Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 17.04.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
Lipsk: Miasto muzeów

MdbK – Muzeum Sztuk Pięknych, zdjęcie: Philipp Kirschner


MIASTO MUZEÓW
Nowe Muzeum Sztuk Pięknych w Lipsku (MdbK) zainicjowało swoją działalność w 2004 roku po 61 latach pobytu w pomieszczeniach tymczasowych. Warto było czekać. Ta pierwsza „kostka sztuki” zbudowana we Wschodnich Niemczech po II wojnie światowej oferuje pokaźną kolekcję malarstwa flamandzkiego i holenderskiego, prac niemieckich romantyków, a także bliższych współczesności dzieł Maxa Beckmanna, Maxa Klingera i artystów związanych ze „szkołą lipską”. Powstałe w 1874 roku Muzeum Sztuki Stosowanej GRASSI (GRASSI Museum für Angewandte Kunst) jest drugim najstarszym muzeum tego rodzaju za naszą zachodnią granicą, a ze swoją pierwszorzędną kolekcją cieszy się renomą jednego z wiodących muzeów sztuki i rzemiosła w całej Europie. W muzeum tym bogato reprezentowane są klasyczne dziedziny: tekstylia, ceramika, porcelana, meble, szkło, metale, rzeźby drewniane i kamienne, prace symbolistyczne, narzędzia oraz wyposażenie. Art nouveau, art déco i funkcjonalizm stanowią podstawę kolekcji obejmującej swoim zasięgiem także rękodzieło i wzornictwo XX wieku. W Galerii Sztuki Współczesnej (GfZK) przy Karl-Tauchnitz-Str. 9–11 zobaczyć można wystawy dotyczące ważnych i czasami kontrowersyjnych zagadnień sztuki współczesnej. Co ciekawe, kawiarnia, biblioteka oraz sklep znajdujący się na terenie GfZK również zostały zaprojektowane przez artystów. Moc wrażeń gwarantuje galeria sztuki G2 Kunsthalle. W tej prywatnej instytucji non-profit wspierającej współczesną sztukę wizualną wybrane dzieła eksponowane są w często zmieniających się instalacjach. Zgodnie ze swoją misją organizacja aktywnie działa na rzecz promocji młodych twórców. To jedyne w swoim rodzaju forum wymiany intelektualnej i emocjonalnej wnoszące istotny wkład w scenę wystawienniczą Lipska.


NOC W MUZEUM

Jeśli wciąż mało Wam artystycznych doznań, warto zarezerwować miejsce w hotelu Paris Syndrom na terenie GfZK. Za ok. 100 euro otrzymacie coś więcej niż pokój hotelowy – dwupoziomowe atelier zaprojektowane przez Juna Yanga z Taipei z wyposażeniem imitującym kultowe designerskie dzieła. Znajdziecie tu również Hotel Volksboutique, którego wnętrze inspirowane marketami budowlanymi urządziła Christine Hill z Nowego Jorku. Nocleg w Meisterzimmer w Spinnerei gwarantuje natomiast światowej sławy sąsiadów, czyli rezydentów tamtejszych pracowni artystycznych z Neo Rauchem na czele. Z opcji budżetowych (od 30 euro za dobę) warto polecić Hostel & Garten Eden, gdzie każdy pokój jest inny, ale zaprojektowany z pomysłem i artystycznym zacięciem, a na gości po całym dniu zwiedzania czeka olbrzymi ogród.

MNIAM MNIAM
Lokalne specjały to prawdziwa uczta dla podniebienia. W historycznych restauracjach Lipska można zakosztować smaków, którymi delektowali się Luther, Goethe, Bach i Wagner. Na miłośników słodkości czekają „lipskie skowronki“ (Leipziger Lerchen), czyli marcepanowe tartaletki z wiśniowym nadzieniem, słodkie pączki z nadzieniem śliwkowo-marcepanowym (Leipziger Räbchen) oraz desery dedykowane Bachowi (Bachtaler i Bachtorte), które w rocznicę 250-lecia śmierci wybitnego niemieckiego kompozytora stworzył równie wybitny cukiernik René Kandler. Nazwana na jego cześć Café Kandler to miejsce, którego nie może ominąć żaden wielbiciel czekolady, śmietanki i kawy w stylu Art Deco (Scheelchen Heeßen). Warto sprawdzić też, jak smakuje popularna w tym regionie mieszanka warzywna z rakami (Leipziger Allerlei). W położonej w sercu starówki legendarnej restauracji Auerbachs Keller napić można się warzonego tutaj od lat piwa (Gose) i wybornego likieru kminkowego (Lepiziger Allasch) oraz delektować tradycyjną kuchnią saksońską. Gudn Abbedied!

Kaiserbad, zdjęcie: Philipp Kirschner


Idź do >>> Lipsk: architektura industrialna
Wróć do >>> City break: Lipsk

KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
RAHIM: Zapalić w ludziach iskrę do walki o siebie
17 listopada w księgarniach pojawi się biografia Rahima „Ludzie z tylnego siedzenia”. Był to dla nas w... >>>

VELVETEVE: Kobieta orkiestra z własnym muzycznym show
Eva ma na nazwisko Aksamit oraz adekwatną do tego barwę głosu. Choć muzyczną fascynację obudziła w niej Whitney Ho... >>>

KULTURA W CZASACH PANDEMII: Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś?
Tytułowe pytanie pochodzi z wydanego blisko ćwierć wieku temu zbioru esejów Marii Janion. To ona w latach 90. bard... >>>

IGGY NOT POP: Znam swoje miejsce w szeregu
Wychował się w Katowicach, ale obecnie mieszka w Nowej Hucie. Jest raperem, autorem tekstów i gościem, któryR... >>>

CITY BREAK: Lipsk
Buntgarnwerke nad Białą Elsterą, zdjęcie: Harald Goebl Za sprawą niedawnego półfinału Ligi Mistrzów, do które... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone