Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 30.10.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
21. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part

21. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part

9.06.2015-19.06.2015
Katowice


21. edycja A Partu potrwa dziesięć dni, gęstych od wielowymiarowego spojrzenia na sztuki performatywne prezentowane w możliwie rozmaitych wcieleniach – od teatru wizualnego, przez teatr dramatyczny, uliczny i tańca, po variete, neokabaret, instalacje video, performens teatralno-muzyczny, na koncercie kończąc.

Festiwal A Part to wszak erupcja sztuki eksperymentalnej, która swoje korzenie ma w teatrze – eksploruje zasoby i buduje punkty odniesienia dla innowacyjnych form. Podczas tegorocznej edycji w Katowicach pojawią się grupy performatywno-teatralne z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Słowacji, Czech i oczywiście Polski.

Festiwal atutów będzie miał wiele, natomiast szczególnie uważnie warto przyjrzeć się dwóm ewidentnym asom: „Peregrinusowi” Teatru Kto oraz „Inferno” włoskiej grupy Teatro del Lemming.

Inspirowany twórczością T.S. Eliota i projektami plastycznymi Krzysztofa Wodiczki Homo Peregrinus jest człowiekiem XXI wieku – jego życie stanowi „droga do pracy”, jego „domem” jest witryna sklepu, „światem” rzeczywistość cyfrowa, a „religią” konsumpcja (spektakl-wędrówka zacznie się w galerii handlowej). Koncepcję masek do tego projektu przygotowała czeska grupa Spitfire Company, znana chociażby z tegorocznej Teatromanii.

Ekscytującym doznaniem będzie też pokazywane w Polsce po raz pierwszy „Inferno”. Teatro del Lemming bezpośrednio, zmysłowo i dramaturgicznie angażuje publiczność – tym razem kroczyć będziemy za Dantem po mrokach czasów współczesnych. Bezkompromisowy spektakl przeprowadzi widzów do samego piekła i do własnych ciemnych miejsc. Będzie tak, jak w przypadku większości przedstawień A Partu – eksperymentalnie, odważnie i – uwaga – tylko dla widzów dorosłych.

tekst: Magdalena Gościniak | zdjęcie: „Inferno”, Teatro del Lemming (Włochy)Program:

9.06 wtorek

godz. 19.00 > Kinoteatr Rialto
Otwarcie festiwalu: Ørganek
bilety 25 zł

10.06 środa
godz. 18.00 i 20.00 > Kinoteatr Rialto
„Przepaść głębi” – Teatr A Part; reżyseria, scenografia Marcin Herich, scenariusz, choreografia Marcin Herich, Monika Wachowicz, realizacja wideo Marcin Herich, Marlena Niestrój, muzyka fragmenty utworów Jana Sebastiana Bacha i zespołu Ulver. Występuje: Monika Wachowicz.
Widowisko dotykające aspektu macierzyństwa, a raczej jego najbardziej dosadnej, fizycznej strony – porodu oraz związanych z nim lęków. Tytuł spektaklu nawiązuje do terminu psychoanalitycznego określanego jako „przepaść głębi” oznaczającego mroczny nastrój, w który zdarza się popadać ludziom tuż po tym, gdy wykonają krok, po którym nie ma już odwrotu.
Przedstawienie solo/ instalacja wideo dla widzów dorosłych.
bilety 25 zł

11.06 czwartek
godz. 16.00 > Galeria Katowicka (2 piętro, Pop Up Store)
„Peregrinus” – Teatr Kto; reżyseria, scenariusz, opracowanie muzyczne Jerzy Zoń, scenografia, kostiumy Joanna Jaśko-Sroka, ruch, choreogrfia Eryk Makohon, koncept masek Spitfire Company.
Przedstawienie-wędrówka, inspirowane twórczością poetycką T. S. Eliota i projektami plastycznymi Krzysztofa Wodiczki. Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka 21. wieku, którego życie toczy się wokół domu i pracy. Cyfrowa cywilizacja, konsumpcjonizm, digitalizm to jego smutna rzeczywistość, odarta z indywidualnych cech, przewidywalna i bezduszna.
Wędrowny spektakl uliczny.
wstęp wolny

godz. 18.00 > Teatr Korez
„2” – Teatr Amareya; koncept, wideo, teksty i wykonanie Katarzyna Pastuszak, muzyka Joanna Duda.
Projekt solowy Katarzyny Pastuszak to rzecz o dialogu, o stawaniu się innym wobec innego, o byciu pomiędzy jednym i drugim, byciu jednocześnie jednym i drugim.
Teatr tańca/ solo dla widzów dorosłych.
bilety 25 zł

godz. 20.00 > Galeria Ateneum
„Animula”; scenografia, reżyseria Joanna Grabowiecka. Występują: Magdalena Maścianica, Natalia Matuszek, Izabela Zerwiłebska.
Autorski spektakl Joanny Grablowieckiej (grany wcześniej pt. „Migotliwa przestrzeń”) powstał z inspiracji dramatami szekspirowskimi „Otello”, „Sen nocy letniej” i „Romeo i Julia” oraz poematem „Duszyczka” T. Różewicza. Na styku obu światów – Szekspira i Różewicza – wyłania się teatr przemocy i czułości. Narzędziem jest ciało. Celem dotyk.
Teatr dramatyczny/ performens dla widzów dorosłych.
bilety 25 zł

12.06 piątek
godz. 18.00 i 20.00 > Kinoteatr Rialto
„Cyrk Bellmer” – Teatr A Part; reżyseria, scenografia Marcin Herich, scenografia zespół pod kierownictwem Marcina Hericha, muzyka fragmenty utworów Olafura Arnaldsa, Social Interiors, Kato Hideki, Skuli Sverrissona i Hanki Ordonówny, tradycyjna muzyka cyrkowa. Występują: Natalia Kruszyna, Karolina Narazińska, Joanna Pyrcz, Monika Wachowicz i inni.
Freak show rozpięty między rozrywką a śmiercią, erotyką i grzebaniem zmarłych, cyrk w składziku przycmentarnym, na śmietniku wspomnień, surrealistyczno-fatalistyczny kabaret, grande massacre, widowisko „najniższej rangi”.
Physical theatre/ teatr wizualny dla widzów dorosłych.
bilety 30 zł

13.06 sobota
godz. 19.00 > Kinoteatr Rialto
„Święto wiosny” – Handa Gote Research & Development (Czechy); realizacja Švábová, Mäkelä, Procházka, Smolík, Dörner, Hybler.
Spektakl nawiązuje do sławnego awangardowego baletu Strawińskiego i Niżyńskiego. W wykonaniu Handa Gote to koncert na zabawki, znalezione przedmioty i stare płyty gramofonowye, a także kakofoniczna opera i obłąkany show slapstikowy.
Performens teatralno-muzyczny; polska premiera.
bilety 25 zł

14.06 niedziela
godz. 18.00 i 20.00 > więcej informacji: kunstlerspiele@wp.pl
„Künstlerspiele. Sceny z Wielkiej Wojny” – Teatr A Part; reżyseria, scenografia Marcin Herich, scenariusz zespół teatru pod kierownictwem Marcina Hericha, muzyka Leszek Kwaśniewicz. Występują: Natalia Kruszyna, Monika Wachowicz, Daniel Dyniszuk, Cezary Kruszyna.
W jednym z budynków znajdujących się obecnie przy ulicy 3. Maja (Grundmanstrasse) w latach 1907-15 działało pierwsze katowickie nieme kino Grand Kinematograph. W czasie II wojny światowej znajdował się w tym miejscu niemiecki kabaret – piwiarnia Künstlerspiele. W spektaklu wykorzystano oryginalne pieśni i marsze paradne Wermachtu oraz Piekielny galop z „Orfeusza w piekle” Jakuba Offenbacha – w konwencji dawnego niemieckiego i francuskiego kabaretu artystycznego w czasie wojny.
Neokabaret/ physical theatre dla widzów dorosłych.
bilety 30 zł, rezerwacja: kunstlerspiele@wp.pl

15.06 poniedziałek
godz. 18.00 > Kinoteatr Rialto
„2062” – Karla Kracht & Andrés Beladiez (Niemcy, Hiszpania); koncept i animacja Karla Kracht, Andrés Beladiez, kreacja obrazów Karla Kracht, dramaturgia Andrés Beladiez.
Niemiecka artystka, na stałe mieszkająca i pracująca w Barcelonie oraz hiszpański reżyser teatralny po raz drugi łączą siły we wspólnym projekcie, zrealizowanym po sukcesie spektaklu „zoomwooz”, prezentowanym na A Part w 2013 r. Oba spektakle to seanse animacji na żywo łączące w jedno sztuki plastyczne z wideo i teatrem cienia i obiektu.
Premiera polska.
bilety 25 zł

godz. 20.00 > Centrum Kultury Katowice, 4 piętro, sala 411
„Akty”; pomysł, choreografia i wykonanie Aurora Lubos.
Performans zrealizowany w oparciu o historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Inspiracją do jego realizacji były warsztaty artystyczne przeprowadzone w ośrodkach pomagających osobom doświadczającym przemocy.
wstęp wolny

16.06 wtorek
godz. 18.00 i 20.00 > więcej informacji: variete2015@wp.pl
„W dżungli historii. Variete” – Teatr A Part i Theaterlabor im Tor 6 (Niemcy); reżyseria, scenografia Marcin Herich, Siegmar Schröder. Występują: Yuri Brite Anderson, Natalia Kruszyna, Alina Tinnefeld, Monika Wachowicz i inni.
Spektakl jest koprodukcją Teatru A Part i Theaterlabor im Tor 6 z Bielefeld, realizowaną w ramach międzynarodowego projektu artystycznego „W dżungli historii. Europejska podróż teatralna”, związanego z setną rocznicą I wojny światowej. Przedstawienie powstało podczas rezydencji aktorów Theaterlabor im Tor 6 w Katowicach.
bilety 35 zł, rezerwacja: variete2015@wp.pl

17.06 środa
godz. 18.00 > Teatr Korez
„Seans” – Theaterlabor im Tor 6 (Niemcy); reżyseria Siegmar Schröder, dramaturgia Helge-Björn Meyer. Występują: Yuri Birte Anderson, Thomas Behrend, Michael Grunert, Lukas Pergande i inni.
Theaterlabor to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych profesjonalnych teatrów eksperymentalnych w Niemczech. Został założony w 1983 r. przez reżysera Siegmara Schrödera. Istotnym źródłem inspiracji dla twórców grupy były metody teatralne J. Grotowskiego i E. Barby, a także włoska comedia dell’arte i azjatyckie style tańca i teatru.
Teatr wizualny/ physical theatre; polska premiera.
bilety 30 zł

godz. 20.00 > Teatr Rozrywki
„Inferno” – Teatro del Lemming (Włochy); reżyseria i muzyka Massimo Munaro, występują: Fiorella Tommasini, Chiara Elisa Rossini, Diana Ferrantini, Mario Previato i inni.
„Inferno” jest pierwszą częścią projektu o nazwie „Nekyia” (co w jęz. greckim oznacza „podróż morską w nocy” lub „zejście do piekła”). Spektakl jest malowniczą transkrypcją pierwszej części „Boskiej Komedii” Dantego.
Teatr wizualny/ physical theatre dla widzów dorosłych; polska premiera.
bilety 35 zł

18.06 czwartek
godz. 18.00 > Teatr Rozrywki
„Imago” – Lucia Kašiarová/ Studio Alta (Czechy, Słowacja); koncepcja, choreografia Lucia Kašiarová, muzyka Mikoláš Růžička, scenografia Marie Gourdain. Występują: Soňa Ferienčíková, Jaro Ondruš.
„Imago” to duet taneczny, luźno inspirowany myślą K. G. Junga, jedna z ostatnich produkcji tanecznych Studia Alta. Polska premiera.
bilety 25 zł

godz. 20.00 Teatr Rozrywki
„SuperNaturals” – Me-Sa (Czechy, Słowacja); koncepcja, choreografia Martina Hajdyla Lacová, Stanislav Dobák. Występują: Martina Hajdyla Lacová, Stanislav Dobák/ Lukáš Homola.
Zabawne i przewrotne studium ograniczeń, jakim podlega ludzka wola i ciało. Dwoje tancerzy-performerów usiłuje na oczach widzów przekroczyć nieprzekraczalne.
Polska premiera.
bilety 25 zł

19.06 piątek
godz. 19.00 > Kinoteatr Rialto
„Chór Sierot” – Teatr Kto; scenografia, opracowanie muzyczne, reżyseria Jerzy Zoń, scenogrografia i kostiumy Joanna Jaśko-Sroka, ruch Eryk Makohon, muzyka Henryk Mikołaj Górecki „III Symfonia”. Występują: K Karolina Bondaronek, Anna Kamykowska, Paulina Lasyk, Martyna Malcharek i inni.
Hipnotyzujące przedstawienie bez tekstu, oparte na powieści Guya Croussy’ego „Bławatki”. Na scenie zobaczymy jeden dzień z życia mieszkańców sierocińca, w którym obowiązują surowe reguły narzucane przez opiekunki.
Teatr wizualny/ physical theatre.
bilety 30 zł>>> strona Teatru A Part
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone