Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 18.08.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Miasto Marzeń

Miasto Marzeń

29.09.2010-1.10.2010
Katowice


Na przełomie września i października w Katowicach odbędzie się międzynarodowa konferencja Miasto Marzeń. Będzie to pierwsza z cyklu konferencja dotycząca rozwoju i przyszłości miasta, wypływających z katowickiej kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Na jej przebieg składać się będą wystąpienia prelegentów, wśród których: Tom Rijven – uznany na całym świecie propagator biobudownictwa, Patrick Blanc – francuski botanik, twórca koncepcji ogrodów wertykalnych, Tomasz Konior – śląski architekt, autor projektu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Marian Oslislo, Tadeusz Sławek i kolektyw Lucie Lom. Wykładom towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne dla uczniów, wystawa prac Wojciecha Prażmowskiego, cykl prelekcji, warsztatów i rozmaitych działań artystycznych w przestrzeni miejskiej oraz koncerty - na ulicy Mariackiej zagra polska formacja Negatyw oraz brytyjska gwiazda elektroniki Jon Hopkins >>> przeczytaj więcej.

Koncepcja Miasta Ogrodów, pod hasłem której Katowice stworzyły wniosek konkursowy, jest nowym odczytaniem idei Ebenezera Howarda i stara się być odpowiedzią na problemy współczesnych metropolii. Zakłada szereg działań, które powinny wprawić miasto i jego mieszkańców w ruch. Jednym z konceptów wpisujących się w ideę Miasta Ogrodów są wertykalne ogrody, które każdorazowo wyczarowuje Patrick Blanc – francuski botanik i architekt zieleni, a przede wszystkim artysta i kreator roślinnych szat, w które ubiera nawet beton. Artysta będzie gościł na konferencji Miasto Marzeń, już teraz możesz przeczytać wywiad, którego udzielił Ultramarynie.


Program konferencji Miasto Marzeń:

1.10 piątek > Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego (ul. Jordana 18)
godz. 9.30 > otwarcie konferencji
, wystąpią: prezydent Katowic Piotr Uszok oraz Przewodniczący Rady Programowej ESK 2016 Katowice prof. Tadeusz Sławek

godz. 10.00 > Patrick Blanc: Ogrody wertykalne
Francuski botanik, twórca koncepcji ogrodów wertykalnych, którego nowatorskie podejście do projektowania doceniono w plebiscycie „50 najlepszych innowacji 2009 roku” magazynu „Time”. Pierwszą zieloną ścianę stworzył w Muzeum Nauki i Przemysłu w Paryżu. Jego prace można oglądać m.in. w Bangkoku, Berlinie i Melbourne.
>>> www.murvegetalpatrickblanc.com

godz. 11.00 > Tomasz Konior: Miasto miejsc
Śląski architekt, autor projektu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wielokrotnie nagradzany, znalazł się w rankingu 40 najlepszych architektów Europy poniżej 40 roku życia.
>>> www.koniorstudio.pl

godz. 11.30 > Tom Rijven: Architektura ekologiczna
Uznany na całym świecie propagator biobudownictwa. W swoich projektach wykorzystuje tylko naturalne składniki, takie jak słoma i oleje roślinne. Od przeszło 30 lat tworzy swoje projekty, organizuje warsztaty i konferencje szkoląc nowe kadry twórców budownictwa ekologicznego.
>>> www.habitatvegetal.com

godz. 12.20 > Tadeusz Sławek: Ogród przebaczenia
Literaturoznawca, poeta, tłumacz literatury angielskojęzycznej. Kierownik Katedry Literatury Porównawczej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. W latach 1991-1994 był prodziekanem Wydziału Filologicznego UŚ, a w latach 1996-2002 był rektorem tego uniwersytetu.

godz. 13.30 > Marian Oslislo: Ogród słów
Grafik, projektant, pedagog, specjalizuje się w grafice artystycznej i użytkowej. Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jego plakaty, projekty wydawnicze oraz grafiki były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą.

godz. 14.05 > Lucie Lom (Philippe Leduc, Marc-Antoine Mathieu): Instalacje miejskie
Francuska grupa artystyczna, istniejąca od 1985 roku. Tworzą plakaty, scenografie wystaw, poddają metamorfozom różnorakie obiekty.
>>> www.lucie-lom.fr


Wydarzenia towarzyszące:

Wystawy:

30.09 czwartek
godz. 18.00
> Centrum Kultury Katowice, Galeria Piętro Wyżej > Wojciech Prażmowski: Ogrody Polskie. Varia śląskie. Dom – droga istnienia, wernisaż wystawy.
Polski fotografik, jeden z najbardziej znanych poza krajem, przedstawiciel nurtu fotografii kreacyjnej. Uczestniczył w przeszło 250 wystawach i projektach w kraju i za granicą. Jego autorskie wystawy to m.in. „Album rodzinny”, „Sto fotografii”, „Biało-czerwono-czarna”.

1.10 piątek
godz. 17.00
> Muzeum Śląskie > Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii - wernisaż wystawy.

godz. 19.00 > CSW Kronika > Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii - wernisaż i spotkanie z Simonem Yotsuyą i kuratorami wystawy.
>>> dowiedz się więcej

Instalacje w przestrzeni miejskiej:

30.09 czwartek
skrzyżowanie ul. Mariackiej i Stanisława > Lucie Lom: Marzyciele

Philippe Leduc i Marc-Antoine Mathieu czyli Lucie Lom to francuska grupa artystyczna, istniejąca od 1985 roku. Tworzą plakaty, scenografie wystaw, poddają metamorfozom różnorakie obiekty. Instalacja będzie dostępna do 7.10.

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego (ul Jordana 18) > Monika Szpener: Piony
Artystka zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą, od portretu poprzez instalację do akcji artystycznych. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej projekty są przeważnie pracami interdyscyplinarnymi, aktywizującymi odbiorcę. Instalacja będzie dostępna do 31.10.

godz. 16.00 > Galeria Sztuki Współczesnej BWA > Utopia – akcja artystyczna Ewy Kokot
Zrealizowała 30 autorskich projektów edukacyjnych dla dzieci – długofalowy program Dziecko-Sztuka-Kontakt. W działaniu tym od 2003 r. zajmuje się, między innymi, udostępnianiem dóbr kultury, tworzeniu wystaw sztuki dziecięcej oraz organizowaniu akcji plastycznych i plenerów dla dzieci.

Plac Sejmu Śląskiego, Plac Rady Europy, ul. Uniwersytecka, ul. Mariacka, Rynek, Plac Andrzeja, Plac Miarki, ul. Francuska > Iwona Olbrecht: Pokrowce miejskie
Studentka projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Instalacje będą dostępne do 31.10.

godz. 21.00 > skrzyżowanie ul. Staromiejskiej i Dyrekcyjnej > Dariusz Makaruk: Directions
Muzyk oraz producent projektów muzycznych i audiowizualnych, twórca instalacji interaktywnych. Współpracuje z Teatrem Polonia i francuskim Teatrem Mabel Octobre, współpracował także z Tomaszem Stańką, Włodzimierzem Kiniorskim, Tymonem Tymańskim i Antonim Gralakiem. Instalacja będzie dostępna do 3.10.
>>> www.makaruk.net

Koncerty:

29.09 środa
godz. > 20.00 > ulica Mariacka > Negatyw
Zespół założony w 1998 roku w Mysłowicach. W październiku 2010 roku przewidziana jest premiera ich czwartej płyty zatytułowanej „Virus”.
>>> www.negatyw.art.pl

30.09 czwartek
godz. 20.00 > ulica Mariacka > Jon Hopkins + VJ Myogenic (UK)

Angielski kompozytor i producent tworzący muzykę z pogranicza ambientu i idm. Ma na swoim koncie trzy albumy, współpracował z Brianem Eno, Coldplay, Imogen Heap, Four Tet i Davidem Holmesem, >>> przeczytaj więcej.
>>> www.jonhopkins.co.uk

30.09-1.10 > Warsztaty

30.09 czwartek
godz. 10.00 i 13.00
> Biblioteka Śląska > Tymczasowe ogrody – warsztaty Pracownia.k (Kraków), warsztaty dla uczniów gimnazjum.
Pracownia.k to firma edukacyjno-projektowa, specjalizująca się w edukacji architektonicznej oraz projektowaniu dla dzieci. Zajmuje się prowadzeniem warsztatów architektonicznych dla dzieci i młodzieży oraz projektowaniem przestrzeni edukacyjnych, ogrodów przyszkolnych i integracyjnych oraz placów zabaw.
>>> www.pracowniak.pl

1.10 piątek
godz. 8.00 > Fundacja Elementarz, ul. Studencka 18
> Ogólnopolski Dzień Recyklingu – akcja edukacyjna Fundacji Ekologicznej Arka (Bielsko-Biała). Fundacja Ekologiczna Arka powstała w 2005 roku i realizuje projekty związane z szeroko pojętą edukacją ekologiczną. Fundacja Elementarz istnieje od 1992 roku, zajmuje się edukacją, prowadzi 6 szkół, 73 przedszkola i ośrodki doskonalenia dla dorosłych.

godz. 10.00 i 13.30 > Biblioteka Śląska > Tymczasowe ogrody – warsztaty Pracownia.k (Kraków), warsztaty dla uczniów liceum.na zdjęciu: Leamouth Peninsula, Londyn


Bilety:
Chęć udziału w konferencji należy zgłosić telefonicznie 32/609 03 11, 32/785 70 26 lub mailowo na adres tobiasz.melanowski@2016katowice.eu
Wydarzenia towarzyszące - wstęp wolny

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone