Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
poniedziałek 4.07.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
ELEKTROPOPKLUB: Extra Prowincjonalny Klub

Elektropopklub jest projektem artystycznym, realizowanym wspólnie przez Kunstverein w Wolfsburgu i galerię Kronikę/ Bytomskie Centrum Kultury. Nawiązuje on do koncepcji współczesnych teoretyków kultury, mówiących, że klub (a nie tradycyjna galeria czy muzeum) jest miejscem, gdzie w najbardziej nieprzewidywalny, a przez to kreatywny i inspirujący sposób spotykają się różne dyscypliny sztuki. Pojawiają się tym samym nowe, zaskakujące formy wypowiedzi artystycznej – sztuka stymulowana jest poprzez architekturę, muzykę i modę, w formie kontaktu, którego nie możemy doświadczyć oglądając tradycyjne wystawy.

Elektropopklub to miejsce, w którym kultura pop i kultura młodzieżowa krzyżują się z tradycyjnymi formami działalności kulturalnej. Oba światy się przenikają i – wbrew obawom niektórych krytyków sztuki – generowana jest nowa jakość, przystająca do wymagań współczesnej publiczności.

Estradowa Porcja Konwulsji

Teoria zamieni się w praktykę 19 sierpnia. Wtedy nastąpi otwarcie klubu, który będzie działał do 24 września. Miejsce powstanie od zera, w dolnej części Muzeum Górnośląskiego Bytomia. Za całe zamieszanie odpowiedzialna będzie polsko-niemiecka grupa artystyczno-imprezowo-praktykująca. W jej skład wchodzą osoby, które znają się na meandrach współczesnej sztuki, zjawisk popkultury i na imprezowaniu: Katharina Marszewski (artystka, DJ, współpracuje z Kunstverein Wolfsburg), Kamila Kanclerz (architekt wnętrz, studio mody east chick), Barbara Loreck (artystka, kuratorka, wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie), Immanuel Günther (DJ, muzyk, wydawca muzyki elektronicznej, Mooner Industries/ Club Le Bomb), Marcin Doś (filmowiec, członek kolektywu Będzin Beat, animator kultury), Franziska Wicke (artystka, kolektyw Netzwerke Freie Klasse Braunschweig), Jakub Jezierski (designer, były dyrektor artystyczny miesięcznika „A4”, członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej) z domieszką Ultramaryny. Comiesięczne burze mózgów (od stycznia do lipca) zaowocowały programem Elektropopklubu. Jego główny wyznacznik to synteza sztuk, eklektyczna formuła oraz interaktywność. Elektropopklub traktowany jest przez organizatorów przede wszystkim jako platforma sztuki, gdzie z jednakową atencją traktuje się taniec, design, muzykę elektroniczną, modę i bardziej tradycyjne formy przekazu artystycznego, jak rysunek czy fotografia. To projekt, który niesie ze sobą realne inicjatywy: warsztaty z dziedziny filmu, sztuk plastycznych i mody. Aktywuje ludzi tam przychodzących.

Ekspresja Przez Kontestacje

W programie weźmie udział kilkudziesięciu artystów z Polski i Niemiec. Ważny jest w tym przypadku aspekt wymiany kulturalnej, w odróżnieniu od wielu projektów pretendujących do miana międzynarodowych kooperacji, polegający na rzeczywistym transferze idei, twórczych spotkaniach, panelach dyskusyjnych i współpracy wewnątrz wyspecjalizowanej grupy animatorów kultury z obu krajów. Fuzja pomiędzy muzyką i sztukami wizualnymi pozwala na atrakcyjne zaprezentowanie twórczości artystycznej, według formuły ukształtowanej przez współczesne media, modę i technologię.

Edukacyjna Placówka Klubowa

Bogaty program wydarzeń artystycznych nie pozwala zaprezentować wszystkich akcji, które będą się dziać podczas istnienia epk. Akcje i warsztaty będą oswajały przestrzeń klubu i miasto Bytom na różne sposoby. Młoda kuratorka Susanne Weiss z Kunsthaus w Dreźnie dostała 6-metrową ścianę w klubie. Do współpracy zaprosiła najciekawsze jej zdaniem osoby z regionu. Ściana będzie rodzajem forum, Hyde Parku, miejscem, gdzie artyści będą mogli skomentować wydarzenia epk. Przyjezdni Niemcy, mało wiedzący o programie epk i często o samej Polsce, zostaną wciągnięci w działalność klubu i będą komentować swoje dzienne i nocne obserwacje. Jak w mafii, każdy wie tylko tyle, ile musi wiedzieć. Pobyt każdego artysty będzie trwał około 3 dni, na zamówienie do specjalnych wydarzeń. Zachęcamy również młodych zdolnych do przyjazdu do Bytomia, aby pokazać swoje dzieła. Susanne Weiss pracowała przy słynnej już wystawie „Backjumps” w Berlinie. Jest chętna udzielić profesjonalnych informacji o rynku sztuki współczesnej w Niemczech. Będzie się też można dowiedzieć, jak działają nielegalne kluby w Berlinie. DJ Ruin Ramin opowie historię powstania undergroundowych klubów stolicy Niemiec i doradzi, jak najlepiej stworzyć własny klub. Specjalnie dla uczestników klubu Kasia Marszewski zaprojektuje nadruki na klasyczne podkoszulki bawełniane. Od 17 do 20 września będzie można je kupować na specjalnie zbudowanym bazarze. Akcja będzie się zwała 99 efektów pod klatę i będzie jednym z elementów Fashion Week – projektu modowego, który wymyśliła Kamila Kanclerz. Nie zabraknie warsztatów filmowych. Jedne z nich kryją się pod nazwą „Spaceshuttle” i wykorzystywać będą industrialne miejsca oraz wykrywać w nich nowe znaczenia. Mieszkańców miasta i wszystkich uczestników na pewno zaskoczy akcja Freie Klasse, intrygująco brzmi też projekt Radioballett.

Ekscesy Podczas Koncertów

Muzyczna strona epk to weekendowe zwariowane występy – w formule więcej niż tylko koncerty, bardziej niż impreza DJska. Ich brzmienie oscyluje wokół elektro popu, ale po zapoznaniu się z listą wykonawców można przypuszczać, że będzie to alternatywny odcień tego gatunku. Jeden z pierwszych koncertów da Felix Kubin. Pisze się o nim: „To nie old school ani new school, to po prostu Felix Kubin – wunderkind i zarazem enfant terrible niemieckiej muzyki elektronicznej”. Kubin z uporem maniaka dekonstruuje przeboje pop, podrasowując je awangardą i nowofalowymi brzmieniami. Każdy, kto zetknął się z tym artystą totalnym w swych poszukiwaniach, marzy o kolejnym spotkaniu. Sam artysta określa swoją muzykę jako „psycho sci-fi pop”. Będzie można posmakować spektaklu w wykonaniu niemieckich freaków Zombocomba. Ich specjalność to imprezy tematyczne. Za każdym razem na potrzeby tematu budują od podstaw atmosferę poprzez odjechaną scenografię, eklektyczną muzykę i odpowiednie stroje. Na ich imprezach można zobaczyć m.in. betoniarkę w roli świecącej kuli dyskotekowej. Traktują popkulturę jako śmietnik pełen przydatnych odpadków. W tym towarzystwie nie dziwi obecność grupy Dick4dick. To kolejna formacja niezmordowanego Bunia. Swoją muzykę określają, jako piorunującą mieszankę punk rocka, disco, elektro, country i wielu innych nieprzystających gatunków. Tych czterech samców deklaruje się jako przybysze z innego wymiaru. Kompletnie nieświadomi panujących trendów, hołdują takim idolom, jak Elvis Presley czy Bon Jovi. W ich repertuarze można odnaleźć fragmenty wielu znanych piosenek. Chłopcy z D4D nie przyznają się jednak do plagiatów, a wszelkie ewentualne podobieństwa są rzekomo przypadkowe. Do tych muzycznych atrakcji należy dołączyć silną reprezentację Mik.Musik, 2 sety wizualno-filmowo-live-actowe w wykonaniu post-rockowych Pustek oraz elektro-sensualnej Loco Star. Fanów lat 80. na pewno ucieszy występ Super Girl & Romantic Boys i śląskiej legendy Syntetika, a poszukiwaczy egzotycznych wrażeń nie może zabraknąć podczas wieczoru z rosyjskim elektro.

Eleganski Photo Kolor

Podana powyżej lista atrakcji nie wyczerpuje w całości programu epk. Jest to tylko przedsmak możliwości, który ożywi Śląsk podczas ospałych miesięcy kanikuły. Element niespodzianki jest częścią programu, wszystko będzie jasne wraz ze zbliżającą się datą otwarcia. Warto się uzbroić w cierpliwość i często zaglądać na strony elektropopklub.org oraz ultramaryna.pl.

tekst: Adrian Chorębała i Sebastian Cichocki
19 sierpnia-24 września 2005, Bytom, gmach Muzeum Górnośląskiego


teksty
ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>

SABINA BEDNARZ: Świat według Sabinki mieści się w walizkach
Z okazji Dnia Dziecka poprosiliśmy o wywiad najświeższą crew, jaka kiedykolwiek trafiła na łamy Ultramaryny. Sabina... >>>

DOMINIK STRYCHARSKI: Komponuję opowieści
Dominik Strycharski, rocznik 1975. Gra, komponuje, improwizuje, śpiewa, prowadzi warsztaty. Jest autorem muzyki w te... >>>

ASTHMA: Wspólnie damy radę
Muzyczny świat dowiedział się o nim w połowie 2020 roku, kiedy na YouTube trafił kawałek „Centrala”. Chw... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. "Internetowa platforma czasu wolnego" współfinansowany przez Unię Europejską ze
środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Śląskiego na lata 2014-2020 dla Osi Priorytetowej: III. konkurencyjność MŚP, dla działania: 3.2. Innowacje w MŚP
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone