Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 20.09.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Gorillaz

Gorillaz

18.06.2017 | godz. 20.00
Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Katowice


Murdoc, Russel, 2-D i Noodle już kilkukrotnie gościli w Polsce jako Gorillaz Sound System. Nigdy dotąd jednak nie towarzyszył im kreator całego zamieszania – Damon Albarn. Nigdy dotąd również wstęp na ich koncert nie kosztował złotówki (a dokładniej 1,23 zł). I nigdy dotąd nie promowali w naszym kraju albumu „Humanz”. 18 czerwca w Katowicach to wszystko stanie się rzeczywistością, po części realną, po części wirtualną.

„Wiele gwiazd popu jest animowanych. Każdy ich ruch jest kontrolowany, każde wypowiedziane słowo zostało dla nich napisane. W przeciwieństwie do nich Gorillaz jest wypełnione treścią. Prawdopodobnie jesteśmy najbardziej prawdziwi w tym zestawie”, mówi Russel, wirtualny perkusista grupy. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to byle jaka treść. Za warstwę muzyczną i tekstową odpowiada przecież Damon Albarn, wieloletni lider zespołu Blur. W 1998 roku, zmęczony rolą frontmana najpopularniejszego bandu na Wyspach (sorry Oasis!), we współpracy z rysownikiem Jamiem Hewlettem, powołał do życia demoniczny kwartet. I chociaż początkowo nie przyznawał się do ojcostwa 2-D, Murdoca, Russela i Noodle, kiedy zespół zaczął dorastać, nie dało się dłużej ukrywać podobieństwa.

Wiosną 2016 roku Albarn i Hewlett, po 7 latach, postanowili ponownie wypuścić bandę Murdoca z piwnicy. Do współpracy przy nagraniach zaproszono szerokie grono artystów, takich jak: Grace Jones, Benjamin Clementine, De La Soul, Vince Staples, Popcaan, Jehnny Beth z Savages, a nawet Morrissey, który jako jedyny zaproszenie odrzucił. Przyjął je za to Noel Gallagher, który do niedawna życzył Albarnowi śmierci w męczarniach. Tak zaczęła się praca nad „Humanz”, czwartą (nie licząc „The Fall”) długogrającą płytą wirtualnej grupy. „Wyobraź sobie, że świat, który znasz, na twoich oczach przeistacza się w najgorszy koszmar” – taką wskazówkę Damon Albarn dawał w studiu wszystkim gościom. Główną inspirację przy nagraniach stanowiła perspektywa wygranej Donalda Trumpa w wyścigu o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. Obawy okazały się uzasadnione, wobec czego „Humanz” jest albumem bardzo aktualnym, pozbawionym jednak moralizatorskich banałów.

Wizjonerstwo Albarna i Hewletta objawia się nie tylko na poziomie treści, ale też formy. W temacie dystrybucji muzyki panowie zawsze wyprzedzają konkurencję o kilka kroków. Po raz kolejny w mistrzowski sposób wykorzystali social media. Zapowiedź nowego albumu została ogłoszona na Instagramie, a chwilę później w serwisie YouTube pojawiły się pierwsze zajawki. Album promował singiel „Saturnz Barz”, który został zilustrowany teledyskiem wykorzystującym technologię 360 stopni. W ciągu niecałego miesiąca zobaczyło go ponad 7 milionów widzów. Współpraca z T-Mobile zaowocowała natomiast aplikacją mobilną, pełną atrakcji dla fanów. Za jej pośrednictwem można się przenieść do szalonego świata Gorillaz i zajrzeć do studia Murdoca i spółki. Posiadacze aplikacji mieli też szansę na zapoznanie się z „Humanz” jako pierwsi. Zabawa polegała na tym, aby w danym dniu pojawić się w wyznaczonym miejscu i poprzez telefon uczestniczyć w wirtualnej imprezie, podczas której zaprezentowano premierowe utwory.

Prawdziwą gratką dla fanów jest jednak mini trasa koncertowa T-Mobile Electronic Beats. W jej ramach Gorillaz, w składzie Damon Albarn plus znakomity zespół muzyków, pojawić się mają w Budapeszcie, Warszawie, Katowicach i Kolonii. Wstęp na te cztery kameralne koncerty jest prawie darmowy, ale trzeba było mieć sporo szczęścia, by dokonać rezerwacji miejsc za pośrednictwem systemu transakcyjnego. Pomimo problemów technicznych, bilety rozeszły się w kilka sekund. 3 500 szczęśliwców zobaczy Gorillaz na żywo 14 czerwca w Nowym Teatrze w Warszawie i 18 czerwca w katowickim MCK-u.

tekst: Marta Ochman
>>> gorillaz.comBilety:
1,23 zł (wyprzedane)

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone