Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 25.02.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
LOT: Żyd

LOT: Żyd

16.08.2008 | godz. 21.00
Katowice Miasto Ogrodów, Katowice


Artur Pałyga jest multiinstrumentalistą gatunków literackich. Pisze niezłe wiersze i świetne reportaże, które najlepiej wybrzmiewają w towarzystwie jego fascynujących autobiograficznych anegdot o zwykle z góry skazanych na niepowodzenie próbach trzymania się prostych zasad, które składają się na (nie bójmy się wielkich słów) dziennikarską etykę.

Prosty rachunek wskazuje, że skoro mamy już lirykę i epikę, brakuje nam tylko dramatu. A i owszem, dramatem Pałyga zajmuje się też. Ma za sobą m.in. ciekawą sztukę „Testament Teodora Sixta”, krążącą wokół włókienniczej mitologii Bielska-Białej, ale naprawdę głośno zrobiło się o jego dramaturgicznych poczynaniach, gdy na teatralnych deskach znalazł się „Żyd” jego autorstwa.

O takich sztukach, jak „Żyd”, mówi się, że powstały na zamówienie społeczne – bo i rzeczywiście powstała w ferworze dyskusji na temat ostatniej książki Grossa i to jako pokłosie warsztatów, których między innymi Gross był gościem. Nie przypadkiem bohaterami sztuki stali się nauczyciele. Jeśli nawet u nich wszelkie gatunki antysemityzmu kłębią się pod cieniutką pozłotką i wystarczy ją potrzeć, żeby demony wyszły na powierzchnię, to co kłębi się w uczniach? Czy aby nie „strach”?

tekst: Pola Sobaś-Mikołajczyk„Żyd” – Artur Pałyga – Teatr Polski (Bielsko-Biała); reżyseria Robert Talarczyk, scenografia Michał Urban. Wyst.: Jadwiga Grygierczyk, Katarzyna Skrzypek, Kazimierz Czapla, Grzegorz Sikora, Tomasz Lorek>>> przeczytaj więcej o 10. Letnim Ogrodzie Teatralnym


podcienia GCKBilety:
10 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone