląda z grafikami, dla których podczas festiwalu inspiracją jest muzyka. Organizatorzy szukają platformy porozumienia i współpracy między światem jazzu i sztukami plastycznymi.

Muzyczne święto rozpocznie uroczysty koncert Zespołu Jazzowego PSM w Gliwicach oraz wernisaż wystawy plakatów jazzowych. Następnego dnia warto zwrócić uwagę na Monikę Walczak, nazwaną „Nową Nadzieją Jazzu 2017”. W Gliwicach posłuchać będzie można występów m.in. Gauthier Toux, uważanego za wschodzącą gwiazdę francuskiej pianistyki jazzowej, czy austriackiej formacji Woody Black 4.

Festiwalowe wieczory nieprędko dobiegną końca, bo jazzowe melodie brzmieć będą jeszcze długo po koncertach – w każdy piątek i sobotę, po zakończeniu występów na dużej scenie, w Klubie Muzycznym 4Art i jednocześnie siedzibie Śląskiego Jazz Clubu, odbywać się będzie jam session.

opracowanie: Agata Kędzia | na zdjęciu: Monika Malczak Quintet


Program:

3.08 piątek
godz. 18.00 > otwarcie festiwalu - koncert Zespołu Jazzowego działającego przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach pod kierownictwem Jarosława Spałka

godz. 19.00 > „Jazz is woman and woman is jazz” - wernisaż wystawy plakatów jazzowych

Zanim na scenie Ruin pojawią się pierwsi zaproszeni wykonawcy otworzona zostanie kolejna wystawa plakatów jazzowych. W wystawie biorą udział młodzi twórcy praktycznie z całego świata. Zdecydowana większość prac powstaje wyłącznie z myślą o prezentacji podczas tego festiwalu.

Po ekspozycji w Ruinach wystawa odbywa tournee po kraju, rozpoczynając od prezentacji w Galerii Uniwersyteckiej w Cieszynie. Realizowana jest przy współpracy z Zakładem Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie i od roku 2013 ma charakter międzynarodowy. Kurator: dr Tomasz Kipka, wykładowca IS w Cieszynie, autor oprawy graficznej każdej z edycji festiwalu. Wystawa trwa do 20.08.2018 r.

godz. 19.15 > Szymon Mika Trio
Skład: Szymon Mika – gitara, Ziv Ravitz (Izrael) – perkusja, Max Mucha – kontrabas

Szymon Mika (ur. 1991), gitarzysta, kompozytor. W swojej twórczej ekspansywności zachowuje wciąż odrębny status i konsekwentnie wypracowuje własny styl muzyczny. Jest artystą niepokornym wobec nut i pokornym wobec świata, a przed wszystkim świadomym swojej wartości. W czerwcu 2018 roku ukazuje się jego nowa płyta zatytułowana „Togetherness”, którą nagrał z trio współtworzone przez Ziva Ravitza i Maxa Muchę.

godz. 21.00 > Monika Malczak Quintet
Skład: Monika Malczak – wokal, Przemysław Chmiel – saksofon sopranowy/tenorowy, Mateusz Gramburg – fortepian, Piotr Narajowski – kontrabas, Michał Szeligowski – perkusja

Monika Malczak („Nowa Nadzieją Jazzu 2017”) jest absolwentką Wokalistyki Jazzowej na Wydziale Jazzu na Bednarskiej, a obecnie studentka tego kierunku na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jej zespół – Monika Malczak Quintet – tworzą muzycy związani z Instytutem Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie pracują nad debiutancką płytą inspirowaną m.in.: free jazzem oraz muzyką ludową.


4.08 sobota
godz. 19.00 > Gauthier Toux Trio
Skład: Gauthier Toux (Francja) – fortepian, Remi Bouyssiere (Francja) – kontrabas, Maxence Sibille (Francja) - perkusja

Gauthier Toux Trio ucieleśnia muzyczną i kulturową różnorodność współczesnego jazzu. 25-letni pianista, kompozytor i lider zespołu Gauthier Toux, jest uważany za wschodzącą gwiazdę francuskiej pianistyki jazzowej. Założone przez niego w 2013 roku międzynarodowe trio występowało już na wielu renomowanych festiwalach (m.in. na Jazz à Vienne, Paris Jazz Festival, Jazz à Orléans, Copenhagen Jazz Festival. Zespół dotychczas wydał dwa albumy, debiutancki „More Than Ever” (2015) i „Unexpected Things” (2016), a w grudniu zeszłego roku nagrał materiał na trzecią płytę, która ukazała się w maju 2018 roku.

godz. 21.00 > The Brag Pack
Skład: Daniel Mester (Węgry) – saksofon, Sri Hanuraga (Indonezja) – fortepian, instrumenty klawiszowe, Paul Rutschka (Niemcy) – bas, Andris Buikis (Łotwa) – perkusja, Kinga Pruś (Polska) – wokal

The Brag Pack to międzynarodowa formacja instrumentalistów-entuzjastów, pełnych nieskrępowanych dążeń do nowych odkryć, o nieograniczonych pomysłach i wyobraźni. Grupa istnieje od pięciu zaledwie lat, podczas których gościła już na najważniejszych wydarzeniach i festiwalach, zyskując ogromną sympatię i zainteresowanie. Po debiutanckim albumie „Just Braggin’”, w 2016 roku zespół wypuścił kolejne swoje fonograficzne „dziecko” – „Tinted”.


10.08 piątek
godz. 19.00 > Woody Black 4
Skład: Daniel Moser – klarnet basowy, Leonhard Skorupa – klarnet basowy, Stephan Dickbauer – klarnet, Oscar Antoli – klarnet, klarnet basowy

Austriacka formacja Woody Black 4 świadomie bada wszelkie muzyczne środki wyrazu i style, które dla tzw. „czarnego drewna” stworzyła współczesna praktyka kompozytorska ostatnich dekad. Ciepły dźwięk „czarnego drewna” jest wykorzystywany świadomie, rozpada się, eksploduje, a czasem nawet nieco się rozciąga, dzięki czemu zespół osiąga szeroki zakres stylistyczny utworów. Czterej muzycy poruszają się w klimatach współczesnego jazzu, z awangardowymi wypadami do krainy muzyki światowej.

godz. 21.00 > Algorythm
Skład: Emil Miszk – trąbka, Piotr Chęcki – saksofon, Sławek Koryzno – perkusja, Krzysztof Słomkowski – kontrabas, Szymon Burnos – fortepian

Zespół Algorhythm powstał w 2013 roku. Od samego początku istnienia łączy w swojej twórczości różne idee, nurty muzyczne i osobowości. Otwarte podejście do improwizacji. Melodyjne frazy połączone z nieoczywistą rytmiką. Matematyka i metafizyka. Geometria wody. Jedynym stałym wyznacznikiem jego twórczości jest swobodna ekspresja artystyczna.

Tytuł płyty – „Mandala” – nawiązuje do tradycji tworzenia przez tybetańskich mnichów mandali – złożonych, koronkowych wzorów z barwionego piasku, opartych na kole i kwadracie, które następnie są niszczone. Przypomina to o nietrwałej naturze rzeczy. W ten sam sposób zespół zaznacza, że gotowy jest na zmiany, burzenie własnych starannie budowanych kompozycji. Płyta jest owocem zimowej sesji nagranej w położonym na górskim odludziu studio Monochrom. Miks z kolei został przygotowany w nowojorskim Bass Hit Studio.


11.08 sobota
godz. 18.00 > After workshops – koncert powarsztatowy

Koncert w wykonaniu uczestników i instruktorów warsztatów muzycznych organizowanych podczas Jazzu w Ruinach. Jak co roku, podczas festiwalu odbywają się warsztaty muzyczne dla młodych adeptów, głównie uczniów szkół muzycznych, ale nie tylko. Zajęcia prowadzą wybitni muzycy, kompozytorzy i instrumentaliści, z kraju i ze świata. Koordynatorem warsztatów jest Jarosław Spałek.

godz. 19.00 > MM3
Skład: Michał Milczarek – gitara, Bartek Łuczkiewicz – bas, Mateusz Modrzejewski – perkusja

MM3 pierwszych kilka lat istnienia tkwił w bolesnym rozkroku pomiędzy światami jazzu, elektro, impro. Zupełnie przez przypadek grupa wypracowała więc swój własny język muzyczny, a zainspirowany bogactwem Salvadora Dalego lider nazwał ten styl jazzem surrealistycznym. Od tej pory członkowie MM3 uznają, że wolno im wszystko i niczego nie muszą tłumaczyć. Nawet tego, że sami piszą o MM3 w 3 os. liczby pojedynczej (grupa nazywała się niegdyś Michał Milczarek Trio ale nikomu nie chciało się jej wymawiać).

MM3 zwyciężyło w konkursie „Jazzowy Debiut Fonograficzny” (2014) organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca. Jesienią 2014 r. ukazał się debiutancki album MM3 „Squirrels and Butterflies”. Na płycie odnaleźć można wpływy muzyki elektronicznej, hip-hopu, rocka czy fusion. Druga płyta zespołu – „Ambient Works” – jest projektem z pogranicza ambientu, minimalizmu, modern i free-jazzu. Można na nim znaleźć dźwiękowe przestrzenie (VN), utwory minimalistyczne (Fogs), transowe rytmy (Burnt Toast, Coffe Stains), a nawet spreparowane brzmienie dzwonów z drezdeńskiej katedry (Dresden).

godz. 21.00 > Hashima Jazz Quartet
Skład: Srđan Mijalković – saksofon tenorowy, Aleksandar Hristić – perkusja, Vanja Todorović – kontrabas, Igor Mišković – gitara

Hashima to jazzowy kwartet z Belgradu. Amerykański krytyk jazzowy Thomas Conrad opisał ich muzykę jako „niezwykłe połączenie klasycyzmu, awangardowego hałasu, liryczności i bałkańskiego folku”. Ich inspiracjami muzycznymi są między innymi Wayne Shorter, John Zorn, Igor Stravinsky, muzyka improwizowana, post-rock i folk. Nawiązują do europejskiej sztuki filmowej i literatury. Cztery rozmaite intrumenty i cztery różne rodzaje wrażliwości tworzą formę odartą z tradycyjnych cech stylistycznych, która inspirowana jest kulturą odległej, opuszczonej japońskiej wyspy Hashima.

Klub Muzyczny 4art
ok. godz. 23.00 > jam session
W każdy piątek i sobotę, po zakończeniu koncertów na dużej scenie festiwalowej, odbywać się będzie jam session w Klubie Muzycznym 4Art.


>>> jazzwruinach.pl
>>> Jazz w Ruinach @ Fb
Bilety:
wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2018
2.07.2018
Off Festival 2017
8.08.2017
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2017
7.07.2017
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone      
hacklink panel hacklink web tasarım hacklink panel eskişehir evden eve nakliyat hacklink satış istanbul evden eve nakliyat instagram takipçi hilesi wordpress seo wso shell hacklink satış hacklink hacklink satış halı yıkama evden eve nakliyat hacklink al paykasa bozum hacklink satış hacklink satış instagram takipçi satın al instagram free followers free followers for instagram instagram takipçi instagram takipçi free instagram followers instagram takipçi kasma instagram beğeni hilesi cheat follower for instagram instagram giriş instagram free follower Zonguldak Escort Escort Samsun Samsun Escort Mersin Escort Malatya Escort Kayseri Escort Kayseri Escort Bayan Gaziantep Escort Gaziantep Escort Bayan Escort Gaziantep Eskisehir Escort Eskişehir Escort Bayan Bursa Escort Bursa Escort Bayan Bursa Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Escort Beylikdüzü Beylikdüzü Escort Antalya Escort Bayan Antalya Escort Alanya Escort Escort Alanya Adana Escort Escort Malatya Alanya Escort Konya Escort Bodrum Escort Kuşadası Escort Hatay Escort Gaziantep Escort Adana Escort Kıbrıs escort bayan Girne escort Bursa Escort Cami Halıları Promosyon ürünleri çiğköfte Cami Halıları Cami Halıları İstanbul Escort Mersin Escort pendik escort Beylikdüzü Escort Ataşehir Escort Ankara Escort Antalya Escort Ankara escort Pendik Escort Kadıköy Escort ankara escort Ankara Escort Beylikdüzü Escort Keciören Escort Çankaya Escort rus porno izle istanbul Escort ANKARA ESCORT Bahçeşehir Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Bodrum Escort porno izle Eryaman Escort ankara escort Ankara Escort İzmir Escort Ankara Escort izmir Escort Antalya escort izmir escort şişli escort ankara escort ankara escort Kurtköy Escort Bahçeşehir Escort ankara escort Pendik escort şişli escort beylikdüzü escort beylikdüzü escort izmir escort Kartal Escort ankara escort maltepe escort rus porno Sincan Escort Ataşehir Escort http://www.ankaraal.com/ ankara escort Ankara Escort