Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 18.08.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Producenci

Producenci

27.06.2009-30.06.2009 | godz. 19.00
Teatr Rozrywki, Chorzów


Komedia o parze żydowskich hochsztaplerów, szykujących skok na kasę w niecodziennym stylu. Max Bialystock i Leo Bloom postanawiają wystawić na Broadwayu przedstawienie, które padnie w dniu premiery, dzięki czemu sprytni producenci zgarną majątek – cały budżet przedstawienia minus koszty premiery. Trzeba tylko znaleźć odpowiednio zły scenariusz. Szybko trafiają na właściwy materiał – napisaną przez faszystę Franza Liebkinda sztukę pt. „Wiosna Hitlera”...

Chorzowski spektakl reżyseruje Michał Znaniecki (na zdjęciu), uważany za jednego z najbardziej pracowitych twórców teatru operowego na świecie. Przed premierą opowiedział nam o poszukiwaniu nowojorskich smaczków związanych z realizacją: „Dowiadywałem się, jak taki producent funkcjonuje, no bo u nas takiej figury tak naprawdę nie ma. Odwiedzałem różne agencje i widziałem te biura, które bywają okropne, malutkie i obskurne, bo agent nie chce pokazać, ile tak naprawdę ma pieniędzy. Dzięki temu łatwiej mu ustalać warunki finansowe z artystami. Pewien producent nawet zrobił mi wykład na ten temat. Mówił: my mamy piękne biura na Manhattanie i moglibyśmy je wykorzystać, ale wolimy mieć małe i obskurne z dwoma krzesłami i bez komputera. Superlaptopy na wszelki wypadek trzymamy w teczkach, a na widoku stoi stara maszyna do pisania. Nikt od nas wtedy zbyt wiele nie żąda, bo przecież widać, że jesteśmy ‘bida z nędzą z tekturowym paskiem’.”

Musical Mela Brooksa (według jego filmu z 1968 roku o tym samym tytule) miał broadwayowską premierę w 2001 roku, a trzy lata później na West Endzie. Filmowiec podjął się samodzielnego napisania musicalu po namowach przyjaciół. Nie była to dla niego zupełnie nieznana materia, wszak Mel Brooks jest autorem słów i muzyki do piosenek we wszystkich swoich filmach. Musical zdobył aż 12 nagród Tony – to rekord w historii Broadwayu. Jak mówi Michał Znaniecki, „’Producenci’ to musical, na którym śmiałem się najmocniej od 10 lat (po prostu spadałem z krzesła i ze schodów).”

tekst: Pola, Mat | zdjęcie: Tomasz Zakrzewski

>>> przeczytaj wywiad z Michałem Znanieckim


„Producenci” – Mel Brooks, przekład Daniel Wyszogrodzki, reżyseria Michał Znaniecki, choreografia Piotr Jagielski, scenografia Luigi Scoglio, kostiumy Ilona Binarsch, kierownictwo muzyczne Jerzy Jarosik. Wyst.: Jacenty Jędrusik/ Dariusz Niebudek (gościnnie), Paweł Strymiński (gościnnie), Barbara Ducka/ Katarzyna Hołub i in.

premiera: 28 czerwca (niedziela), godz. 19.00, spektakle również: 27, 29, 30 czerwca, godz. 19.00
Duża Scena
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone