Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 24.05.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Film i miasto 2018

Film i miasto 2018

9.05.2018-29.05.2018
Kino Kosmos, Katowice
Kinoteatr Rialto, Katowice


Spotkanie architektów i kinomanów zwykle rodzi ciekawe napięcia i dyskusje. Wynika to przede wszystkim z dość banalnego faktu, że filmowcy od zawsze portretowali otaczającą ich miejską rzeczywistość – najpierw zafascynowani ruchem i nowoczesnością, potem samą tkanką ulic, dzielnic i przestrzeni.

W maju po raz drugi Silesia Film i SARP zapraszają na imprezę „Film i miasto”, która – nie tylko w założeniach – ma pokazywać jak na przestrzeni lat kino splatało się z rozmaicie rozumianym motywem miasta. Z miastem-tematem, miastem-inspiracją, miastem-realnym i w końcu miastem-wyimaginowanym.

Program (znowu!) niezwykle ciekawy, bo organizatorzy nie ograniczają się do prostego przeglądu, ale obudowują interesujący zestaw filmów wycieczkami, warsztatami, a przede wszystkim dyskusjami. Często prelegentami i gośćmi przeglądu są architekci, co powoduje, że zamiast konwencjonalnych opowieści o historii kina mamy nieszablonowe opinie i zaskakujące punkty widzenia. Same projekcje odbywają się w nieoczywistych przestrzeniach (w tym roku na przykład w Gołębniku w Parku Śląskim).

Przegląd otworzy 8 maja „Człowiek z kamerą” Dżigi Wiertowa z muzyką na żywo. Film, który jest wspaniałym przykładem tego, jak inspirująca dla artysty może być przestrzeń, którą ukazuje (w efekcie pracy reżysera powstał przecież kamień milowy w historii montażu i kina w ogóle). Jeśli szukać najpiękniejszego filmu w zestawie, to oczywiście jest to „Niebo nad Berlinem” Wima Wendersa, wielkiego portrecisty miast (wstęp architektka Magdalena Żmudzińska-Nowak). Warto zobaczyć dokument „Bloki” Konrada Królikowskiego, będący opowieścią o polskim budownictwie mieszkalnym (po spotkaniu z reżyserem wycieczka po Osiedlu Tysiąclecia z Ryszardem Nakoniecznym).

Właściwie wszystkie tegoroczne wędrówki zapowiadają się bardzo atrakcyjnie – na przykład po projekcji „Soli ziemi czarnej” będzie można przespacerować się z Aleksandrem Krajewskim po Nikiszowcu, żeby zobaczyć, jak ciekawym założeniem urbanistycznym była ta jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych robotniczych dzielnic Katowic. Jednak najbardziej interesująco zapowiada się spacer po Katowicach w towarzystwie profesora Andrzeja Gwoździa, filmoznawcy, który od lat zbiera zdjęcia kin z całego świata. Z Kinoteatru Rialto (zwiedzanie budynku to gratka sama w sobie!) wybierzemy się z nim do miejsc, gdzie działały te katowickie.

Przegląd to również cały wachlarz imprez mniej filmowych – od wystawy oryginalnych map Rialta, poprzez potańcówkę przy wtórze Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, aż po wystawę Adriana Manii „Lights Of Non-Existing Spaces”. Reasumując – w maju katowiczanie odbędą podróże po najciekawszych miastach świata, od Rzymu po Tajpej.

tekst: Joanna Malicka | zdjęcie: kadr z filmu „Człowiek z kamerą”Program:

8.05 wtorek

Kinoteatr Rialto
godz. 19.00 > „Człowiek z kamerą”, reż. Dżiga Wiertow z muzyką na żywo w wykonaniu We Will Fail + komentarze do filmu Agaty Tecl-Szubert i arch. Aleksandra Krajewskiego

Film jednego z najważniejszych twórców filmowej awangardy lat 20. „Człowiek z kamerą” przedstawia jeden dzień z życia wielkiego miasta ukazanego od świtu do zmierzchu na początku XX w. Obraz Moskwy widzianej z rożnych perspektyw, w zmieniającym się świetle, przeplatany jest ujęciami autotematycznymi pokazującymi człowieka z kamerą, zwracającymi uwagę na pracę medium filmowego.

bilety 18 zł i 15 zł


10.05 czwartek
Klubogaleria SARP
godz. 18.00 > „Lights Of Non-Existing Spaces” – wernisaż wystawy Adriana Manii

Wystawa jest zbiorem wizualizacji architektonicznych, wykonanych na przełomie 2014 i 2015 roku, przedstawionych za pomocą abstrakcyjnej gry światła i formy. Projekty te nigdy nie zostaną zrealizowane i są skazane na zapomnienie, jednak warto zastanowić się nad ich oddziaływaniem na rzeczywistość. Autor wystawy, Adrian Mania, jest założycielem biura architektonicznego Studiomania. Zdobywał doświadczenie w Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Jego pracy towarzyszy refleksja nad funkcją i celami architektury. W 2015 roku w celu zwrócenia uwagi na architekturę modernistyczną stworzył wizualizację odnowionego „Falowca”.

wstęp wolny


11.05 piątek
Kino Kosmos
godz. 15.00 > „Niebo nad Berlinem”, reż. Wim Wenders + komentarz do filmu dr inż. arch. Magdaleny Żmudzińskiej-Nowak

Najpiękniejszy film, jaki zrobiono o niemieckiej stolicy. Dzięki wizualnej koncepcji nestora sztuki operatorskiej Henri Alekana otrzymujemy portret miasta funkcjonującego na styku dwóch światów z symbolicznym murem po środku.

bilety 14 zł i 12 zł


12.05 sobota
Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 25 (ul. Bolesława Chrobrego 2, Katowice)
godz. 18.00 > „Bloki”, reż. Konrad Królikowski + spotkanie z reżyserem + spacer po Osiedlu Tysiąclecia z dr. hab. inż. arch. Ryszardem Nakoniecznym

Film „Bloki” jest pierwszym pełnometrażowym i wieloaspektowym obrazem poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 1956 do współczesności. Składają się na niego m.in.: wywiady z architektami – najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Jednak nie jest to film tylko o architekturze. Bloki mieszkalne przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie potraktowane zostały jako zapis wielkich przemian powojennej Polski. Film zostanie pokazany w sercu jednego z najbardziej rozpoznawalnych osiedli w historii polskiej architektury – na Osiedlu Tysiąclecia, w filii nr 25 Miejskiej Biblioteki Publicznej, zlokalizowanej w jednym z bloków projektu Henryka Buszko i Aleksandra Franty.

wstęp wolny


15.05 wtorek
Klubogaleria SARP
godz. 17.00 > Archidzieci – warsztaty architektoniczne dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, prowadzą: arch. Ewa Szymańska-Sułkowska i arch. Ewa Staszczyk

„Archidzieci” to autorski cykl spotkań z dziećmi mający zaznajomić najmłodszych z podstawami architektury, urbanistyki i zawodu architekta. Warsztaty mają uwrażliwić dzieci na otaczającą przestrzeń i nauczyć uważnej obserwacji oraz zainteresować szeroko rozumianą architekturą.

wstęp wolny (obowiązują zapisy: galeria@sarp.katowice.pl)


16.05 środa
Centrum Zimbardo
godz. 17.00 > „Sól ziemi czarnej”, reż. Kazimierz Kutz + spacer po Nikiszowcu z arch. Aleksandrem Krajewskim

Pokaz specjalny zrekonstruowanej w 2017 r. wersji filmu Kazimierza Kutza nieprzypadkowo odbędzie się w centrum Nikiszowca. To właśnie tutaj rozgrywała się akcja „Soli ziemi czarnej” – filmu, który stworzył jeden z najważniejszych, najbardziej rozpoznawalnych wizerunków Górnego Śląska.

bilety 5 zł


18.05 piątek
Kinoteatr Rialto
godz. 20.00 > Warszawska Orkiestra Sentymentalna: koncert + potańcówka

bilety 35 zł


19.05 sobota
Kinoteatr Rialto
godz. 19.00 > Noc Muzeów w Kinoteatrze Rialto: „Teatr niknących obrazów”, reż. D. Drzazga + wystawa zdjęć map budynku Rialta + wieczorny spacer szlakiem dawnych kin z prof. Andrzejem Gwoździem

Podróż w czasie szlakiem budynków, w których mieściły się najstarsze katowickie kina. Pierwszym przystankiem będzie Kinoteatr Rialto, który w tym roku obchodzi swoją 105. rocznicę istnienia. Będzie to wyjątkowa okazja, aby nie tylko zobaczyć film dokumentalny o historii kina, ale także zwiedzić pomieszczenia, które zazwyczaj są niedostępne dla publiczności. Spacerowi po kinie będzie towarzyszyć wystawa zdjęć oryginalnych map budynku z 1913 i 1930 roku, kiedy Rialto zostało poddane przebudowie, dzięki której poszerzono widownię i przystosowano obiekt do ery kina dźwiękowego. Po seansie i zwiedzaniu Rialta odbędzie się wycieczka po centrum szlakiem najstarszych katowickich kin.

bilety 5 zł


21.05 poniedziałek
Kino Kosmos
godz. 18.00 > „Dawno temu w Ameryce”, reż. Sergio Leone + komentarz do filmu Agnieszki Skrzelowskiej i arch. Mikołaja Szubert-Tecla

Ostatni film Sergio Leone. Arcydzieło kina gangsterskiego, ale też pożegnanie z tym gatunkiem na długie lata. Gangsterski epos umiejscowiony w mitycznej scenerii Nowego Jorku lat 20.

bilety 14 zł i 12 zł


22.05 wtorek
Kino Kosmos
godz. 19.00 > „Rzym”, reż. Federico Fellini + komentarz do filmu arch. Jacka Krycha i arch. Mikołaja Machulika

Filmowy portret „wiecznego miasta” przypominający szaloną improwizację uwolnioną z rygoru narracji, zdroworozsądkowej dramaturgii. Rzym widziany oczyma jednego z najważniejszych reżyserów w dziejach kina, Federica Felliniego, przypomina wielką arenę cyrkową, na której zmieniają się bohaterowie, scenografia i kontekst historyczny.

bilety 14 zł i 12 zł


27.05 niedziela
Gołębnik w Parku Śląskim
godz. 12.00 > „Pierwszy, jedyny, najlepszy”, reż. Anna i Adam Witkowscy + pokaz filmów archiwalnych zrealizowanych na terenie Parku Śląskiego + wycieczka rowerowa z arch. Aleksandrem Krajewskim i arch. Piotrem Buśko

W sercu Parku Śląskiego, w na co dzień nieczynnym dla odwiedzających Pawilonie Przyrodnika zw. Gołębnikiem, zaprezentowane będą filmy archiwalne zrealizowane na terenie Parku Śląskiego, a także kilkunastominutowa praca wideo „Pierwszy, jedyny, najlepszy”, która powstała w 2006 roku podczas rezydencji artystycznej na Górnym Śląsku artystów Anny i Adama Witkowskich.

wstęp wolny


29.05 wtorek
Kinoteatr Rialto
godz. 19.00 > „Buntownicy neonowego boga”, reż. Tsai Ming-Liang, + komentarze do filmu Agaty Tecl-Szubert i arch. Mikołaja Machulika

Mocny debiut kinowy jednego z najbardziej znanych przedstawicieli tajwańskiej kinematografii Tsai Ming-lianga – mistrza metaforycznego opisu. W „Buntownikach neonowego boga” sięga do chińskiej mitologii, by poprzez uwspółcześnioną postać baśniowego wodza opowiedzieć o egzystencjalnej pustce tajwańskiego społeczeństwa.

bilety 14 i 12 zł

Zapisy na wycieczki:
m.luczak@filmotekaslaska.pl
a.tecl-szubert@filmotekaslaska.pl


>>> „Film i miasto” na kosmos.katowice.pl

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Off Festival 2018
10.08.2018
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2018
2.07.2018
Off Festival 2017
8.08.2017
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2017
7.07.2017
Gorillaz
20.06.2017
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone      
hacklink panel hacklink hacklink panel hacklink satış istanbul evden eve nakliyat instagram takipçi hilesi wordpress seo wso shell hacklink satış hacklink hacklink satış instagram takipçi satın al instagram free followers free followers for instagram instagram takipçi instagram takipçi free instagram followers instagram takipçi kasma instagram beğeni hilesi cheat follower for instagram instagram giriş instagram free follower Zonguldak Escort Escort Samsun Samsun Escort Mersin Escort Malatya Escort Kayseri Escort Kayseri Escort Bayan Gaziantep Escort Gaziantep Escort Bayan Escort Gaziantep Eskisehir Escort Eskişehir Escort Bayan Bursa Escort Bursa Escort Bayan Bursa Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Escort Beylikdüzü Beylikdüzü Escort Antalya Escort Bayan Antalya Escort Alanya Escort Escort Alanya Adana Escort Escort Malatya Alanya Escort Konya Escort Bodrum Escort Kuşadası Escort Hatay Escort Gaziantep Escort Adana Escort Kıbrıs escort bayan Girne escort Bursa Escort Cami Halıları Promosyon ürünleri çiğköfte Cami Halıları Cami Halıları