Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 2.07.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
TAURON NOWA MUZYKA: Ino Amon!*Chcąc zobaczyć, jak wyglądają najlepsze europejskie festiwale (zdaniem komitetu European Festival Awards) wcale nie musicie ruszać się z Polski. W lipcu możecie wziąć udział w nadmorskim Openerze, zwycięzcy w kategorii dużych festiwali, natomiast ostatni weekend sierpnia niepodzielnie należy do kolejnej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka, który uznano za najlepszy z małych europejskich festiwali muzycznych.

W czasie czterech dni trwania festiwalu, który tym razem odbędzie się nie tylko na terenach KWK Katowice, ale także w doskonale znanej fanom Autechre Galerii Szyb Wilson oraz w kościele ewangelicko-augsburskim, najstarszej protestanckiej świątyni na Górnym Śląsku, będziecie mieli okazję zobaczyć kilkudziesięciu wykonawców, którzy pomimo braku jakiejkolwiek medialnej promocji dorobili się statusu prawdziwych legend nowych brzmień.

Jak co roku przygotowaliśmy dla Was zestaw najciekawszych wydarzeń związanych z festiwalem, tym razem jednak sami musieliście zdecydować, którzy z wykonawców zasługują na szczególną uwagę.

1. AMON TOBIN
50 głosów w naszej sondzie na Facebooku

Brazylijski mistrz połamanych rytmów, jeden z najważniejszych twórców współczesnej elektroniki. Artysta, który od 16 lat tworzy muzykę wymykającą się opisowi. Amon Tobin pojawi się w Katowicach, by zaprezentować materiał z najnowszej płyty „ISAM” w wersji przygotowanej specjalnie na festiwalowe występy, zatytułowanej „ISAM Audio-Visual Show”. Dziesiątki świateł i wizualizacji, mroczne, podszyte ambientem brzmienia i mistrzowskie rytmy wprowadzające w hipnotyczny trans – widowisko, którego nie można przegapić.

2. MODESELEKTOR
27 głosów

Legendarny już elektroniczny berliński duet. Całkowicie wymykający się kategoryzacji i zaszufladkowaniu. Na równi inspirujący i współpracujący z niezależnymi i mainstreamowymi twórcami. Ich największy atut to niesamowita hipnotyzująca zdolność wkręcania publiczności w taniec. Wizualne wsparcie Pfadfinderei tylko dopełni koncertowego amoku.

3. APPARAT BAND LIVE
26 głosów

Jednym z najmocniej wyczekiwanych wydarzeń festiwalowych jest koncert Sashy Ringa, znanego pod nazwą Apparat. Nic dziwnego, skoro jest to artysta współodpowiedzialny za zeszłoroczny występ Moderata, który uznaliście za najlepszy koncert poprzedniej edycji festiwalu. Popowe melodie, taneczne killery w rytmach techno i niesamowita umiejętność dotarcia do każdej publiczności – trudno znaleźć ciekawszego wykonawcę w niemieckiej szkole syntetycznych brzmień.

4. GOLD PANDA
Odnowiciel laptopowej elektroniki. Żonglerka samplami precyzyjnie współgra z dynamicznym rytmem, a fascynacja orientem i filmami klasy B dodaje muzyce Gold Pandy autorskiego sznytu. Ulubieniec „Pitchforka” i „Guardiana”, doceniających wiedzę, która nie tłumi pierwiastka tanecznego. Jego występy mają opinie parkietowych killerów.

5. JAMIE WOON
Numer 4 w prestiżowym rankingu BBC Sound Of 2011. Neo-soulowy mistrz nastroju i sensualnego popu. Jego debiutancki album „Mirrorwriting” zawiera w sobie wysokie stężenie emocji przełożone na chwytające za serce piosenki z połamaną elektroniką w tle. Wąsaty pupil bloggerów i prasy muzycznej nie powinien zawieść tych, którzy szukają w muzyce odrealnionej atmosfery i stylowych tanecznych brzmień.

6. LITTLE DRAGON
Wszystkich fanów piękna ludzkiego głosu i kobiecej urody powinien zainteresować koncert tej skandynawskiej grupy, prowadzonej przez filigranową Yukimi Nagano. Jazzowe roztańczenie, wyraźne inspiracje Joy Division, Kraftwerkiem i Milesem Davisem oraz fantastyczny kontakt z publiką – to może być jeden z najciekawszych koncertów całego festiwalu.

7. LAMB
Reaktywowana legenda trip-hopu próbująca na nowo powrócić z pewnością przekona słuchaczy swoimi klasycznymi nagraniami, w których d’n’b łączy się z podskórnym napięciem. Zjawiskowy i wiecznie młody głos Lou Rhodes powinien zrekompensować brak nowatorstwa w ostatnich piosenkach formacji.

8. INSTRA:MENTAL
Brytyjski producencki duet działający na pograniczu drum’n’bassu, house’u i dubstepu. Rezydenci klubu Fabric, rozchwytywani na całym świecie autorzy jubileuszowej, 50. w serii FabricLive i świetnej tegorocznej płyty „Resolution 653”. Gratka dla zwolenników najświeższych londyńskich brzmień.

9. BOXCUTTER (ex aequo z Mary Anne Hobbs >>> czytaj więcej)
Z licznych gwiazd dubstepu, odwiedzających w tym roku Katowice, nie należy przegapić koncertu Boxcuttera. Przygotujcie się więc na potężne brzmienia basów, ambientowe przestrzenie i dziesiątki mikrorytmów, składających się na skomplikowane i naładowane kosmiczną energią kompozycje, które mogą Was przenieść w zupełnie inny wymiar.

10. DELS
BigDada to muzyczne skupisko strasznych gaduł i tylko tam mogła się narodzić perła jakości Dels. Rewelacyjny MC, który całą nawijkę wpisuje w radykalne i odważne podkłady. Osobiście dbający o całą sferę wizualną z kręceniem klipów na czele. W rywalizacji o miano MC roku idzie łeb w łeb z Ghostpoetem.


*jeden z komentarzy pod naszą facebookową sondą


nasze typy:


Marceli Szpak Gdziekolwiek byś nie był, cokolwiek byś nie robił, niezależnie od tego, co zażyłeś lub zażyć zamierzasz, znajdź godzinę na to, by zobaczyć występ Spoeka Mathambo. Po wysłuchaniu jego wersji „Control” z repertuaru Joy Division Twoje życie już nigdy nie będzie takie samo.


Bartłomiej Hilszczański Spoek Mathambo, Bonaparte i Dels z pewnością wzbiją w górę tony piasku. A skoro pradawni bogowie znów gniewają się na Battles, to pozostają tańce irlandzkie na Boxcutterze i sentymenty na Lamb. Niemcy, w postaci Modeselektor i Apparat Band, jak zwykle będą grać do końca.


Adrian Chorębała Ten festiwal doskonale odzwierciedla aktualne poszukiwania w muzyce nowobrzmieniowej. W tegorocznym line-upie najbardziej mnie cieszą: jedyny w swoim rodzaju Gold Panda z energetyczną dawką połamanych dźwięków, inwazja niemieckich artystów spod znaku click i post-techno, ale natchnionych melodią i nutką szaleństwa (Apparat Band Live, Modeselektor, Superpitcher) i angielskie wynalazki nieoczywiste (Mount Kimbie, Boxcutter i Jamie Woon). Tauron Nowa Muzyka ma to do siebie, że można odkryć tutaj coś naprawdę wartościowego. Bądźcie czujni i otwarci na nowe!

tekst: Adrian Chorębała, Bartek Hilszczański, Marceli Szpak | na zdjęciu: Amon Tobin
ultramaryna, lipiec/ sierpień 2011>>> zobacz program festiwalu TNM 2011
>>> przeczytaj wywiad z gwiazdą festiwalu, Mary Anne Hobbs
>>> zobacz stronę festiwalu Tauron Nowa Muzyka
KOMENTARZE:

2011-08-23 14:04
za taki piękny komentarz użyty w tytule powinien znaleźć się jeden bilet dla autora :P
emwu


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>

SABINA BEDNARZ: Świat według Sabinki mieści się w walizkach
Z okazji Dnia Dziecka poprosiliśmy o wywiad najświeższą crew, jaka kiedykolwiek trafiła na łamy Ultramaryny. Sabina... >>>

DOMINIK STRYCHARSKI: Komponuję opowieści
Dominik Strycharski, rocznik 1975. Gra, komponuje, improwizuje, śpiewa, prowadzi warsztaty. Jest autorem muzyki w te... >>>

ASTHMA: Wspólnie damy radę
Muzyczny świat dowiedział się o nim w połowie 2020 roku, kiedy na YouTube trafił kawałek „Centrala”. Chw... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. "Internetowa platforma czasu wolnego" współfinansowany przez Unię Europejską ze
środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Śląskiego na lata 2014-2020 dla Osi Priorytetowej: III. konkurencyjność MŚP, dla działania: 3.2. Innowacje w MŚP
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone