Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 2.07.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
PTG – Pomnik Walczącego Skatera

Odpowiedź na pytanie o charakterystyczne miejsca w Katowicach zazwyczaj sprowadza się do wymienienia dwóch budynków: Spodka i Superjednostki. Okazuje się jednak, że spora grupa ludzi w Polsce, jak i za granicą, dużym przywiązaniem darzy całkiem inny zakątek naszego miasta – plac wokół Pomnika Trudu Górniczego w Dolinie Trzech Stawów.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat dzięki działaniom grupki zapaleńców powstała w stolicy regionu prawdziwa mekka dla wszystkich czerpiących radość z jeżdżenia na desce i rolkach. Idylla trwała od początku lat 90., niestety jej czas powoli dobiega końca, ponieważ miejscy włodarze przypomnieli sobie o istnieniu placu. Jak łatwo się domyślić, w pierwotnym projekcie przebudowy oczekiwania skejtów, którzy z własnej woli opiekowali się tym miejscem przez wiele lat, nie zostały wzięte pod uwagę. Tym razem jednak trafiła kosa na kamień, a dzięki szybkim i zdecydowanym działaniom dziś w urzędzie miejskim znajduje się kolejny projekt, w którym miłośnicy jazdy na desce zawarli swoją wymarzoną wizję placu.

O znaczeniu Pomnika Trudu Górniczego, pomyśle na skateplazę i problemach z tym związanych opowiada nam Paweł Krężel, organizator akcji mającej na celu ocalenie jednego z najpopularniejszych miejsc w Katowicach.Ultramaryna: Na początek chciałbym zapytać o znaczenie miejscówki pod pomnikiem. Kiedy odkryliście to miejsce i jakie ważne wydarzenia się z nim wiążą?

Paweł Krężel (na zdjęciu z prawej strony): Obecnie Pomnik Trudu Górniczego wraz z przyległym do niego placem dla każdego deskorolkowca, który choć raz był na tej miejscówce, jest bardzo ważny. Uzasadnieniem jest unikalność tego miejsca oraz niepowtarzalna atmosfera, jaka tam panuje w odróżnieniu od „klasycznych obiektów zwanych skateparkami”, które nie wnoszą nic pozytywnego do życia deskorolkowców z rejonu Katowic i nie tylko – nie dając im możliwości rozwoju swoich umiejętności. Bowiem takich naturalnych i idealnych miejsc jak „PTG” nie ma wiele w Polsce, dlatego też o każdej porze można spotkać tu skaterów – jeżdżących, filmujących materiał do nowych produkcji video lub podnoszących swój progres dzięki idealnym warunkom, jakie dostarcza im plac pod Pomnikiem Trudu Górniczego.

PTG został wybudowany w 1986 r., służąc głównie paradom górniczym podczas święta Barbórki, lecz po jakimś czasie plac pod pomnikiem opustoszał. Do czasu, gdy z początkiem lat 90. pierwsza fala skateboardingu dotarła do Katowic. Pierwsi skaterzy odkryli to miejsce i zaczęli tam jeździć. Od razu dostrzegli walory naturalnych streetowych warunków, jakie proponuje plac przy pomniku – dużej, idealnie równej i gładkiej nawierzchni granitowej oraz sporej ilości murków, które znajdują się na placu.

Katowicki skateboarding można podzielić na dwa etapy. Pierwszy etap przypada na początek lat 90., kiedy jeździło niewiele osób ze względu na trudności z kupieniem sprzętu (sk8shopy były tylko w większych miastach tj. Warszawa i Łódź) oraz drugi etap – rok 1996, gdy skateboarding stał się tak naprawdę popularny. Zaczęły powstawać skateshopy w innych miastach (w tym w Katowicach), a skatebording zaczął się pojawiać w telewizji. Wiele osób zaczęło wtedy jeździć na placu pod PTG. Od tamtego czasu pod pomnik, prócz lokalnych skaterów, przyjeżdżają także ludzie z Bielska-Białej, Opola, Krakowa, Częstochowy i innych miast Polski.

Gdy w połowie lat 90. w Polsce powstały pierwsze magazyny związane z miejską kulturą propagujące m.in. skateboarding („Ślizg” i „DosDedos”), Pomnik Trudu Górniczego stał się jedną z ważniejszych miejscówek w kraju. Zaczęło tu przyjeżdżać coraz więcej osób z innych miast, nie tylko z naszego regionu. Początek 2000 r. przyniósł prawdziwy rozkwit miejscówki – wtedy do Polski, w tym Katowic, zaczęły przyjeżdżać zagraniczne teamy deskorolkowe z krajów europejskich oraz Stanów Zjednoczonych i Kanady. Miasto Katowice dzięki pomnikowi i jego unikalnej atmosferze oraz warunkom, jakie oferuje otaczający go plac, zostało wpisane na europejską „mapę” najchętniej odwiedzanych miejsc przez zagranicznych skaterów, szybko też zagościło na łamach branżowych magazynów poświęconych światowemu i europejskiemu skateboardingowi („TransWorld Skateboarding”, „Kingpin Skateboarding Europa”).

Jak wyglądają wasze plany stworzenia skateplazy? Jak chcielibyście przekonać mieszkańców miasta do tego, że jest to miejsce potrzebne Katowicom? Po przedostaniu się do wiadomości publicznej informacji o tym, że na miejscu, na którym obecnie znajduje się pomnik, ma powstać inwestycja budowlana (o której można m.in. przeczytać w planie zagospodarowania przestrzennego Doliny Trzech Stawów), postanowiliśmy działać. W planie można także przeczytać, że na terenach przeznaczonych pod sport i rekreację przewiduje się lokalizację Pomnika Trudu Górniczego oraz „skateparku”. Każdy skater doskonale zdaje sobie sprawę, że jeśli pojawia się gdziekolwiek zapis o „skateparku”, znaczyć to może tylko jedno – nieudaną inwestycję! Ponadto z własnego doświadczenia wiemy, że dotychczasowe inwestycje w postaci „skateparków” w Katowicach to kompletne nieporozumienie. Dlatego postanowiliśmy wyjść z ofertą do władz Katowic. Naszym celem jest zachowanie tego miejsca w niezmienionym kształcie oraz jego rozbudowa w oparciu o nasz projekt, który został już przekazany na ręce prezydenta miasta Katowice, Piotra Uszoka.

„PTG plaza” to połączenie nowoczesności, estetyki, a przede wszystkim funkcjonalności z tradycją górniczą, gdyż głównym elementem „PTG plazy” byłby cokół z górnikami. Powiem szczerze, że po 12 latach jazdy „pod górnikami” nie wyobrażam sobie miejsca bez nich – to jest właśnie ten unikalny magnes, który przyciąga tutaj skaterów. Myślę, że jest to też poszanowanie dla tradycji górniczej naszego okręgu przemysłowego. „PTG plaza”, w odróżnieniu od klasycznego „skateparku”, to miejsce w 100% komponujące się z otaczającym go terenem. Dla przeciętnych obywateli wyglądające jak park, wokół którego roi się od jeżdżących na deskorolkach. Dlatego wychodzimy z założenia, iż nasza pomoc przy tej inwestycji będzie miała sens tylko wtedy, gdy będziemy mogli brać w niej czynny udział na każdym jej etapie. Naszym mottem jest: zaprojektowane i „wykonane” przez skaterów dla skaterów.


PTG plaza – projekt rozbudowy PTG autorstwa Pawła Krężela

Jeśli chodzi o mieszkańców Katowic, to wydaje mi się, że nie będziemy musieli ich zbytnio przekonywać do tej inwestycji – skateboarding jest elementem rozwijających się miast, także Katowic. Świadczyć może o tym fakt, iż z roku na rok przybywa zwolenników skateboardingu i w każdy słoneczny weekend pod pomnikiem jest około 60-70 osób, które czynnie i zdrowo spędzają wolny czas… Dlaczego takie miejsce miałoby zniknąć, skoro cieszy się tak ogromnym powodzeniem? Ponadto wielu ludzi spacerujących w okolicach pomnika przyprowadza tam swoje dzieci, żeby pojeździły na rolkach czy deskorolkach, wiedząc, że jest to bezpieczne miejsce.

Skąd planujecie zdobyć fundusze i w jaki sposób chcecie przekonać władze miasta? Jeśli chodzi o fundusze, jest to dość drażliwy temat, ale zarazem chyba najistotniejszy. Miasto postanowiło stworzyć warunki dogodne dla inwestorów zachęcając ich miejscem, mówiąc nam, iż przyszła inwestycja w miejscu PTG będzie stanowiła swojego rodzaju „bramę wjazdową” dla podróżnych jadących od strony Krakowa. Tym samym dla wielu ludzi stała się rzecz niepojęta – dlaczego miejsce cieszące się tak wielkim powodzeniem, tętniące życiem w każdy weekend, miałoby zniknąć bezpowrotnie. Osobiście myślę, że najsensowniejszym rozwiązaniem kwestii finansowej byłby podział kosztów między przyszłego inwestora oraz miasto Katowice.

Inwestor, który podejmie się inwestycji na terenie wokół pomnika, zobowiązany jest (dzieląc koszt na pół z miastem) do przeniesienia Pomnika Trudu Górniczego wraz z otaczającym go placem oraz jego rozbudowę w postaci „PTG plazy” w oparciu o projekt i konsultacje z przedstawicielami środowiska śląskich skaterów. Lecz póki co ta kwestia jest wielką niewiadomą… Wszystko leży w gestii i dobrych chęciach osób, które będą odpowiedzialne za sporządzenie umowy inwestorskiej.

***
Myśląc o Katowicach w przyszłości, powinniśmy szczególną uwagę zwracać na takie właśnie inicjatywy – zupełnie oddolne, powstające nie z chęci zysku, a mogące mieć przy tym znaczący wpływ na wizerunek miasta. Trzymamy kciuki za tę akcję, licząc na to, że lokalnym skaterom uda się obronić swoją miejscówkę, plac przy pomniku nie stanie się straszydłem, a miasto na przykład uruchomi bezpłatne połączenia między dworcem i pomnikiem w czasie ważniejszych zawodów deskorolkowych.

tekst: Marceli Szpak | zdjęcia: Aga Psiuk (ultramaryna, czerwiec 2008)KOMENTARZE:

2012-04-04 18:17
SIema
MiSZcz

2011-10-21 14:32
apdejt: 22 października 2011 o godz. 18.00 nastąpi uroczyste otwarcie skateparku przy Pomniku Trudu Górniczego. Inwestycja objęła remont nawierzchni, nawierzchni zielonych, budowę murków, cokołu pomnika, pochylni, schodów, ławek, podestów, murków, wyskoczni, rampy, poręczy i oświetlenia. Posadzono kilka drzew liściastych. Plac powiększono w stosunku do poprzedniego stanu. Ze skateparku mogą korzystać osoby jeżdżące na deskorolkach i rolkach. (info prasowe UM Katowice)
red.

2011-03-26 17:58
Szkoda tej miejscówy na skateplazę ...
Btm

2011-03-06 13:23
Świetne miejsce PTG jest wyjątkowe z powodu swojego położenia, POMNIKU, a przede wszystkim GRANITU jaki tam jest. Dobre pomysły są na to miejsce, ale bez pomnika, granitu to nie było by już to samo :O ja bym sie zastanawiał jak ocalić to miejsce i je zachować.
Mały

2010-11-13 01:45
Wiecie może kiedy zaczną budować PTG plaza? już się nie mogę doczekać kiedy skończą xDD kiedy poszkace przez te schody... no normalnie brak słów. Pozdro dla Adika, Szymona, Sebastiana, Tomka który jest spoko, i Krzyśka najlepszego Skate'a na PTG.... Pozdro.
Dawid

2010-05-07 16:16
PTG zawsze
PTG

2010-04-27 09:03
UMIE KICFLIPA VARIALA W SZYSTKIE TRIKI XD
LOLUŚ

2010-04-27 09:02
BYŁEM TAM FAJNIE SIE JEZDZI
SKATER mATEX

2009-12-11 17:32
i tak chyba zostanie...


2009-12-11 17:28
na razie nic sie nie zmienilo
postaremu

2009-07-05 21:09
Nie ma drugiego takie miejsca w Polsce :D A projekt PTG plazy podoba mi sie, tylko takie sztuczne, nie wiem czy sie przyjmie.OK
PTG all day ! OK ?

2009-06-24 19:19
PTG all day !świetna inicjatywa, klasyczny spot, myślę że najlepszy w Polsce klimat tego miejsca to coś pięknego!
dam

2009-06-22 22:01
zostawcie PTG, extra miejscowa, nie ma drugiej takiej na swiecie!!
boogiel

2009-03-15 13:11
PTG ALL DAY!!!
Rosser

2008-12-26 23:24
Aj ken si batą in łan of dołs pikczers. :D
Jamie

2008-12-19 11:05
Skate plaze mogli by zrobić ale gdzieś niedaleko :PP
ofay

2008-12-09 21:31
Ale walnąłem Banana na zdjęciu xD
Woodek

2008-12-09 21:30
PTG ALL DAY!
Woodek

2008-10-18 16:08
ocalmy PTG
kamilo-9

2008-10-18 12:19
Ja kamil chce zostac skaterem ale ma do piero 10 lat umiem stac na głowie,na rękach i sloczyc na deskorolce.
kamilo-9

2008-10-11 13:05
PTG!! WWW.CKTEAM.OWNLOG.COM
CK

2008-09-06 09:08
niedawno na PTG był europejski team EMERICA
PTG

2008-09-06 08:48
co za dupki chcą zburzyć ptg ja jestem z daleka a i tak tam na deche jeżdże PTG ALL DAY to jedna z najlepszych miejscówek w polsce a oni chcą ją zamienićna skateplaze
darekcky

2008-07-25 21:05
zajebiste
mariodskaGliwice

2008-07-13 21:26
Trzymam waszą strone. Oby udało się ocalić ptg.
Maja

2008-07-13 19:12
PTG ALL DAY! To najważniejsze miejsce w moim życiu! Nie może go zabraknąć!
Rybak

2008-06-27 21:47
3 tygodnie temu poznalem Keitha, przeciety angol, 24 lata, spoko ziomek z Nowej Zelandii ale od lat w UK. Ostatnio opowiadal mi ze planuje w to lato tour po europie. Paryz, Berlin, Bazylea, Praga, Katowice, ze co pytam, Katowice? Poland? Yes man, maja tam takie fajne miejsce, Paderwa, ze co powtarzam, Paderewa powiedziales kolego? Keith potwierdzil, slyszal, ze PL liczy sie Warszawa - Plac Trzech Krzyzy i Pomnik (w jego wersji Ponnyk in Katowytse). A wiec magia miejsce istnieje a jego slawa siega o wiele dalej niz lapy kaczynskich i tajne misje Fotygi!
g99

2008-06-25 16:15
szacun dla was za akcje
opole kru

2008-06-20 17:27
to narysuj lepsze misiu
hanka

2008-06-15 15:39
piekne drzewa narysowales na tm swoim lipnym planie wygladaa ak wiatraki wsadz se to w dupe i tag go nie zrealizuja lachudry
Anty PTG!, anty SiVeKKKKKK*misiu(

2008-06-05 13:13
pomnik to trud i tradycja kilku juz pokolen . nie mozna sie go tak latwo pozbyc . 3mam kciuki za chlopakow ktorzy tam teraz walcza ;)
old cool sk8

2008-06-04 10:40
PTG FOREVER!!!
prawiegangsta

2008-06-03 19:17
PTG odwiedzaja tez regularnie skaterzy z Lublina... PTG-LBN connection!
East Poland


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>

SABINA BEDNARZ: Świat według Sabinki mieści się w walizkach
Z okazji Dnia Dziecka poprosiliśmy o wywiad najświeższą crew, jaka kiedykolwiek trafiła na łamy Ultramaryny. Sabina... >>>

DOMINIK STRYCHARSKI: Komponuję opowieści
Dominik Strycharski, rocznik 1975. Gra, komponuje, improwizuje, śpiewa, prowadzi warsztaty. Jest autorem muzyki w te... >>>

ASTHMA: Wspólnie damy radę
Muzyczny świat dowiedział się o nim w połowie 2020 roku, kiedy na YouTube trafił kawałek „Centrala”. Chw... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. "Internetowa platforma czasu wolnego" współfinansowany przez Unię Europejską ze
środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Śląskiego na lata 2014-2020 dla Osi Priorytetowej: III. konkurencyjność MŚP, dla działania: 3.2. Innowacje w MŚP
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone