Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
czwartek 25.02.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
Absurdalia 2011

Relacja organizatora

Absurdalia 2011: o Absurdzie w czasie przeszłym
Festiwal Kultury Absurdalnej Absurdalia 2011 już za nami. Tegoroczna 3. edycja święta absurdu objęła swoim zasięgiem 8 przeglądów (taneczny, teatralny, prac plastycznych, fotograficzny, filmowy, slam poetycki, kabaretowy i muzyczny) jako głównych wydarzeń festiwalowych, a także wydarzenia towarzyszące (warsztaty taneczne, tramwajadę – Tram Party, Złombole, Absurdalną Grę Miejską), konferencję prasową oraz podsumowującą festiwal Galę Rozdania Nagród i XX Urodziny AEGEE Katowice.

Profesjonalne, niezależne jury z nadesłanych zgłoszeń wyłoniło artystów, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu, a tym samym otrzymali szansę i możliwość przedstawienia swojej twórczości na żywo podczas przeglądów festiwalowych. Zarówno organizatorzy – AEGEE Katowice, jak i sami jurorzy – m.in. Dariusz Wiktorowicz, Mateusz Damięcki, Michał Kempa, Kabaret Kałasznikof, Brain Surgery, Michał Łukowicz byli zdumieni wysokim poziomem twórczości i prezentowaną różnorodnością podejścia do tematyki absurdu, co nierzadko stanowiło nie lada dylemat w wyborze laureatów. Dlatego też prócz pierwszych miejsc zdecydowano się przyznać wiele wyróżnień.


Przegląd filmowy udowodnił ogólnopolskie zainteresowanie tematyką absurdu. Produkcje krótkometrażowe niezwykle bujne w zwroty akcji, zadziwiające i inspirujące zarazem, bawiące do łez czy skłaniające do chwili zadumy i refleksji zaprezentowali młodzi obiecujący reżyserzy pochodzący z całej Polski od Szczecina aż po Górny Śląsk. Różnorodność gatunków i zaproponowanych w nich perspektyw ukazała jak inspirujący i wieloraki w podejściu może być absurd. Przegląd filmowy: I miejsce: Michał Miodek – Kameleon; wyróżnienie: Grzegorz Kowalczuk – Bitwy Koszyczkowe.
Kabarety – silna i prężnie rozwijająca się w Polsce od kilku lat kategoria i tym razem nie zawiodła. Mogliśmy się o tym przekonać, gdy mimiką naszej twarzy i ciał zawładnęły grupy męskie, żeńskie, mieszane, soliści. Miejsce pochodzenia kabaretu (m.in. Białystok, Szubin, Katowice) nie miało tu żadnego znaczenia – liczyły się bowiem emocje jakich widownia mogła doświadczyć podczas kontemplacji ukazanych w absurdalny sposób sytuacji dnia codziennego, dylematów i wynikających z nich decyzji oraz postaw życiowych. Przegląd kabaretowy: I miejsce: kabaret FunFatal; wyróżnienia: kabaret Drzewo a Gada; Gniewomir Piekarski za grę aktorską.
Również muzyczny przegląd konkursowy nie zawiódł i sprostał wysoko postawionej poprzeczce. Różnorodność gatunków na scenie, rozmaitość akordów, tonacji i rytmów, wielorakość użytych instrumentów sprawiły, iż przegląd z każdą minutą nabierał tempa i zaskakiwał nawet najbardziej wymagających koneserów. Całe spektrum prezentowanych stylów ukazało i tym razem jak ciekawy w interpretacji i odbiorze może być absurd prezentowany w pozytywnym świetle. Przegląd muzyczny: I miejsce: zespół Miłości znak, wyróżnienia: zespoły I set my pixels on fire oraz Drzewo a Gada.
Sala wypełniona po brzegi potwierdziła, że slam poetycki cieszy się dużą popularnością zarówno wśród młodzieży, dorosłych, jak i ludzi starszych. Któż z nas nie ma w sobie przecież pierwiastka poety? – jeśli dodatkowo publiczność miała okazję sprawować rolę jury efekt nie mógł być inny. Każdy wszakże otrzymał szansę wybrania zwycięzcy zgodnie ze swoim gustem, upodobaniami literackimi i sympatią jaką wzbudzili uczestnicy przeglądu. W ten sposób w jednym z absurdalnych przeglądów w jakże demokratyczny sposób zwyciężyła osoba która wywarła największe wrażenie, zaskoczenie i zdumienie zarazem. Slam poetycki: I miejsce: Janusz Ochocki; wyróżnienie: Tadeusz Matusiak.
Przegląd taneczny przybrał postać prawdziwego widowiska tworzonego wraz z publicznością. W tym dniu swoje zdolności taneczne zaprezentowali uczestnicy, gościnnie występujący zespół tańca irlandzkiego oraz sama widownia chętnie bawiąca się na parkiecie pod wodzą genialnie prowadzącego przegląd wodzireja. Poprzez zabawne i niewyobrażalnie dziwne choreografie znanych przebojów zafundował on wszystkim doskonałą zabawę i uśmiechy na twarzy. Przegląd taneczny: I miejsce: Duty Flames; wyróżnienie: Party Rock.
Mateusz Damięcki i Dariusz Wiktorowicz jeszcze dzień po przeglądzie nie mogli wyjść z podziwu jak wysoki poziom zaprezentowały wszystkie grupy teatralne. Z zapartym tchem śledzili każdy moment występu, a ich wrażenia estetyczne rosły w miarę wystawiania kolejnych sztuk. Sami przyznali, iż to co zobaczyli napawa ich dumą i wiarą w wielki rozkwit teatru absurdu w realiach naszej rzeczywistości. Przegląd teatralny: I miejsce: MaStuMo – Żur; wyróżnienia: Kontrapunkt – Podejrzany przypadek seryjnego samobójcy, Jawny Wałek – Saute z wody, Narybek from Poland – ZŁO/łamane przez/DOBRO, Teatr Dwóch – Miastomania – święci osiedlowi.
Przegląd prac fotograficznych: I miejsce: Katarzyna Kołomańska – Tonight We Visit Earth; wyróżnienia: Anna Zych – Przeciwko grawitacji oraz Jagoda Gorol – Kolorowy kicz.Gala Rozdania Nagród i XX Urodziny AEGEE Katowice: Lista laureatów wyłonionych w poszczególnych przeglądach została ogłoszona podczas uroczystej Gali wieńczącej cały Festiwal Kultury Absurdalnej Absurdalia 2011. Wydarzenie poprowadził sam Mariusz Kałamaga (uczestnik I edycji), a oprawę muzyczną zapewnił zespół Curly Heads. Wspólne krojenie tortu, symboliczna lampka szampana i „Sto lat” dla AEGEE Katowice dopełniły tradycji i rozpoczęły wspólne świętowanie, podczas którego Mariusz Kałamaga objawił swój kolejny talent i doskonale sprawdził się w roli Dj. Występujący w Absurdaliach artyści dostali szansę ukazania światu swoich niezwykłych talentów, mogli podzielić się różnorodnymi zainteresowaniami oraz zachęcić innych do podobnej działalności. Wierzymy, że pozwoliło to przełamać monotonne kanony, a wydarzenia wzbudziły zachwyt i dostarczyły wiele wspaniałych emocji. Dziękujemy wszystkim patronom honorowym, medialnym oraz partnerom za włączenie się w promowanie idei pozytywnego absurdu w życiu codziennym i serdecznie zapraszamy na naszą stronę na Facebooku >>> www.facebook.com/festiwal.absurdalia, gdzie udostępniamy m.in. zdjęcia z przebiegu całego Festiwalu Kultury Absurdalnej Absurdalia.
Koordynatorzy: Ewa Bieniasz, Łukasz Krawiec. Relacja: Katarzyna Pniak.

KOMENTARZE:
poniżej opcja niefejsbukowa


KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
RAHIM: Zapalić w ludziach iskrę do walki o siebie
17 listopada w księgarniach pojawi się biografia Rahima „Ludzie z tylnego siedzenia”. Był to dla nas w... >>>

VELVETEVE: Kobieta orkiestra z własnym muzycznym show
Eva ma na nazwisko Aksamit oraz adekwatną do tego barwę głosu. Choć muzyczną fascynację obudziła w niej Whitney Ho... >>>

KULTURA W CZASACH PANDEMII: Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś?
Tytułowe pytanie pochodzi z wydanego blisko ćwierć wieku temu zbioru esejów Marii Janion. To ona w latach 90. bard... >>>

IGGY NOT POP: Znam swoje miejsce w szeregu
Wychował się w Katowicach, ale obecnie mieszka w Nowej Hucie. Jest raperem, autorem tekstów i gościem, któryR... >>>

CITY BREAK: Lipsk
Buntgarnwerke nad Białą Elsterą, zdjęcie: Harald Goebl Za sprawą niedawnego półfinału Ligi Mistrzów, do które... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone