Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 2.07.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
WAKACYJNE WYPADY: Festiwal po (2) godzinach

Gdzie się wybrać, spędzając wakacje na Śląsku? Co zrobić, kiedy nie masz zbyt długiego urlopu, a chcesz wykorzystać optymalnie wolny czas podczas kanikuły?

Optymalnie, znaczy dla nas oczywiście kulturalnie i w okolicy oddalonej około dwóch godzin od naszego regionu. Szybki wypad po pracy w celu kulturalnego doładowania akumulatorów to nasza propozycja na lato w mieście. Dlatego stworzyliśmy dla Was subiektywny przewodnik po imprezach, które naszym zdaniem są warte uwagi.

Oferta jest niezwykle bogata (pomimo czasu kryzysu) i zróżnicowana. Jako Ślązacy mamy szczęście, bo znajdujemy się pomiędzy dwoma miastami mocno stawiającymi na promocję przez kulturę, czyli Krakowem i Wrocławiem. Do tego grona dołącza oczywiście Śląsk, gdzie się dzieje z roku na rok coraz więcej, a dwie letnie imprezy – Off Festival i Festiwal Nowa Muzyka – stały się już naszą ogólnopolską (i nie tylko) wizytówką.

FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ | www.jewishfestival.pl
m.in. Pharaoh’s Daughter, The Sway Machinery, Koby Israelite Band, HaYona Ensemble, Balkan Beat Box (na zdjęciu), Cukunft
do 5.07 > Kraków (głównie Kazimierz)
bilety 35-150 zł, na koncerty plenerowe wstęp wolny

Wakacyjne wypady kulturalne warto zacząć od trwającego już od 26 czerwca 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej. Charakter tego wydarzenia jest interdyscyplinarny i oprócz koncertów (koniecznie: Balkan Beat Box – żywiołowa fuzja bałkańskich rytmów z muzyką arabską i oczywiście żydowską) w programie są warsztaty gotowania, tańca, śpiewu chasydzkiego, wystawy i promocje książek.

***

KONFERENCJA TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO I FESTIWAL SZTUKI TANECZNEJ | konferencja.stt.art.pl
m.in. Kibbutz Contemporary Dance Company, Anderson Dance, Karttunen Kollektiv, Sapphire Creations Dance Company, Reveriano Camil Tanz Theater, Śląski Teatr Tańca
do 11.07 > Bytom
bilety na spektakle 10-50 zł, karnety 150-250 zł

Do 11 lipca Bytom będzie europejską stolicą tańca. Codziennie od rana warsztaty i seminaria, wieczorami spektakle zespołów z całego świata. Wśród nich perełka: Kibbutz Contemporary Dance Company z Izraela uznawany obecnie za najwybitniejszą grupę tańca współczesnego.

***

NIKISZ-FOR | nikiszfor.pl
m.in. wystawy sztuki naiwnej, przegląd filmów afrykańskich, jarmark sztuki, śląski łobiod na Nikiszu
do 10.08 (wystawa w Galerii Szyb Wilson trwa do 28.08) > Katowice (głównie Nikiszowiec)
wstęp wolny (karnety na AfryKamerę 35 zł)

Od 26 czerwca trwa Nikisz-For, czyli Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej, który w dekoracjach najstarszej i najbardziej malowniczej katowickiej dzielnicy oraz w innych miejscach miasta prezentuje prace 130 artystów ze świata i Polski (malarstwo, rzeźba, tapiseria, malowanie na kamieniu, ceramika, rękodzieło). W programie także przegląd AfryKamera
>>> zobacz więcej i targi sztuki. Atrakcyjnie zapowiada się śląski łobiod na Nikiszu!

***

BRAVE FESTIVAL | bravefestival.pl
m.in. Alim Quasimov (azerskie pieśni mugham), A Filetta (pieśni liturgiczne Korsyki), Kim Keum-hwa (koreańska szamanka), Breakdance Procject Uganda, El Cuadro Flamenco, Irkutsk Ensemble Authentic Music (lamentacje syberyjskie), Divna (liturgie prawosławne), Teatr Zar, Teatr Pieśni Kozła + wystawy, filmy, Brave Kids
3-11.07 > Wrocław
karnety 190 zł, bilety 7-30 zł

Pierwszy wakacyjny festiwal we Wrocławiu godny uwagi to Brave. Tym razem pod hasłem „Wszystkie modlitwy świata” będzie można się zanurzyć w multikulturowym świecie teatru, muzyki i sztuki. Brave Fest jest znany z tego, że sięga tylko po autentyczne i unikatowe zjawiska z kręgu nieznanych i egzotycznych kultur.

***

LETNI OGRÓD TEATRALNY | www.letniogrodteatralny.pl
m.in. Teatr Ludowy, Kabaret Moherowe Berety, Teatr Montownia, Teatr Provisorium i Kompania Teatr, Teatr Korez, Tomasz Jachimek, Kabaret Limo, Kabaret Dno, Kabaret Hrabi + warsztaty
4.07-30.08 > Katowice > podcienia GCK
bilety 15 zł i 10 zł, na spektakle dla dzieci wstęp wolny

Czym byłoby lato w Katowicach dla teatromanów bez LOT-u? Impreza ta wpisała się na dobre w śląski pejzaż wakacyjny. Będzie można zobaczyć wiele zacnych zespołów teatralnych (Montownia, Teatr Ludowy z Krakowa czy Polski z Bielska-Białej), zaliczyć terapię śmiechem podczas niedzielnych wieczorów kabaretowych i rozerwać teatralnie najmłodszych.
>>> zobacz więcej

***

LETNI FESTIWAL JAZZOWY | www.cracjazz.com
m.in. Joao Bosco, Nils Landgren, Joe Lovano, Maria Schneider, NDR Big Band, Teatr Kurta Weilla, Władysław Sendecki
5-31.07 > Kraków
bilety 20-130 zł

Orzeźwiający jazz na letnie wieczory? Jazz zawładnie Krakowem przez prawie cały lipiec. Impreza ma charakter wielomiejscowy i przechodzi czasem w maratony muzyczne, jak podczas Nowoorleańskiej Niedzieli (5 lipca) czy Krakowskiej Nocy Jazzu.

***

WAKACYJNE KADRY | wakacyjnekadry.pl
m.in. cykle: Nowe polskie fabuły, Drogi do wolności, Historia filmowej komedii, Polonica, Najlepsze filmy naszego życia, Giganci kina: Clint Eastwood, Podróż w świat bluesa, Kadry dla dzieci + koncerty, wystawy, warsztaty
8-12.07 > Cieszyn
wstęp wolny

Cieszyn nie ma szczęścia do festiwali. Złą passę próbują przełamać filmowe Wakacyjne Kadry. Jak zwykle będzie można nadrobić zaległości z polskich premier kinowych, zobaczyć, na czym polega filmowy geniusz Clinta Eastwooda, a wieczorami zabawić się w klubie festiwalowym przy klubowej muzyce. Co ważne, wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia bezpłatny!

***COLOURS OF OSTRAVA | colours.cz
m.in. Michael Nyman Band, Tata Bojs & Ahn Trio, Jamie Cullum, Asian Dub Foundation, Morcheeba, Jaromír Nohavica, Stereo MCs (na zdjęciu), Mercury Rev, David Byrne, Maceo Parker
9-12.07 > Ostrava
karnety 1300 koron i 1160 koron w przedsprzedaży do 8.07

Największy festiwal muzyki świata w tej części Europy nie dość, że może się poszczycić zacnym line-upem (Michael Nyman Band, David Byrne i Asian Dub Foundation), to jeszcze kusi czeskim, czyli bardzo przyjacielskim i zabawowym klimatem!

***

KNOCK OUT FESTIVAL | knockoutfest.pl
m.in. Apocalyptica, Testament, Anathema, Meshuggah, The Dillinger Escape Plan, Voivod, Cynic, Hatesphere, Frontside
11-12.07 > Kraków > Stadion WKS Wawel
karnety 200 zł i 220 zł z polem namiotowym

Tych, którzy tęsknią za Metalmanią i słuchają tylko ciężkiej muzyki nie może zabraknąć na Knock Out Festivalu. Wśród head-linerów: Apocalyptica, Voivod, Anathema i The Dillinger Escape Plan.

***

GLIWICKI FESTIWAL BACHOWSKI
m.in. Haagsche Hofmuzieck, Concerto Polacco
14-28.07 > Gliwice
bilety 10-20 zł

Dla melomanów pozycja obowiązkowa tego lata. Klasyczna muzyka w muzealnych i kościelnych przestrzeniach z pewnością będzie super przepisem na oderwanie się od rzeczywistości.

***VIDEOZONE w ramach Festiwalu Energii | videozone.pl
m.in. Bisou GTi, Addictive TV (na zdjęciu), Novika vs Lexus, DJ 5cet, DJ Kobe, DJ Siasia + warsztaty
17-18.07 > Jaworzno > MCKiS, Zalew Sosina
bilety 30 zł i 25 zł (17.07)

God is a DJ? Na Festiwalu Videozone równie ważny jak muzyka będzie też obraz, i to właśnie VJskie pokazy odróżniają go od innych wydarzeń klubowych. Oprócz imprez odbędą się także warsztaty animacji 3-klatkowej i VJingu.

***ERA NOWE HORYZONTY | ww.enh.pl
m.in. sekcje: Kino kanadyjskie, Nowe kino szwedzkie, Kino węgierskie przełomu lat 60. i 70., Panorama kina współczesnego, retrospektywy: Guya Maddina (na zdjęciu), Jana Troella, Tsai Ming-Lianga, Jennifer Reeves, Krzysztofa Zanussiego, Piotra Dumały, konkursy: Nowe Horyzonty, Filmy o sztuce, Nowe filmy polskie, Polskie filmy krótkometrażowe, Europejskie filmy krótkometrażowe + koncerty, wystawy
23.07-2.08 > Wrocław
sprzedaż karnetów zakończona, 16 zł pojedynczy bilet, 15 zł pojedynczy bilet w karnecie "10+" (czyli na 10 i więcej seansów), 14 zł pojedynczy bilet w karnecie "20+" (czyli na 20 i więcej seansów), 7 zł pojedyńczy bilet na seans dla dzieci (bilet nie jest wliczany do puli biletów karnetu 10+ i 20+ i nie obejmują go żadne zniżki)

Kontrowersyjne. Odważne. Przełamujące tabu w wielu aspektach. Takie filmy będzie można zobaczyć na najbardziej artystycznym festiwalu filmowym w Polsce. Impreza ma do zaoferowanie wyselekcjonowane filmy z najważniejszych światowych festiwali (na otwarcie „Biała wstążka” Michaela Haneke – zdobywca tegorocznej Złotej Palmy w Cannes!) czy unikatowe retrospektywy. Co ciekawe, wysokiemu poziomowi filmów nie ustępuje repertuar muzyczny, czyli koncerty w klubie festiwalowym. Tym razem głównie rarytasy ze Szwecji i Kanady czyli m.in. Junior Boys, The Field oraz I’m From Barcelona.

***

FESTIWAL IM. RYŚKA RIEDLA | festiwalryska.pl
m.in. Voo Voo, Ray Wilson & Stiltskin, Perfect, Cree, Kasa Chorych, Krzak, SBB, Dżem
24-25.07 > Chorzów > Pola Marsowe (WPKiW)
karnety 50 zł i 60 zł (z nocnym pobytem na terenie festiwalu), 55 zł i 45 zł w przedsprzedaży do 17.07

Duch lidera Dżemu ciągle żywy w narodzie. Dla wszystkich fanów melancholijnego bluesa i okolic. Ważna informacja: w tym roku impreza przenosi się z Tychów do Chorzowa. Jako gwiazda wystąpi Ray Wilson z zespołem Stiltskin, ponadto Voo Voo, Perfect oraz oczywiście Dżem i Cree.

***

WAKACYJNY PRZEGLĄD PRZEDSTAWIEŃ | teatr-rozrywki.pl
m.in. The Complainer & Complainers, Teatr Polonia, Teatr Nowy z Krakowa, Siggy Davis, Grupa Rozczyny, Teatr Montownia
26.07-1.08 > Chorzów > Teatr Rozrywki
bilety 15-110 zł, karnety 300 zł

WPP zaskakuje tym razem dużą ilością muzyki. Na początek zagra The Complainer, wystąpi Siggy Davis, aktorka filmów Spike’a Lee, Briana De Palmy i Mike’a Nicholsa w repertuarze soul, gospel i jazzowym. Teatralnie nowa sztuka Stanisława Tyma i nowy spektakl Teatru Montownia.
>>> zobacz więcej

***

CHORZOWSKI TEATR OGRODOWY | sztygarka.pl
m.in. Robert Talarczyk, Teatr Miejski im. Gombrowicza z Gdyni, Teatr Mikołaja Grabowskiego, Teatr Polski z Bielska-Białej, Teatr Montownia i Teatr Powszechny
31.07-29.08 > Chorzów > Sztygarka
bilety 10 zł, na spektakle dla dzieci wstęp wolny

Teatr z postindustrialnym pejzażem w tle? Jak najbardziej – w każdy piątek sierpnia (i 31 lipca) dla dorosłych, a w soboty dla dzieciaków. Miejsce niezmienne, na terenach dawnej kopalni Prezydent w Chorzowie.

***

JAZZ W RUINACH | www.jazzwruinach.pl
New Bone, Sincopa Jazz Band, David Kollar Project, Fusk, Bura & Rusek & Anur, Marcin Olak Trio, Głyk P.I.K. Trio, Eryk Kulm Quartet + warsztaty, wystawa
31.07-8.08 > Gliwice > Ruiny Teatru Miejskiego
wstęp wolny

Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach stawia konsekwentnie na nowe twarze w europejskim jazzie. Warto przyjść i posłuchać, co grywa teraz jazzowa młodzież.
>>> zobacz więcej

***

TYDZIEŃ KULTURY BESKIDZKIEJ | www.rok.bielsko.pl
m.in. Festiwal Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu, Festyn Istebniański, Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach
1-9.08 > Wisła, Szczyrk, Żywiec, Oświęcim i in.
wstęp wolny

Jeśli góry to Twoja miłość, nie może Cię zabraknąć na Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Tańce, śpiew i jedzenie góralskie to dobra kontrpropozycja dla miejskich rozrywek.

***OFF FESTIVAL | www.2009.off-festival.pl
m.in. The National, Spiritualized (na zdjęciu), Handsome Furs, Tiny Vipers, Frightened Rabbit, Jeremy Jay, Mark Kozelek, The Thermals, Marrissa Nadler, These New Puritans, Monotonix, Micachu And The Shapes, Casiotone For Painfully Alone, El Perro Del Mar, The Pains Of Being Pure At Heart, Crystal Stilts, Wavves
6-9.08 > Mysłowice > Słupna Park
bilety 65 zł i 35 zł, karnety (2 dni) 105 zł i 95 zł w przedsprzedaży do 5.08

Fenomen kulturowy. Mysłowice – polski Manchester – powoli stają się mekką nie tylko gitarowych kapel usilnie próbujących swych sił w muzyce, ale także sierpniowym przystankiem na mapie festiwalowej wszystkich fanów muzyki gitarowej. Off Festival to już 5 scen i ponad 60 artystów, ale ma też wartość kulturotwórczą w kreowaniu gustów i wychowywaniu młodej publiki.
>>> zobacz więcej

***

SOUNDTROPOLIS | mayday.pl/soundtropolis
m.in. Westbam, Dominik Eulberg, Valentino Kanzyani, Moritz Piske, Super8+Tab, Robert Natus, Brachiale Musikgestalter, Grzegorz Es, DJ Marks
8.08 > Ogrodzieniec > Zamek
bilety 80-100 zł

Podczas gdy w Mysłowicach królować będzie muzyka z szeroko pojętego offu, w Ogrodzieńcu swoje miejsce znajdą wszyscy fani ciężkich, technicznych brzmień. Gwiazdą imprezy będzie Westbam – papież techno i to chyba wyjaśnia w dużej mierze dobór artystów.

***COKE LIVE MUSIC FESTIVAL | livefestival.pl
m.in. The Killers, 50 Cent, Nas, Shaggy, Gentleman, The Streets (na zdjęciu), Madcon
20-22.08 > Kraków > Lotnisko/ Muzeum Lotnictwa
bilety 100 zł, karnety 200 zł i 220 zł z polem namiotowym

Krakowski festiwal, zorganizowany w tym roku po raz czwarty, skupiony jest wokół ciekawych, popularnych artystów. CLM 2009 nie zawodzi line-upem. Obok zadziornego Brytyjczyka Mike’a Skinnera z The Streets, wystąpią amerykańscy indie-rockowcy z The Killers, a mainstreamowy hip-hop zaprezentują 50 Cent i Nas.

***FESTIWAL MUZYKI FOLKOWEJ | festiwalpszczyna.pl
m.in. Takana Zion (na zdjęciu), Vavamuffin, Paprika Korps, Indios Bravos, Myslovitz, Zabili Mi Żółwia, Negatyw, Tomek Makowiecki, L.Stadt
22-23.08 > Pszczyna > Park Zamkowy
wstęp wolny

Zamiast cepelii nowe różnorodne brzmienia oparte na jamajskich rytmach, czyli Vavamuffin, Indios Bravos i Paprika Korps z gwiazdą world music z Gwinei – Takana Zion (dzień pierwszy) i rockowa alternatywa z Myslovitz na czele w dzień drugi.

***TAURON NOWA MUZYKA | festiwalnowamuzyka.pl
m.in. Dan Deacon, Dan le Sac vs Scroobius Pip (na zdjęciu), Ebony Bones, Fever Ray, Flying Lotus, Hudson Mohawke, Ital Tek, Jon Hopkins, Múm, Onra, Pivot, Planningtorock, Speech Debelle, The Bug, Tim Exile
28-30.08 > Katowice > d. Kopalnia Katowice
bilety 70 zł i 60 zł w przedsprzedaży do 31.07, karnety 125 zł i 105 zł
>>> zobacz więcej

Triumfalny powrót Festiwalu Nowa Muzyka do Katowic. Po dwóch edycjach w Cieszynie 4. edycja odbędzie się w nowym, postindustrialnym miejscu – na terenie byłej kopalni Katowice. Line-up to mocna liga elektronicznych freaków, z którymi zetknięcie się może być dla niejednego fana dźwięków nieprzewidywalnych nieziemskim przeżyciem. Fever Ray zaczaruje swym magicznym głosem, Dan Deacon zmusi do tańca nawet najbardziej opornych, a Ebony Bones narobią sonicznego zgiełku. A to tylko trójka z przedziwnej załogi, którą będzie można zobaczyć w Katowicach.

***

STUDENCKI FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY | festiwal.us.edu.pl
29.08-6.09 > Katowice, Chorzów, Sosnowiec, Zabrze

Na koniec wakacji dla wszystkich zmęczonych nowinkami muzycznymi muzyka z drugiego biegunu. Na Studenckim Festiwalu Folklorystycznym panować będą tradycyjne folkowe nuty i stroje.opracowanie: Adrian Chorębała, Aga Psiuk | zdjęcia: Adam L. Weintraub (ENH), materiały prasowe
ultramaryna, lipiec/sierpień 2009

***

KONKURS: Podziel się wrażeniami z festiwali z resztą świata i wygraj karnet na Off, Nową Muzykę lub inne bilety!

Wybierasz się na któryś z letnich festiwali? Prześlij nam swoją relację (tekst, zdjęcia, filmy), opublikujemy ją na www.ultramaryna.pl. Za najciekawsze, najżywiej komentowane relacje mamy bilety na jesienne imprezy. Dodatkowo pierwsze osiem osób, które prześle swoje relacje, otrzyma karnety na Off Festival, Festiwal Nowa Muzyka lub bilety na spektakle LOT-u i Wakacyjnego Przeglądu Przedstawień.

>>> zobacz regulamin konkursu
KOMENTARZE:

2009-08-13 00:22
Do tego dodałbym jeszcze wypad na Kilimandżaro... tylko z tą różnicą, że zupełnie za darmo. Wycieczka do wygrania w konkursie Hortexu. Więcej informacji można znaleźć na www.orzezwienie.pl
Maciek


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>

SABINA BEDNARZ: Świat według Sabinki mieści się w walizkach
Z okazji Dnia Dziecka poprosiliśmy o wywiad najświeższą crew, jaka kiedykolwiek trafiła na łamy Ultramaryny. Sabina... >>>

DOMINIK STRYCHARSKI: Komponuję opowieści
Dominik Strycharski, rocznik 1975. Gra, komponuje, improwizuje, śpiewa, prowadzi warsztaty. Jest autorem muzyki w te... >>>

ASTHMA: Wspólnie damy radę
Muzyczny świat dowiedział się o nim w połowie 2020 roku, kiedy na YouTube trafił kawałek „Centrala”. Chw... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. "Internetowa platforma czasu wolnego" współfinansowany przez Unię Europejską ze
środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Śląskiego na lata 2014-2020 dla Osi Priorytetowej: III. konkurencyjność MŚP, dla działania: 3.2. Innowacje w MŚP
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone