Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
niedziela 9.08.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
8. Festiwal Watch Docs. Prawa człowieka w filmie

8. Festiwal Watch Docs. Prawa człowieka w filmie

18.10.2010-24.10.2010
Katowice


Dokument to esencja kina. Od samego początku, od pierwszych ujęć nakręconych przez braci Lumière, film „chwytał” rzeczywistość, komentował ją, zmieniał. Oczywiście można do upadłego dyskutować, jak bardzo przez dziesiątki lat zmieniała się jego forma, estetyka i filozofia, ale warto też czasem pomówić o jego funkcji, o tym, jak komentuje wydarzenia polityczne i społeczne, jak – mówiąc górnolotnie – zmienia świat. Zwłaszcza dziś, w czasach, gdy kino dokumentalne coraz bardziej oddala się od swojej słownikowej definicji.

Takie rozmowy będą towarzyszyły festiwalowi „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Tu dokument ma jedno oblicze – zaangażowane. Filmy, które w ramach przeglądu będziemy mogli oglądać między 18 a 24 października, to w większości obrazy bardzo mocnym i odważnym głosem mówiące o niesprawiedliwości, biedzie, wojnach, konfliktach, nierównościach, prześladowaniach. Właściwie każdy z nich jest workiem pytań, jakie należałoby zadać w dyskusji o naszej współczesności. Autorzy szukają tematów w Nikaragui, Tadżykistanie, Palestynie, Białorusi, na Kubie – w krajach, gdzie od lat toczy się walka o prawa człowieka i o – bardzo przez reżyserów szeroko rozumianą – wolność. Nie do końca chodzi tu o same filmy. Częściej o sprawę, o problem, o dyskusję. Krótko, średnio i pełnometrażowe dokumenty ułożono w bloki tematyczne, które następnego dnia będą tematem panelowych wystąpień ekspertów.

Szczególnie ciekawie zapowiada się zestaw obrazów poświęcony prawom kobiet, z interesującym filmem Andrzeja Titkowa „Wybieram życie” (o terapii teatrem w zakładzie karnym dla kobiet) oraz panel poświęcony wolności słowa, który poprzedzi projekcja pięciu filmów powiązanych z pojęciem „władzy” w różnych wymiarach i perspektywach (Kuba, Białoruś, Polska). Do tego wystawy, pokazy slajdów (Iran!) i promocja doskonałej „Strategii antylop” Jeana Hatzfelda. Program należy czytać bardzo uważnie, bo miejsca spotkań i projekcji zmieniają się właściwie każdego dnia.

tekst: Joanna Malicka | na zdjęciu: „Ziemia cenniejsza niż złoto”


Program festiwalu:

18.10 poniedziałek > Galeria Sztuki Współczesnej BWA

godz. 18.00 > Otwarcie festiwalu, wernisaż wystawy konkursowej „Prawa Człowieka – Wolność”

godz. 18.45 > Pokaz slajdów z Chin

19.10 wtorek > Klubokawiarnia Przedświt
godz. 19.00 > Koncert zespołu Sinojja
godz. 21.30 > Pokaz slajdów z Iranu Agaty Chwoły

20.10 środa
Aula Wydziału Fizyki (ul. Bankowa 14)

godz. 17.00 - 21.00 > Projekcje filmów: „Czarownica na antenie”, „Ciotki”, „Wybieram życie”

Galeria Sztuki Współczesnej BWA
18.30-20.00 > Pokaz filmów dokumentalnych z Azerbejdżanu + prelekcja i dyskusja

21.10 czwartek > Wydział Prawa i Administracji, aula na parterze (ul. Bankowa 11 b)
godz. 17.30-19.00 > Panel dyskusyjny: Kobiety w obronie kobiet
Udział wezmą: prof. Eugenia Mandal (Instytut Psychologii UŚ), Ewa Furgał (Fundacja Przestrzeń Kobiet) i Monika Sobańska (Stowarzyszenie Aktywne Kobiety). Moderatorką będzie Małgorzata Młynarz (Lady Zone z Bielska-Białej). Punktem wyjścia w dyskusji będzie film „Czarownica na antenie” o problemie przemocy wobec kobiet w Nikaragui. Zaproszeni goście poruszą kwestie skutecznego budowania świadomości społeczeństwa na temat roli kobiet w rodzinie, przełamywania stereotypów dotyczących przemocy wśród bliskich, kształtowania postaw społecznych.

17.00-21.00 > Projekcje filmów: „Królestwo zdechłych myszy”, 211: Anna”, „Malowana wyspa”, „Zaginieni”, „Ballada o kozie”

22.10 piątek
Wydział Prawa i Administracji, aula na parterze (ul. Bankowa 11 b)

17.30-19.00 > Panel dyskusyjny: Wolność słowa
Udział wezmą: Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich), Artur Biłgorajski (Wydział Prawa i Administracji UŚ), Łukasz Makowski (Zakład Systemów Politycznych Polski i Państw Europy Środkowej i Wschodniej), Tomasz Pietrzykowski (Wydział Prawa i Administracji UŚ). Punktem wyjściowym do dyskusji będą filmy „211: Anna” o zabójstwach dziennikarzy w Rosji oraz „Królestwo zdechłych myszy” o wpływie władzy na media na Białorusi. Uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytania: w jakim stopniu władza może i powinna oddziaływać na media? Jaka jest rola mediów w kształtowaniu opinii publicznej, czy media mogą być niezależne i obiektywne?

17.00-21.00 > Projekcje filmów: „Mój tata jest męczennikiem”, „Heroina w Kabulu”, „B'Tselem: kamery dla Palestyńczyków”, „Kapelan domu śmierci”

Galeria Sztuki Współczesnej BWA
18.00-20.00 > Prelekcja i wystawa zdjęć: Pamir - współczesna obyczajowość ludności zamieszkującej Górskobadachszański Okręg Autonomiczny w Tadżykistanie. Połączona będzie z rozmową o prawach kobiet i sytuacji humanitarnej w Badachszanie. Prowadzenie: Agnieszka Słomian i Jerzy Lubiński z Instytutu Wschodnich Inicjatyw.

23.10 sobota
Klubokawiarnia Przedświt

godz. 12.00-19.00 > Finał akcji „Coś za coś”. Okazja do prezentacji dzieł artystycznych oraz do ich bezgotówkowego zakupu. Wśród zgłoszonych przedmiotów znalazły się m.in: tomiki poezji, ręcznie robiona biżuteria, zdjęcia czy przedmioty wykonane metodą decoupage. Chętni będą mogli je zalicytować oferując artystom np. bezpłatną lekcję hiszpańskiego, wspólny spacer po Nikiszowcu czy własnoręcznie ulepione pierogi.

Empik Silesia City Center (ul. Chorzowska 107)
godz. 16.00 > Wojciech Górecki „Toast za przodków” - spotkanie autorskie

Wydział Prawa i Administracji, aula na parterze (ul. Bankowa 11 b)
17.00-21.00 > Projekcje filmowe: „Ziemia cenniejsza niż złoto”, „Dzień sądu”, „Mój sąsiad morderca”

godz. 18.00 > Panel dyskusyjny: Terroryzm, męska sprawa?
Głos w dyskusji zabiorą: Jacek Barcik (adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego i Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji UŚ), Tomasz Iwanek (Wydział Nauk Społecznych UŚ), Krzysztof Liedel (dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, wykładowca Katedry Stosunków Międzynarodowych Collegium Civitas). Moderatorką będzie Katarzyna Cichos (doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji UŚ). Debata rozpocznie się od pokazu krótkometrażowego filmu „B’Tselem - kamery dla Palestyńczyków”. W odniesieniu do innego z filmów festiwalowych „Mój tata jest męczennikiem” o roli Hezbollahu w państwach islamskich, goście opowiedzą o problemach państw ubogich i rozwijających się, jaka jest rola religii, sytuacji gospodarczej w kształtowaniu postaw terrorystycznych, jak duże wsparcie mają zamachowcy w państwach islamskich oraz jak można temu zapobiegać

24.10 niedziela > Empik Silesia City Center (ul. Chorzowska 107)
godz. 17.00 > Jacek Giszczak tłumacz „Strategii antylop” - spotkanie autorskie


>>> wejdź na stronę festiwalu


Bilety:
wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone