Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 2.07.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
MONOTONIX: Monotonnie spontaniczniO ich występach krążą już legendy. Kto ich jeszcze nie zna, musi wybrać się na koncert Monotonix! Powracają do Polski jako sensacja ostatniego Off Festivalu. W dodatku nagrali album studyjny i nie zamierzają spocząć na laurach. Rozmawiamy z Yonatanem Gatem, gitarzystą izraelskiej formacji.

Ultramaryna: Monotonix nie ma zbyt wiele wspólnego z monotonią. Jesteście ironiczni? Yonatan Gate: Naszą nazwę można odczytać też inaczej. Powtarzalność jest nakręcająca. Robienie ciągle tej samej rzeczy w kółko daje czasem ciekawe efekty. Trzeba być jednak spontanicznym! Może to zależy od tego, czy stawiasz sobie jakieś ograniczenia, ale przecież to my sami o nich decydujemy.

Czy to prawda, że założyliście zespół, bo byliście niezadowoleni z tego, jak grają lokalne zespoły w Tel Avivie? Wydaje mi się, że nasze koncerty są w dużej mierze reakcją na to, co działo się wokół nas. W Tel Avivie widzieliśmy nudne zespoły i znudzoną publiczność. Wszyscy grali, wyglądali i brzmieli dokładnie tak samo. Smutna muzyka wykonywana przed zasmuconą publiką. My chcieliśmy zrobić coś ekstremalnego, wyzwolić się od tego, co oglądaliśmy na co dzień. To był w jakimś stopniu bunt przeciwko pewnym normom. Przeciw temu, w jaki sposób w Izraelu wyglądały i brzmiały rock’n’rollowe koncerty. My po prostu nigdy za nimi nie przepadaliśmy. Wydaje się to teraz trochę dziecinne, ale buntowanie się takie właśnie jest: infantylne, zabawne, ale i w jakiś sposób ważne.

Wasz występ na tegorocznym Off Festivalu w Mysłowicach był prawdziwą sensacją. Jak go wspominasz? Och, wspominam go z wielką sympatią! Widziałem też jakieś video z naszego występu. Wyglądało to jak relacja z pola bitwy! Polska w ogóle jest specjalnym miejscem ze względu na swoją historię, szczególnie dla kogoś, kto pochodzi z Izraela. Każdy z nas ma tutaj jakichś przodków. Czujemy się związani z Polską i jest nam zdecydowanie bliższa niż inne europejskie kraje. Pamiętam, że koncert u was był naprawdę zwariowany. Ochroniarze nie wiedzieli, jak mają się zachować, więc stanęli murem wokół nas, co spowodowało, że publiczność jeszcze bardziej się rozszalała. Nasz wokalista Ami śpiewał stojąc na ramionach ochroniarzy, a zwykle oni nie wchodzą nam w drogę.

Właśnie! Ochroniarze dostają białej gorączki, kiedy zaczynacie grać, bo nie są w stanie poradzić sobie z szalejącym tłumem. Pewnie nienawidzą waszych koncertów! Mieliście z nimi jakieś śmieszne doświadczenia? Jeden z naszych największych fanów to wielki gość z ochrony z Seattle, który przychodzi tam na każdy nasz koncert – nawet, jeśli nie pracuje i nie zachowuje się jak ochroniarz. Widziałem też w Internecie zdjęcie, na którym jeden z ochroniarzy robił sobie fotkę w trakcie naszego występu. Podejrzewam, że oni chyba nas jednak lubią, tylko może akurat nie ci z Off Festivalu.

Jesteście znani przede wszystkim jako niesamowity zespół koncertowy, którego występów się nie ogląda, ale przeżywa. W jaki sposób mógłbyś zarekomendować wasz nowy studyjny album „Where Were You When It Happened”? Jest inny niż nasze koncerty, ale generalnie bardzo podobny. Nagrywając ten album bardzo chcieliśmy uchwycić atmosferę i energię występów na żywo. Graliśmy głośno i energetycznie, aby osiągnąć naturalne, koncertowe brzmienie. Praca nad albumem była dla nas nowym wyzwaniem i bardzo intensywnym okresem w działalności zespołu. Moim zdaniem udało się nam to, co sobie założyliśmy, no i piosenki są trochę lepiej zagrane, bo nie spadają na nas ludzie! Większość podejść wypadła świetnie. To według mnie najlepsza rzecz, jaką do tej pory wydaliśmy. Może ludzie nie dostrzegą tego akurat teraz, ale abstrahując od naszych koncertów i tego, co się o nich mówi, ja tak właśnie sądzę.

Jesteście często porównywani do Led Zeppelin, Thin Lizzy albo Black Sabbath. Z drugiej strony mówi się o was, że na nowo zdefiniowaliście i mocno odświeżyliście konwencję rockowego show. Może powinniście wydać album koncertowy albo DVD? Bardzo chciałbym nagrać kiedyś DVD. Niekoniecznie album koncertowy, bo sami raczej nie jesteśmy wielkimi fanami takich wydawnictw. Jeśli jednak uda się zarejestrować video z koncertu, z którego będziemy wystarczająco zadowoleni, żeby go uwiecznić, na pewno będziemy chcieli to zrobić. Myślę, że pewnego dnia to się stanie, może nawet bardzo szybko.

Przyjeżdżacie do Polski tuż przed świętami. Powinniśmy spodziewać się specjalnych niespodzianek? Mamy naszą nową płytę w sprzedaży. To idealny prezent na gwiazdkę!

Chciałbyś przekazać coś waszym polskim fanom zanim znowu wprowadzicie ich w totalne szaleństwo? Koncertowaliśmy już we wschodniej Europie i w Stanach, ale jesteśmy naprawdę szczęśliwi, że znowu zagramy w kraju tak historycznie ważnym i fascynującym jak Polska. Byliśmy tutaj tylko raz, mamy mnóstwo miłych wspomnień i nie możemy się doczekać powrotu!


tekst: Roman Szczepanek | zdjęcie: Jacek Poremba

Monotonix gra dwa koncerty w ramach Off Festival Club. Obok gwiazdy z Izraela wystąpią najwięksi showmani rodzimej (i nie tylko!) sceny niezależnej: Mitch & Mitch z Igorem Krutogolovem oraz Bajzel >>> zobacz szczegóły.

>>> zobacz foty i filmy z koncertu w Katowicach
KOMENTARZE:

2009-12-19 13:10
Było tam sporo fotografów! Gdzie można zobaczyć zdjęcia!?
Niraham

2009-12-08 23:32
oh yeahSKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>

SABINA BEDNARZ: Świat według Sabinki mieści się w walizkach
Z okazji Dnia Dziecka poprosiliśmy o wywiad najświeższą crew, jaka kiedykolwiek trafiła na łamy Ultramaryny. Sabina... >>>

DOMINIK STRYCHARSKI: Komponuję opowieści
Dominik Strycharski, rocznik 1975. Gra, komponuje, improwizuje, śpiewa, prowadzi warsztaty. Jest autorem muzyki w te... >>>

ASTHMA: Wspólnie damy radę
Muzyczny świat dowiedział się o nim w połowie 2020 roku, kiedy na YouTube trafił kawałek „Centrala”. Chw... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. "Internetowa platforma czasu wolnego" współfinansowany przez Unię Europejską ze
środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Śląskiego na lata 2014-2020 dla Osi Priorytetowej: III. konkurencyjność MŚP, dla działania: 3.2. Innowacje w MŚP
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone