Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
wtorek 25.02.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
LOT: Homo Polonicus

LOT: Homo Polonicus

19.07.2008 | godz. 21.00
Katowice Miasto Ogrodów, Katowice


Twórcy o spektaklu: „Homo Polonicus” Krystiana Piwowarskiego to książka okrutna. Już tytuł świadczy o tym, że autor „polskość” pojmuje jako zespół cech groźnych, które mogą być niebezpieczne dla świata. Tak jak baliśmy się, że „homo sovieticus” zagnieździ się w nas i będzie chorą postacią, tak powołanie do życia bohatera o nazwie „homo polonicus” jest przestrogą nie byle jaką.

Główny bohater choruje na polskość, która jest źródłem jego obłędu. Nienawidzi Innego, boi się go, boi się Niemca Storcha, pogardza Francuzem, boi się Rosjanina, Żyda najchętniej by ukamienował. Jest w tekście Krystiana Piwowarskiego znaczący ślad myślenia Brzozowskiego: „bohater to zupiorzały, zeświniały szlachcic żyjący w swoim zdziecinniałym świecie, w świecie brzydoty, w świecie niewoli”.

Próbujemy mierzyć się odważnie, bez taryfy ulgowej z naszą tradycją. Próbujemy w oparach, wyziewach historii oddzielić to, co jest groźnym powracającym fantazmatem a realną twardą rzeczywistością. Jest w naszym spektaklu nawiązanie także do znanej książki Marii Janion, o znamiennym tytule „Do Europy tak, ale z naszymi umarłymi”. Będziemy przyglądać się „homo polonicusowi”, Polakowi, polakowatości, dokonamy sekcji na naszym bohaterze w „teatrum anatomicum”. Po to, że to jedyna droga do rozbijania fałszywych mitów.„Homo Polonicus” – na podstawie powieści Krystiana Piwowarskiego – Teatr Provisorium i Kompania Teatr (Lublin); scenariusz zespół, reżyseria: Janusz Opryński, Witold Mazurkiewicz, scenografia Robert Kuśmirowski, muzyka i warsztat wokalny Jan Bernad, światło i dźwięk: Jan Piotr Szamryk, Janusz Opryński. Występują: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica, Michał Zgiet>>> przeczytaj więcej o 10. Letnim Ogrodzie Teatralnym


podcienia GCKBilety:
10 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone