Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
środa 17.07.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
PUSTKI: Przyszłość jest OK

Zespół Pustki to jedna z najważniejszych formacji muzyki niezależnej w Polsce. Swoją twórczością przywracają wiarę w bezkompromisowe podejście do muzyki - szczere, własne, oryginalne, czerpiące z tradycji, a zarazem nowoczesne w formie.

Istnieją od 1999 roku. Dwa lata później wydali swój sensacyjny debiut „Studio Pustki”, w którym fascynacje psychodeliczną alternatywą przecięły się garażową żywiołowością w stylu The Stooges. Całość dookreślały interesujące melodie i silnie nacechowany improwizacją charakter post-rockowej rewolty. Tym samym udało im się wyprzedzić nową falę gitarowego grania, która niedługo zalała Europę i Stany.
br> Album entuzjastycznie przyjęty przez prasę doskonale sprawdzał się na koncertach. Po paru przetasowaniach personalnych zespół z nowym basistą Filipem Zawadą (ex-AGD) i grającą na klawiszach i śpiewającą Basią Wrońską w 2004 roku wydał kolejny majstersztyk długogrający „8 Ohm”. Pejzaże instrumentalne o tajemniczym krajobrazie pulsującym nostalgią i kosmiczną metafizyką spotykają piosenki z pazurem, lśniące blaskiem osobistego brzmienia. Sami swoją twórczość nazywają Muzyką Ściany Wschodniej, a co to znaczy - trzeba zobaczyć samemu na żywo. Przed koncertem zapraszamy do poczytania wywiadu z Jankiem Pietką (śpiew) i Radkiem Łukasiewiczem (gitary, śpiew).

Ultramaryna: "Studio Pustki" jest płytą, która nawiązuje do transowej psychodelii lat 60. (Velvet Underground) i garażowego zgiełku w stylu The Stooges, skąd takie odniesienia?
Radek Łukasiewicz, Janek Piętka: To bardzo proste. Będąc w liceum, zamiast odkryć zespół The Doors, odkryliśmy płytę The Velvet Underground & Nico, a zaraz potem White Light/ White Heat. Proste, urzekające piosenki w połączeniu z gitarowym jazgotem w wykonaniu Lou Reeda i Johna Cale’a. To zrobiło duże wrażenie na licealistach. Poza tym to znacznie ciekawsza muzyka niż pochodzące z tej samej epoki wynurzenia dzieci kwiatów... To była wtedy opozycja do mainstreamu.

Udało się wam wyprzedzić debiutanckim albumem modę na retro-dźwięki, która panuje ostatnio wśród nowej fali gitarowej w UK i USA, nie żal wam czasem, że płyta z takim potencjałem i prekursorskim brzmieniem była głównie dostrzeżona przez krytykę, a nie doszło do zwrotnej reakcji, która by miała efekt w większej popularności? Rzeczywiście, od razu wiedzieliśmy, że jak się cofamy i szukamy brzmienia retro, to nie gdzieś podskórnie tylko naprawdę głęboko. Poza tym znaliśmy to brzmienie od podszewki. Wiedzieliśmy, jak chcemy, żeby zabrzmiały instrumenty; specjalnie zdobywaliśmy odpowiednio wiekowy sprzęt.
Pustki nie są zespołem, który żałuje czegoś co mogło być, a nie było. Wszystko przed nami i cały czas mamy ochotę popularyzować maszą muzykę. Patrzyliśmy i patrzymy w przyszłość. Wtedy przez nasze brzmienie retro byliśmy jednymi z nielicznych. Dzisiaj wyglądałoby to trochę inaczej.

"8 Ohm" jest konsekwentną ewolucją debiutu, ale bardziej piosenkowym materiałem z jednej strony, z drugiej pastelowo-wysublimowanym, w jaki sposób tworzy się Muzyka Ściany Wschodniej? Demokratycznie czy jest osoba, która trzyma wszystko w ryzach?
Taka płyta nie zostałaby nagrana, jeżeli nie byłaby całkowicie demokratyczną fuzją muzycznych myśli nas wszystkich. Wspólne inspirowanie się i budowanie kompozycji ze strzępków i fragmentów przyniesionych przez każdego z osobna to forma pracy nad muzyką, która w Pustkach sprawdza się ostatnio najlepiej. Choć ciągle musi pojawić się głos jednego z nas, który powie: ok. dosyć, ten utwór już na razie skończyliśmy. Odłóżmy go i weźmy się za następny, bo nic sensownego na razie do niego nie wymyślimy. Sami sobie jesteśmy takimi producentami.

Wasze teksty zwracają uwagę swym surrealistycznym, lekko odrealnionym klimatem. Skąd ta poetyka? W sposób naturalny dojrzewamy, zmieniamy się, nasza muzyka się zmienia, teksty również zmieniają się. Ten zespół żyje razem z nami, jest w ciągłym ruchu. 8 Ohm to spokojna płyta, gdzie tekst podkreśla muzykę, a muzyka pomaga wczuć się w historie opowiadane słowami. Choć trzeba przyznać że coraz częściej w nowych szczególnie tekstach mamy ochote się buntować, trochę bardziej dosłownie niż do tej pory...

Jaki wpływ na obecny kształt muzyki Pustek mają dwie nowe osoby - Basia Wrońska i Filip Zawada? Przede wszystkim to wspaniali ludzie i przyjaciele. Muzycznie wnieśli do Pustek dużo nowych rzeczy. Filip na przykład pokazał nam, że zespół nie musi grać cały czas forte, że w muzyce istnieje też piano. Natomiast Basia ,ze względu na swoje klasyczno-muzyczne wykształcenie odkryła przed nami cały świat dźwięków, który do tej pory znaliśmy, ale nie wiedzieliśmy jak się go używa.

Czy istnieje, waszym zdaniem, coś takiego jak polska scena niezależna/ alternatywna? Z jakimi zespołami tego nurtu Pustkom jest najbardziej po drodze, a z jakimi nie odczuwacie żadnej więzi? Wygląda to mniej więcej tak: polska scena niezależna to zespoły, które najpierw myślą o muzyce którą grają, a później o pieniądzach, które zarabiają na graniu tejże muzyki. Wydaje nam się, że myśli tak np. zespół Kristen, Robotobibok albo Pogodno. A tak na dobrą sprawę to nie ma u nas żadnej sceny. Wystarczy przyjrzeć się, jak wygląda i funkcjonuje polski mainstream. Scena niezależna ma być przecież niezależna w stosunku do czegoś. A to coś to nadal światowa piąta liga.

Piosenki Pustek można porównać do snów - jakie obrazy z waszej sennej rzeczywistości przenikają w realne konstrukcje piosenek? Te, które po przebudzeniu pamiętamy. Niestety pamięć mamy krótką.

Czy potraficie utrzymać się całkowicie z muzyki? I w jaki sposób polska rzeczywistość nadaje koloryt waszym kompozycjom? W tej chwili nie. Nie jest jednak tak, że na graniu muzyki nic nie zarabiamy. Cały czas staramy się doprowadzić do sytuacji, kiedy będziemy mogli utrzymywać się wyłącznie z muzyki. Jesteśmy na dobrej drodze. W Polsce jest to niezwykle trudne i kosztuje naprawdę wiele wyrzeczeń. Kiedy jednocześnie pracujesz i grasz w zespole, to prędzej czy pózniej zaczyna na tym cierpieć muzyka. Na to jednak nie możemy sobie pozwolić.
Miejsce, w którym powstaje muzyka ma bardzo istotne znaczenie. Środowisko, otoczenie, ludzie, przyroda, miasto - to wszystko kształtuje człowieka, który potem zaczyna kształtować dźwięki. Nie ważne, że zawsze zaczyna się od naśladowania. To naturalne. Słuchasz muzyki i chcesz grać jak ktoś, dlatego w ogóle zaczynasz grać. Natomiast później dostrzegasz siebie i miejsce, z którego pochodzisz. Przenika to do twojej muzyki. Jest to długotrwały proces, ale w pewnym momencie słyszysz, że dźwięki, które wydobywasz z instrumentów chociaż gdzieś podobne do czegoś, są jednak zupełnie inne, bo naznaczone tym miejscem i tą rzeczywistością. Stają się twoje.

Pop-kultura jako źródło cierpień - czy możecie się ustosunkować do tego zdania?
Wszyscy płyniemy w popkulturze chcąc tego czy nie. Nie wszyscy jednak cierpią. Jesteśmy ludźmi i mamy wybór. Chyba nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Pardoksalnie w dzisiejszych czasach, z dzisiejszymi możliwościami komunikacji ta możliwość wyboru jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Trzeba tylko chcieć. Wartościowych rzeczy nie znajduje się ot tak sobie.

Co uważacie za największy obciach? Bycie politykiem i posiadanie teczki z receptami na wszystkie bolączki tego kraju. Poza tym największym obciachem w tym kraju jest brak profesjonalizmu zarówno wielu organizatorów koncertów, jak i realizatorów dźwięku, którzy nagłaśniają koncerty. Na tym najbardziej cierpią zespoły. Słuchacze zupełnie nie zdają sobie sprawy, jak dużo zależy od tego pana za konsoletą, który coś kręci i ustawia gałkami.

Gdybyście mieli do wyboru czas i epokę, w której chcielibyście żyć i tworzyć, jaki byłby wasz wybór? Przez ostatnie 50 lat nastąpił większy skok cywilizacyjny niż przez pozostałe 2 miliony lat historii człowieka na Ziemi. To fascynujące. Poza tym ten wykładniczy postęp trwa nadal. Chcemy zobaczyć, co będzie za 50 lat, więc wybieramy „tu i teraz”. Przyszłość jest OK, nawet jeżeli niesie ze sobą wielki znak zapytania.

Rozmawiał: Adrian Chorębała


teksty
ŚLĄSCY FREEGANIE: Nie konsumują życia. Żyją je.
Ile jedzenia wyrzucamy? Ile niepotrzebnych rzeczy kupujemy? Najpierw cyfry, które przemawiają do wyobraźni: wyprod... >>>
komentarze: 1

ANIA SUNDSTROM: Niepoważne instrumenty, poważne tematy
Ania Sundstrom w rodzinnym Bytomiu pojawia się rzadko, bo czas dzieli między muzykologiczne konferencje na całym świ... >>>

WOJCIECH KUCHARCZYK: Carbon/ Future!/ Nowa Muzyka
Scena Carbon to już stały element festiwalu Tauron Nowa Muzyka, doroczne źródło największych festiwalowych niespo... >>>

PAWEŁ KULCZYŃSKI: Rozmowa przy pierwszej kawie
Lautbild, Tropajn, Wilhelm Bras – nazwy kojarzące się z ciągłym poszukiwaniem nowych środków muzycznego wyrazu... >>>

KATARZYNA WITERSCHEIM: Śląsk na różowo
Trudno się nie zdziwić, gdy jedną z najciekawszych opowieści o historii Górnego Śląska, doskonale obrazującą tygiel... >>>

SKORUP: Kręcę się wokół swojskości
Skorup od kilkunastu lat stoi na straży oryginalności nie tylko śląskiego, ale i polskiego rapu. Jest piewcą zwycz... >>>

BARTO’CUT12: Trzeba mieć otwartą głowę
Ten niespełna 22-letni raper i producent z Jastrzębia-Zdroju to niezwykle barwna postać na śląskiej scenie rapowej... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2018
2.07.2018
Off Festival 2017
8.08.2017
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2017
7.07.2017
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone      
hacklink panel hacklink web tasarım hacklink panel eskişehir evden eve nakliyat hacklink satış istanbul evden eve nakliyat instagram takipçi hilesi wordpress seo wso shell hacklink satış hacklink hacklink satış halı yıkama evden eve nakliyat hacklink al paykasa bozum hacklink satış hacklink satış instagram takipçi satın al instagram free followers free followers for instagram instagram takipçi instagram takipçi free instagram followers instagram takipçi kasma instagram beğeni hilesi cheat follower for instagram instagram giriş instagram free follower Zonguldak Escort Escort Samsun Samsun Escort Mersin Escort Malatya Escort Kayseri Escort Kayseri Escort Bayan Gaziantep Escort Gaziantep Escort Bayan Escort Gaziantep Eskisehir Escort Eskişehir Escort Bayan Bursa Escort Bursa Escort Bayan Bursa Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Escort Beylikdüzü Beylikdüzü Escort Antalya Escort Bayan Antalya Escort Alanya Escort Escort Alanya Adana Escort Escort Malatya Alanya Escort Konya Escort Bodrum Escort Kuşadası Escort Hatay Escort Gaziantep Escort Adana Escort Kıbrıs escort bayan Girne escort Bursa Escort Cami Halıları Promosyon ürünleri çiğköfte Cami Halıları Cami Halıları İstanbul Escort Mersin Escort pendik escort Beylikdüzü Escort Ataşehir Escort Ankara Escort Antalya Escort Ankara escort Pendik Escort Kadıköy Escort ankara escort Ankara Escort Beylikdüzü Escort Keciören Escort Çankaya Escort rus porno izle istanbul Escort ANKARA ESCORT Bahçeşehir Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Bodrum Escort porno izle Eryaman Escort ankara escort Ankara Escort İzmir Escort Ankara Escort izmir Escort Antalya escort izmir escort şişli escort ankara escort ankara escort Kurtköy Escort Bahçeşehir Escort ankara escort Pendik escort şişli escort beylikdüzü escort beylikdüzü escort izmir escort Kartal Escort ankara escort maltepe escort rus porno Sincan Escort Ataşehir Escort http://www.ankaraal.com/ ankara escort Ankara Escort