Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 17.09.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Tauron Nowa Muzyka 2017

Tauron Nowa Muzyka 2017

6.07.2017-9.07.2017
Katowice


The Cinematic Orchestra, WhoMadeWho, Gang Gang Dance, Sohn – to artyści dobrze już znani tauronowej publice. Cat Power, Róisín Murphy i William Basinski również mają wyrobioną renomę koncertową wśród rodzimego audytorium. Tegoroczny festiwal Tauron Nowa Muzyka sięga po sprawdzone rozwiązania, ale nie idzie na łatwiznę. Tradycyjnie przyjdzie nam zmierzyć się z potężną dawką nowoczesnych brzmień – od ambientu, przez stylowy pop, po totalną awangardę. Tym razem na początku lata! Noce będą gorące…

RÓISÍN MURPHY
Ironią losu jest fakt, że Róisín Murphy nie wystąpiła w zeszłym roku podczas Tauron Nowa Muzyka, ale niecałe 100 km dalej, na Kraków Live Festival 2016. To właśnie katowicki festiwal uważa się za przyczynę niskiej frekwencji na koncercie byłej wokalistki Moloko. Ekscentryczny pokaz mody w rytm stonowanego popu tym razem musi się udać!


CAT POWER
Z pozoru najbardziej odstająca od reszty gwiazda tegorocznego TNM. Brak elektroniki nadrabia jednak elektryzującym wokalem i taką dawką charyzmy, że spokojnie mogłaby obdzielić nią wszystkich smutnych DJ-ów z line-upu, ukrywających się za ekranami komputerów. Cat Power wystąpi solo z gitarą i zestawem osobistych zwierzeń. Warto!


GANG GANG DANCE
Pięć lat temu porwali tauronową publikę w szaleńczy trans. Aż strach pomyśleć, do czego psychodeliczne trio z Manhattanu zdolne jest dzisiaj. Najnowsze video Gang Gang Dance na YouTube pochodzi sprzed dziewięciu miesięcy i stanowi zapis koncertu z udziałem kilkudziesięciu perkusistów. Im większa niewiadoma, tym większa ekscytacja.


RY X
Świeżynka w gronie tegorocznych wykonawców. Zadebiutował w zeszłym roku albumem „Dawn”, którym skradł serca głównie żeńskiej części słuchaczy. Uduchowiony songwriter charakteryzujący się oszczędnym, powolnym brzmieniem i emocjonalnym wokalem. Miło będzie nie tylko go posłuchać, ale też na niego popatrzeć.


MARK ERNESTUS’ NDAGGA RHYTHM FORCE
Na żadnym szanującym się niszowym festiwalu nie może zabraknąć przynajmniej jednego zespołu, który eksperymentuje z afrykańskimi polirytmiami i elektroniką, a drużyna pod wodzą Marka Ernestusa to aktualnie jedno z najciekawszych zjawisk w tym gatunku. Ludzie, którzy udowadniają, że transowe rytmy można wydobyć z praktycznie wszystkiego.


GOLD PANDA
To będzie pierwszy polski koncert brytyjskiego producenta, specjalizującego się w subtelnych brzmieniach minimal techno. Sześć lat temu odwołał bowiem niespodziewanie swój występ na festiwalu Nowa Muzyka. To się nawet dobrze składa, gdyż na ostatnim albumie, sprzed roku, zaliczył naprawdę zwyżkową formę. Good luck and do your best!


SOHN
Przedstawiciel ultramodnego, alternatywnego popu flirtującego z R&B. Na scenie poraża wrażliwością. Subtelna elektronika tylko to podkreśla. Tym razem pojawi się na Tauronie z materiałem z wydanej w styczniu płyty „Rennen”. Coś dla fanów Jamesa Blake’a.
DEMDIKE STARE
Istnieje teoria, że najlepsze koncerty tego duetu trwają co najmniej sześć godzin i składają się z jednego, budowanego bez końca kawałka, który stopniowo zastępuje odbiorcom całą rzeczywistość. Tym razem jednak musi nam wystarczyć godzinny set mistrzów niepokojącej, mrocznej elektroniki, którzy w czasie festiwalu zaprezentują materiał ze swojej ostatniej płyty „Wonderland”.


!!! (CHKCHKCHK)
Od 20 lat łączą z powodzeniem dance’ową przebojowość z punkową zaciętością. Mało który zespół na świecie potrafi rozkręcić taką imprezę za pomocą gitar. Trzeba mieć dystans do siebie i niezłą kondycję. Obowiązuje to także wszystkich wybierających się na koncert wykrzykników.

THE CINEMATIC ORCHESTRA
To może być najlepszy koncert, jaki do tej pory zagrali w naszym kraju. Brytyjczykom pod przewodnictwem multiinstrumentalisty Jasona Swinscoe’a przyjdzie bowiem zagrać w Sali Koncertowej NOSPR-u, na otwarcie festiwalu. W tak doskonałych warunkach na wpół improwizowane jazzowo-elektroniczne kompozycje mogą wymknąć się spod kontroli.


CLARK
Solidna instytucja ze stajni kultowej wytwórni Warp. Ma na koncie już dziewięć albumów, w tym „Death Peak” z kwietnia tego roku. Przez lata wypracował sobie unikatowy styl i opinię jednego z najlepszych twórców współczesnej elektroniki. Balansuje na granicy wielu gatunków, co na koncertach podkręca dodatkowo żywą perkusją.


FOREST SWORDS
Niewielu debiutantów spotkało się w ostatnich latach z tak gorącym przyjęciem jak Matthew Barnes, który cztery lata temu zachwycił swoim albumem „Engravings”, kolekcją hipnotycznych, podszytych filmową wyobraźnią utworów, utopionych w dubowych pogłosach i niepokojących dźwiękach. W tym roku powtórzył wyczyn rewelacyjną płytą „Compassion”, której będziemy mogli posłuchać na żywo.


LOTTO
Renesans polskiego niezalu jest zauważalny na wszystkich frontach, nigdzie jednak nie widać go mocniej niż w gitarowym, improwizowanym graniu, z którego słyną przede wszystkim nadmorskie kapele. Lotto to jeden z najbardziej docenianych i nagradzanych przedstawicieli tej sceny, a ich koncerty to wspaniałe przykłady niekonwencjonalnego myślenia o muzyce.


LUKE VIBERT
Nowa Muzyka to festiwal, który od samego początku stawia na klasyków techno. Nie inaczej jest też w tym roku, a jedną z najjaśniejszych gwiazd sceny Red Bulla będzie sam Luke Vibert – człowiek, który nie boi się żadnego układu rytmów i tworzy niezapomniane sety, gdzie acid disco gładko przechodzi w hardbassy i techno z Detroit.


PRINCESS NOKIA
Bezkompromisowe rapy o życiu w getcie i urocze kawałki o pierwszych miłościach? Potężne bity i pocieszne brzmienia wydobywane z przeróżnych zabawek? Czarna dziewczyna, która nawija o tym, że czuje się portorykańskim chłopakiem? To tylko parę elementów wskazujących na to, że koncert niepozornej nowojorskiej księżniczki może być jednym z najciekawszych wydarzeń tegorocznego festiwalu.


KANGDING RAY
Trudno uwierzyć, że od jego debiutu minęła już ponad dekada, bo, w porównaniu z materiałem zawartym na jego płytach, większość pozostałych twórców techno brzmi jakby zatrzymała się w rozwoju 20 lat temu. Bezkompromisowa zabawa dźwiękami, tysiąc pomysłów na rozbicie rutyny i doskonałe panowanie nad roztańczoną publicznością – oto powody, dla których warto nie przegapić tego setu.


WILLIAM BASIŃSKI
Finałowy koncert festiwalu to pierwsza i jedyna okazja, by posłuchać na żywo w Polsce najbardziej znanych kompozycji Basińskiego, zadedykowanych ofiarom zamachów na WTC – „The Disintegration Loops”. Czy po 15 latach dźwięki rozkładu i nieuchronnej entropii wciąż robią tak ogromne wrażenie, jak w dniu premiery? Dowiemy się ostatniego dnia festiwalu.tekst: Marta Ochman, Marceli Szpak | na zdjęciu u góry: Róisín Murphy

>>> zobacz też festiwalowe polecenia naszych CzytelnikówProgram:

6.07 czwartek

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sala Koncertowa
20.00 > The Cinematic Orchestra (UK)


7.07 piątek
MCK, Scena Miasta Muzyki
20.00 > Taco Hemingway (PL)
22.00 > Cat Power (US)
24.00 > Gang Gang Dance (US)
2.00 > Who Made Who (DK)

MCK, T-Mobile Electronic Beats Stage
21.00 > Max Cooper (UK)
23.00 > !!! (chkchkchk) (US)
1.00 > Clark (UK)
3.00 > Porter Ricks (DE)
4.00 > Fur Coat (VE)

Red Bull Music Academy
20.00 > Niemoc (PL)
21.00 > Deas/Agim (PL)
22.00 > Demdike Stare (UK)
23.00 > AUX 88 (US)
24.00 > Shackleton (UK)
1.30 > Kangding Ray (FR)
2.30 > Avalon Emerson (US)
4.30 > Dr. Rubinstein (DE)

Śląskie. Carbon Neutral
19.00 > Hatti Vatti (PL)
20.00 > Frederick Robinson (DE)
21.00 > Princess Nokia (US)
22.30 > Romare (UK)
24.00 > Forest Swords (UK)
1.15 > Mall Grab (AU)
3.15 > Palms Trax (UK)

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Scena Kameralna
20.00 > Egopusher (CH)
22.00 > Marcin Masecki (PL)
24.00 > Wacław Zimpel (PL)

Amfiteatr NOSPR
21.00 > Kroki (PL)
23.00 > Ten Typ Mes (PL)

DnB Stage
18.00 > Ros Addiction & Mono (PL)
22.00 > Fabio & Grooverider feat. Mc Felon (UK)


8.07 sobota
MCK, Scena Miasta Muzyki

20.00 > Fisz Emade Tworzywo (PL)
22.00 > RY X (AU)
24.00 > Róisín Murphy (IE)
2.00 > Sohn (UK)

MCK, T-Mobile Electronic Beats Stage
21.00 > Christian Löffler & Mohna A/V live (DE)
23.00 > Gold Panda (UK)
1.00 > Hercules & Love Affair (US)
3.00 > Thomas Brinkmann (DE)
4.00 > Kenny Larkin (US)

Red Bull Music Academy
20.00 > Chloe Martini (PL)
21.00 > Rebeka (PL)
22.00 > Dtekk (PL)
23.00 > Paula Temple (DE)
24.00 > Luke Vibert (UK)
2.00 > I-F (NL)
4.00 > Lucy (IT)

Śląskie. Carbon Neutral
18.00 > Mchy i Porosty (PL)
19.00 > Új Bála (HU)
20.00 > BNNT (PL)
21.30 > Felicita (UK)
23.00 > Midi Lidi (CZ)
00.30 > Mark Ernestus' Ndagga Rhythm Force (SN/DE)
2.00 > Nazira (KZ)
3.30 > Ho99o9 (US)
4.30 > Mazut (PL)

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Scena Kameralna
20.00 > Lotto (PL)
22.00 > Food & Hilde Marie Holsen (UK/NO)
24.00 > William Basinski (US)

Amfiteatr NOSPR
19.00 > Sotei (PL)
23.00 > Piernikowski (PL)

DnB Stage
18.00 > WaxVax (PL)
20.30 > Ros Addiction (PL)
23.00 > dBridge & SP:MC (UK)

Secret Stage
4.00 > Michael Mayer (DE)


9.07 niedziela
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sala Koncertowa
20.00 > William Basinski & NOSPR (US/PL)


>>> festiwalnowamuzyka.pl
>>> TNM2017 na Fb
>>> wydarzenia towarzyszące TNM2017

Bilety:
bilet 1-dniowy (piątek albo sobota) 160 zł
bilet na koncert zamknięcia (niedziela) 40 zł, 70 zł, 90 zł
karnet 2-dniowy (piątek, sobota) 280 zł
karnety 3- i 4-dniowe wyprzedane

>>> festiwalnowamuzyka.pl/bilety

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone