Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 2.07.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Múm

Múm

2.03.2008 | godz. 20.00
Jazz Club Hipnoza, Katowice


Zespół powstał w 1997 roku i obok Björk, Sigur Ros i Gus Gus jest najważniejszym produktem eksportowym islandzkiej sceny muzycznej. Uważani są za prekursora tzw. emotroniki, łączącej odrealnione senne brzmienie, miękkie wokale oraz tradycyjne instrumenty muzyczne przemieszane z elektroniką.

Od początku swej działalności Múm nieustannie eksperymentował, poszukując nowych rozwiązań muzycznych. Zasłynął między innymi zapraszając publiczność na serię specyficznych, „wodnych” koncertów, które możliwe były dzięki użyciu specjalnych, podwodnych głośników. Z czasem charakterystyczne „emotroniczne” brzmienie zastępowały coraz bardziej akustyczne, folkowe utwory. Tak jest właśnie na ostatniej płycie grupy „Go Go Smear The Poison Ivy”. Prym wiodą tu żywe instrumenty, takie jak akordeon, gitara, harfa, pianino, trąbka czy harmonijka ustna, zaś elektronice przypisana została rola klamry spinającej dwubiegunowe wpływy.

„Go Go Smear The Poison Ivy” ukazała się we wrześniu 2007, po trwającej trzy lata przerwie i personalnych przetasowaniach. To czwarty w ich dyskografii, wyjątkowo optymistyczny krążek. Jego muzyczny nastrój wziął się zapewne z samego procesu tworzenia – album powstawał w fińskich i islandzkich szkołach muzycznych, gdzie muzycy wyszperali masę instrumentów o przedziwnych kształtach i rozmiarach. Brzmienie płyty tworzą typowe dla zespołu archaiczne partie akustycznych instrumentów, przez które przebijają się odgłosy w konwencji hiphopowej czy ostre gitarowe brzmienia. Wokale są rozpisane na wiele głosów, przypominając czasem dziecięce rymowanki.

Ciekawostką jest ekologiczna wkładka do płyty (podlegająca w całości recyclingowi), która stworzona została ze sprasowanego ziemniaka i wody. Można ją zjeść bez szkody dla żołądka.

Obecnie trzon zespołu tworzą Gunnar Örn Tynes i Örvar Þóreyjarson Smárason, którym towarzyszą Ólöf Arnalds (skrzypce, wiolonczela, gitara, wokal), Eiríkur Orri Olafsson (trąbka, pianino, syntezator), Hildur Gudnadottir (wokal, wiolonczela), mr Silla (wokal) oraz Fin, Samuli Kosminen (perkusja, bębny). Mimo zmian w składzie zespołowi udało się utrzymać charakterystyczne brzmienie rozpoznawalne już od pierwszych dźwięków.próbka z „Go Go Smear The Poison Ivy”więcej do posłuchania i obejrzenia na >>> MySpace

>>> zobacz i poczytaj o tym, jak było blisko 4 lata temu na koncercie Múm w Hipnozie


Bilety:
50 zł

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone