Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 2.07.20

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
JaZZ i okolice: Vinicius Cantuaria Band

JaZZ i okolice: Vinicius Cantuaria Band

9.10.2007 | godz. 20.00
Rondo Sztuki Kawiarnia, Katowice


Vinicius Cantuaria jest jednym z najwybitniejszych kontynuatorów tradycji bossa novy. Pozostając wierny jej korzeniom, w naturalny sposób ubiera tę estetykę we współczesne brzmienia i aranżacje. Czyni to subtelnie, wypowiadając się w prostych, piosenkowych formach, jednocześnie intrygując wysmakowanymi aranżacyjnymi i brzmieniowymi zabiegami, które czynią jego muzykę uniwersalną i światową. Otworzyło mu to drogę do współpracy z takimi tuzami, jak choćby Brian Eno, Bill Frisell, Laurie Anderson czy David Byrne.

Cantuaria swoją muzyczną karierę rozpoczął w połowie lat 70. wraz z grupą O Terco, uprawiającą swoisty melanż progresywnego rocka z etno-folkową muzyką brazylijską, a począwszy od roku 1983 występuje jako solista. Jest autorem bossa novy niezwykle wysmakowanej i czerpiącej estetyczne inspiracje z wielu gatunków muzyki: jazzu, rocka, muzyki etnicznej, folkowej i klasycznej. Tym, w co on sam wzbogacił estetykę bossa novy, jest wyeksponowanie ornamentu muzycznego – nieagresywnych detali rytmu i nastroju kompozycji przy jednoczesnym zachowaniu prostoty formy – wrażliwej równowagi harmonii i melodii. Jego liryczne piosenki, o wyrafinowanej muzycznie strukturze, bogate są w tradycyjne detale bossa novy podkreślane ascetyczną czystością brzmień instrumentów akustycznych, innym razem muzyk swobodnie bawi się dźwiękową przestrzenią, wzbogacając ją w wielowarstwowe plany, niestroniące od nowoczesnej, ale minimalistycznie pojętej elektroniki. Jest artystą, który zgłębia tradycyjne wartości muzyki poprzez umiejętne czerpanie z dobrodziejstw płynących z świata nowoczesnej studyjnej techniki i elektroniki.

Brazylijski pieśniarz i gitarzysta zaprezentuje słuchaczom zapewne swoje starsze, jak i nowe kompozycje z właśnie ukazującego się albumu „Cymbals”, który nagrał ze stowarzyszeniem wybitnych amerykańskich instrumentalistów: pianistą Bradem Mehldau, gitarzystą Markiem Ribotem, saksofonistą Davidem Binneyem, wiolonczelistą Erikiem Friedlanderem, skrzypaczką Jenny Scheinman i trębaczem Michaelem Leonhartem.

W Katowicach wystąpi jako lider własnego kwintetu (z Davidem Binneyem na saksofonie, Paulem Socolowem na kontrabasie, Adriano Santosem na perkusji i Dende na instrumentach perkusyjnych) dla szczęśliwców, którym uda się zdobyć wejściówkę na ten darmowy koncert! (WMJr, materiały org.)


Bilety:
wstęp wolny z wejściówką

po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone