Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
niedziela 9.08.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
5. KSAF: Beyond Graffiti Writing

5. KSAF: Beyond Graffiti Writing

22.05.2015-14.06.2015
Galeria Miasta Ogrodów, Katowice


Co jeśli graffiti w sposób nieuświadomiony kształtuje szereg elementów życia codziennego? A twórcy wywodzący się z tego zjawiska kształtują nasz świat potoczny? Na te i kilka innych pytań starają się odpowiedzieć kuratorzy wystawy „Beyond Graffiti Writing” w Galerii Miasta Ogrodów.

Graffiti sukcesywnie znika z pola zjawisk nieodkrytych, niedostępnych, a tym samym ciekawych. Twórcy związani z graffiti poddawani są społecznemu osądowi według prostej dychotomii: artyści – wandale. Jako wspólnota możemy je oswajać i gratyfikować, gdy spełnia nasze oczekiwania lub piętnować i trywializować, gdy pokazuje swoje spontaniczne oblicze.

Wystawa przedstawia ewolucję, jaką przeszło i wciąż przechodzi graffiti writing w Polsce. Podstawowym jej celem jest ukazanie kierunku, w jakim rozwinęło się graffiti od struktur najprostszych, aż po te najbardziej złożone, w tym architekturę, design i modę.

Teza ekspozycji brzmi: „We współczesnej kulturze i jej języku wizualnym coraz częściej uobecnia się spuścizna twórców działających nielegalnie w przestrzeni miast. Obecność ta wynika z jednej strony ze zmiany pokoleniowej (...). Z drugiej strony inspiracja kulturą uliczną ma dziś charakter globalny i część wzorców bywa nieświadomie powielana wyłącznie na poziomie trendu estetycznego”.

„Beyond Graffiti Writing” próbuje również odpowiedzieć na pytanie – „Dokąd zmierza i jakie drugie życie nabiera writing poza kontekstem graffiti?”. Wystawa jest z jednej strony krytycznym namysłem nad sposobami wykorzystywania estetyki ulicznej do działań instytucjonalnych i marketingowych.

Z drugiej ukazuje jak uliczna niezależność, styl i charakter występują w rzeczywistości, której się nie spodziewamy w malarstwie, projektowaniu, fotografii, designie, reklamie i szeroko pojętym marketingu, modzie czy mediach. A także w specyficznie ujętym „stylu życia”.

opracowała: Magdalena Sarapata„Beyond Gaffiti Writing” – wystawa przedstawiająca ewolucję, jaką przeszło i wciąż przechodzi graffiti writing w Polsce. Kuratorzy: Cezary Hunkiewicz (Brain Damage Gallery), Mateusz Ściechowski (UV21 Art & Design Exhibitions). Wernisaż 22.05 (piątek), godz. 19.00. Wystawa potrwa do 14.06.

Wystawa w ramach 5. Katowice Street Art Festivalu >>> więcej o festiwaluBilety:
wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone