Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 25.02.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Re:format

Re:format

19.08.2011-29.08.2011 | godz. 19.00
Rondo Sztuki, Katowice


Jedną z imprez towarzyszących Festiwalowi Tauron Nowa Muzyka będzie wystawa projektowania graficznego Re:format. W galerii Rondo Sztuki zostaną zaprezentowane prace pięciu artystów: Oskara Podolskiego, Animisiewasz Startt, Aleksandry Niepsuj, Hakobo i Edgara Bąka. Projekt jest edycją katowicką cyklu autorskich wystaw zainicjowanego przez kolektyw Bestrona z Bydgoszczy.

Styl Oskara Podolskiego to jasność formy i minimalizm w zestawieniu z kontrolowanym brudem, nieustanną walką z literą i kompozycją. Nie lubi się z kolorem, preferuje starą szkołę - zaczyna od kartki papieru, następnie szkice przenosi do komputera, od którego w procesie twórczym nie jest w stanie się uwolnić. Ma na koncie plakaty, obrazy, scenografie, nieskończoną ilość logotypów. wystawie pokaże swoje ostatnie plakaty oraz film dokumentujący projekt w kolaboracji z ekipą Driftwell.

Projektant ukrywający się pod pseudonimem Animisiewasz Startt sam siebie określa trzema wyrazami: nieuk, amator, plakaciarz. Jako grafik na stałe jest związany z krakowską Pauzą i madrycką oficyną Lovemonk Discos Buenos. Dzięki nieskazitelnym manierom, szemranym kontaktom koleżeńskim i odrobinie talentu miał okazję stworzyć opracowania graficzne albumów (Kixnare, Pajaro Sunrise, Boohgaloo Zoo, Możdżer Daniellson Fresco), singli winylowych (Daniel Drumz, Gecko Turner, Killer Funk) i plakatów na występy co ciekawszych wykonawców (Quantic, Coldcut, Swayzak, Dj Food, Jazzanova, Sa-Ra Creative Partners), część prac będzie można obejrzeć na Re:formacie.

Edgar Bąk unika on w swoich pracach dosłowności, anegdoty i autorskich gestów, za to skupia się na kontekście. Za pomocą projektowania graficznego opowiada o procesie, przenosząc go w centrum swoich zainteresowań, zawodowo m.in. projektuje magazyny - pracował jako dyrektor artystyczny Futu Design Guide i magazynu Pure, za który nagrodzono go Chimerą i KTR.

Dwójka projektantów biorących udział w wystawie wydaje się być najlepiej znana szerszej widowni. Aleksandra Niepsuj bardzo lubi projektować analogowo, wąchać klej i tarzać się w ścinkach papieru. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Escola Superiore Artes e Design w Matosinhos i w Faculdade de Belas Artes Universidade do Porto w Portugalii. Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Obecnie pracuje w Warszawie, ma na koncie plakaty, identyfikacje wizualne, publikacje książkowe oraz publikacje ilustracji w czasopismach, współpracuje z magazynem dla dzieci Czarodziejska Kura, kolektywem DJ-skim Club Collab, sklepem Pan tu nie stał, klubem 1500m2 oraz klubokawiarnią Szczotki i Pędzle.

At las but not least - Hakobo. Naprawdę nazywa się Jakub Stępień, jego styl jest prosty, mocny i charakterystyczny. Jego prace niezwykle wszechstronne - projektował ubrania wydawane pod własnym brandem, jest odpowiedzialny za design magazynu Dizaster oraz marki deskowej Pogo, pracował także nad wizerunkiem Wyborowej. W książce „Projektowanie Graficzne w Polsce” o Hakobo napisano: „Jakub Stępień (Hakobo) wprowadził z powrotem do polskiego plakatu ekspresyjną typografię, a jego różnorodne realizacje pokazują rozpiętość skali integrowania litery z obrazem. Mocne formy graficzne tworzą u Hakobo system alternatywnych znaków kultury klubowej, wtapiają się w świat kultury bez podziałów. Rasta sąsiaduje z estetyką undergroundu, symbolika subkultury kibolskiej pojawia się obok skejtowskich piktogramów i sygnatur: według Hakobo, jeśli plakat ma mieć na ulicy jakieś znaczenie, musi wyrastać z jej atmosfery i charakteru”.

oprac. m. | na zdjęciu: Ola Niepsuj


>>> przeczytaj więcej o festiwalu Tauron nowa Muzyka
>>> zobacz line-up festiwalu
>>> przeczytaj wywiad z gwiazdą festiwalu, Mary Anne Hobbs
>>> przeczytaj o warsztatach Shootme
>>> zobacz stronę festiwalu Tauron Nowa Muzyka


Bilety:
wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone