Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 2.07.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
SOKKA: SokkowirówkaOna: absolwentka katowickiej ASP, najlepszy dyplom na roku, stypendia w Bratysławie i w Mediolanie, morze nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach, m.in.: International Design Award, Henkel Design Award, Hettich Design, Opus Design w Japonii, już w trakcie studiów współpracowała z potężnymi firmami (Max Mara!). On: zaczynał na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, po czym kończąc Instituto Europeo di Design w Turynie ostatecznie doktoryzuje się w londyńskim Royal College of Art, współpracował z mistrzem Ercole Spadą, jest współautorem samochodu marzeń – Spady Codatronca. Talent jest w ich przypadku domeną rodzinną, a wspólna firma projektowa podbija międzynarodowy rynek. Poznajcie uzdolnione rodzeństwo z Gliwic – Kasię i Wojtka Sokołowskich, w skrócie: Sokka.

Stawiają na mądre, autorskie projektowanie, które ogarnia nie tylko wygląd projektu, ale usiłuje szukać zastosowań dla nowych materiałów i technologii. Kompleksowość, innowacyjność i ekologia to spektrum ich zainteresowań. Praca dyplomowa Kasi – Robin Heart, czyli obudowa robota kardiochirurgicznego, będąca efektem współpracy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii, w pewnym stopniu ukierunkowała te zainteresowania. Wojtek zasłynął projektami małoseryjnych samochodów sportowych, m.in. prototypem Ferrari 595 Daytona. Ich prace charakteryzują się wielką różnorodnością, są wśród nich: projekt samochodu elektrycznego (we współpracy ze szwajcarskim producentem silników), ekologiczne opakowania biopolimerowe czy próby zastosowania rozwiązań solarnych (świecąca ławka).

Z pozycji swojego doświadczenia polecają założenie firmy jako opcję dla wszystkich myślących inaczej, którym trudno zaakceptować zasady rządzące instytucjami czy korporacjami. Zawód projektanta to jednak nie bułka z masłem. Dziś bardzo modnie jest design uprawiać i odbierać, mało kto jednak uświadamia sobie w kontakcie z gotowym projektem, jak wiele pracy mu poświęcono. Często są to setki godzin walki z oporem materii.

Sokka wykonała identyfikację wizualną dla katowickiego biura Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Początki były dosyć zwariowane. Kasia podkreśla, że był to czas silnych emocji. Odpowiadała za całą grafikę: stronę internetową, publikacje promocyjne, identyfikację wewnętrzną biura, do tego dochodziła presja czasowa. Pierwszy krok stanowił projekt strony internetowej i animacja promocyjna. Punktem wyjścia były logo autorstwa Wojciecha Janickiego i hasło Miasto Ogrodów. Potrzebny był pomysł, w oparciu o który można by było takie ogrody zrealizować.Razem z dyrektorem projektu ESK, Markiem Zielińskim, wymyślili, że będą to ogrody metaforyczne, w wyobraźni. Aby je pokazać, stworzyli od podstaw mini model Katowic w 3D, wykorzystując istniejące elementy: Spodek, Superjednostkę, Kukurydze czy Gwiazdy. Monochromatyczne miasto w animacji niespodziewanie eksploduje kolorami i dźwiękiem. Tworząc wirtualne Katowice nie zerwali z przemysłowym klimatem tego miejsca, ale jednocześnie animacja jest bardzo świeża, wesoła i daleka od utrwalonych stereotypów. Można też wyczuć lekką nutkę prowokacji, no bo kto powiedział, że ogród koniecznie musi być zielony? „Katowice są bardzo specyficzne i to jest ich siła, bardzo się cieszę, że przeszły do drugiego etapu” – mówi Kasia. W finale animacji ekspansja ogrodów odmienia oblicze miasta, a na sam koniec... Spodek odlatuje.

tekst: Marta Nendza | zdjęcie: Radek Kaźmierczak
ultramaryna, listopad 2010>>> więcej o Mieście Ogrodów przeczytasz w ultra_temacie
>>> www.sokka.pl
>>> 2016katowice.eu
KOMENTARZE:

2014-11-04 21:22
Dlaczego od dziesiątek lat domeną Polaków musi być plucie na siebie na wzajem? Dlaczego nie potrafimy docenić talentu innych ludzi niż my sami? Dlaczego nie potrafimy choćby milczeniem wyrazić szacunek dla trudu pracy takich ludzi jak grupa SOKKA? Ludzi, którzy plują na innych zasługują niestety na Auschwitz..
Claus

2010-12-17 18:38
i co z tego, że krytykujecie jak konkluzja jest taka, że w świecie się wybijają i zarabiają na tym co lubią robić?
b

2010-12-17 02:48
Podbijaja miedzynarodowy rynek-ale bzdura
michal

2010-12-15 17:18
Ci panstwo robia image swojej autopromocjii,piszac rzeczy ktorych nie osiagneli,klamiac w publikacjach przypisujac sobie osiagniecia,ktorych czesto nie dokonali.Ich dizajn zostawia wiele do zyczenia,patrzac nawet na ostatni projekt lawki dla Wroclawia-nie widac tu zadnej estetyki,zwykly kloc.
anonim 2

2010-11-08 21:37
i c---h z tego wynika ???
anonim

2010-11-07 18:04
Miałem zajęcia z programów do nauki 3D i po roku nauki, większość osób na zaliczenie tego przedmiotu robiła (niestety, ale)lepsze animację. Ktokolwiek kto ma choć odrobinę do czynienia np. z 3dsMax Studio będzie zdawał sobie z tego sprawę...
a


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>

SABINA BEDNARZ: Świat według Sabinki mieści się w walizkach
Z okazji Dnia Dziecka poprosiliśmy o wywiad najświeższą crew, jaka kiedykolwiek trafiła na łamy Ultramaryny. Sabina... >>>

DOMINIK STRYCHARSKI: Komponuję opowieści
Dominik Strycharski, rocznik 1975. Gra, komponuje, improwizuje, śpiewa, prowadzi warsztaty. Jest autorem muzyki w te... >>>

ASTHMA: Wspólnie damy radę
Muzyczny świat dowiedział się o nim w połowie 2020 roku, kiedy na YouTube trafił kawałek „Centrala”. Chw... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. "Internetowa platforma czasu wolnego" współfinansowany przez Unię Europejską ze
środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Śląskiego na lata 2014-2020 dla Osi Priorytetowej: III. konkurencyjność MŚP, dla działania: 3.2. Innowacje w MŚP
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone