Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
piątek 1.07.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
TAURON NOWA MUZYKA KATOWICE 2021: Pomiędzy normalnym festiwalem a hybrydą

TNMK2020

Na chwilę przed rozpoczęciem kolejnej edycji TNMK udało nam się przekonać jego organizatorów do krótkiej rozmowy o trudach i satysfakcjach organizowania imprezy masowej w warunkach pandemicznych.

Ultramaryna: Pandemia pokrzyżowała wam plany w zeszłym roku, w tym postanowiliście dzielnie walczyć o utrzymanie formuły festiwalu. Co było najtrudniejsze w przygotowaniu tej edycji i czym będzie się różniła od poprzednich?

Adam Godziek
: Szczerze mówiąc, to wszystko było najtrudniejsze. Od prawie półtora roku pracujemy w bardzo abstrakcyjnej rzeczywistości. Planujemy, budżetujemy, promujemy, sprzedajemy festiwal i inne nasze projekty muzyczne, nie wiedząc, czy się odbędą. Właściwie wszystkie zaplanowane wydarzenia musieliśmy odwołać lub zmieniać terminy, czasami kilkukrotnie, jak koncerty w NOSPR. Bardzo trudno pracuje się w zespole, z rzeszą podwykonawców, gdy w głowie tli się myśl, że dany koncert, a tym bardziej festiwal, może się nie wydarzyć. Morale i pozytywne nastawienie maleją.


Adam Pomian: W ubiegłym roku też postanowiliśmy zawalczyć. Byliśmy jednym z niewielu polskich festiwali, który się odbył. Co prawda w mocno ograniczonej formule, ale jednak. Zeszłoroczna hybryda w efekcie końcowym bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Dotknęliśmy całkowicie nowych przestrzeni i to też było dla nas i całej naszej ekipy ciekawe i budujące. Tegoroczna edycja będzie czymś pomiędzy normalnym, regularnym festiwalem a zeszłoroczną hybrydą. Jeszcze nie wracamy do starej formuły na sto procent, ale to już 5 scen (włącznie z JAZ Barem i Sztauwajerami) i kilkutysięczna publiczność, tym razem nie online i przy mniejszych restrykcjach.


Nie da się w tym roku uniknąć pytań o bezpieczeństwo wykonawców i odbiorców, więc jaki macie plan na zabezpieczenie wszystkich uczestników?

AP: Wszystko będzie się działo oczywiście według obowiązujących obostrzeń. Mocno wierzymy w naszą wyjątkową i świadomą publiczność, mając poczucie, że zdecydowana jej większość ma już za sobą szczepienia na Covid. Nie wykluczamy ludzi niezaszczepionych, ale będziemy się trzymać obowiązujących limitów. Wszystkie szczegóły dotyczące uczestnictwa w tegorocznej edycji są ciągle dopracowywane i aktualizowane.

AG: Ten plan ewoluuje tak naprawdę co miesiąc, ponieważ pandemia się zmienia, pojawiły się szczepionki, zmieniają się obostrzenia. Teraz na pewno jest trochę łatwiej, bo zakładamy, że duża część naszych odbiorców jest/będzie zaszczepiona. Zakładamy też, że zaszczepieni są wszyscy nasi artyści… Szczególnie jeśli podróżują.

Festiwal jak zwykle może się popisać fantastycznym line-upem, zgaduję jednak, że w warunkach pandemii niełatwo było namówić artystów na przyjazd do Katowic. Z kim dogadywaliście się najdłużej, kogo nie udało się namówić, choć bardzo wam zależało?

AP: No, nie było łatwo. Line-up zmieniał się co najmniej kilka razy, wszystko w zależności od nastrojów epidemicznych w danym kraju. Mimo to udało nam się zbudować całkiem fajną propozycję. Nikogo na siłę nie namawialiśmy, staramy się rozumieć wszystkie rozterki związane z panującą pandemią. Decyzję o przylocie pozostawialiśmy w całkowitej gestii artystów. My natomiast możemy zagwarantować im stuprocentowe bezpieczeństwo.

AG: Zmienialiśmy termin festiwalu trzy razy. Za każdym razem musieliśmy na nowo ustalać szczegóły występu każdego z artystów. Na szczęście pandemia zmieniła też podejście agentów – są elastyczni, wyrozumiali, otwarci. Każdy czuje, że w interesie wszystkich leży, aby festiwal się odbył, a artysta na nim zagrał. Nawet ci najwięksi, Underworld czy The Streets, byli bardzo okej i nie robili żadnych problemów, gdy zmienialiśmy termin TNMK po raz kolejny. My natomiast musieliśmy mądrze planować program festiwalu, który w tym roku będzie trochę mniejszy niż zwykle. Poinformowaliśmy publiczność, kto przyjedzie teraz, a którzy artyści pojawią się za rok. Wprowadziliśmy nowe tanie karnety na tegoroczną edycję, przedłużając jednocześnie ważność wszystkich karnetów kupionych wcześniej do 2022 roku. I po raz kolejny okazało się, że mamy wspaniałą publiczność, która rozumie naszą sytuację, kibicuje nam i wspiera, jak tylko może.

Czego wam najbardziej brakowało, gdy byliście zmuszeni zmienić formułę festiwalu?

AG: Samego festiwalu. Pracy. Adrenaliny. Emocji. Koncertów oraz imprez do rana w naszej przepięknej Strefie Kultury. A mnie brakowało i brakuje kochanego Melt Festivalu.

AP: Dzięki zmianie formuły weszliśmy na całkowicie nowe dla nas tereny. Online, transmisja TV koncertu otwarcia – to wszystko było dla nas kolejnym ciekawym doświadczeniem. Poza tym był stres i emocje, które towarzyszą nam przy każdej edycji. Ważne dla nas było to, że mogliśmy zaangażować całą ekipę oraz przeżyć wspólnie choć namiastkę tego, co próbujemy każdego roku zaoferować publiczności.

I tradycyjnie: obstawcie największe zaskoczenie tej edycji.

AP: Każdy punkt naszego line-upu jest mocny. Jeżeli miałbym powiedzieć, na co sam najbardziej czekam, to myślę, że na otwarcie festiwalu w naszej nowej plenerowej miejscówce, JAZ Barze Muchowiec. Samo to miejsce wywołuje spore emocje, przynajmniej we mnie, i każdy moment tam spędzony wprawia mnie w festiwalowy nastrój. A co do samej imprezy, to spodziewam się, że niemałym zaskoczeniem może być jego część okołomuzyczna, czyli spektakl taneczny z elementami tańca współczesnego oraz folkloru do muzyki elektronicznej.

AG: Acid Arab, Jennifer Cardini, Afrodeutsche.

rozmawiał: Marceli Szpak
ultramaryna, lipiec/sierpień 2021>>> czytaj więcej o TNMK2021
>>> przejdź na stronę festiwalu

KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>

SABINA BEDNARZ: Świat według Sabinki mieści się w walizkach
Z okazji Dnia Dziecka poprosiliśmy o wywiad najświeższą crew, jaka kiedykolwiek trafiła na łamy Ultramaryny. Sabina... >>>

DOMINIK STRYCHARSKI: Komponuję opowieści
Dominik Strycharski, rocznik 1975. Gra, komponuje, improwizuje, śpiewa, prowadzi warsztaty. Jest autorem muzyki w te... >>>

ASTHMA: Wspólnie damy radę
Muzyczny świat dowiedział się o nim w połowie 2020 roku, kiedy na YouTube trafił kawałek „Centrala”. Chw... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. "Internetowa platforma czasu wolnego" współfinansowany przez Unię Europejską ze
środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Śląskiego na lata 2014-2020 dla Osi Priorytetowej: III. konkurencyjność MŚP, dla działania: 3.2. Innowacje w MŚP
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone