Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 17.04.21

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
Lipsk: architektura industrialna

Arena Lipskiego Panometru, fot.: Philipp Kirschner


KUNSTKRAFTWERK
Centrum wystawienniczo-kulturalne usytuowane w nieczynnej elektrowni powstałej na terenie XIX-wiecznej zajezdni tramwajowej przy Saalfelder Str. 8b to europejski hotspot dla sztuki nowych mediów i perła współczesnego designu z największym w Niemczech systemem projekcji wideo 360 stopni i projektami łączącymi technologie przemysłowe z różnymi formami sztuki. Miejsce to tętni życiem w trakcie wystaw, koncertów, wykładów naukowych i spektakularnych instalacji wideo pozwalających widzom na doświadczenie immersji, czyli całkowitego zanurzenia w wirtualnym świecie. Obecnie Kunstkraftwerk Leipzig gości dwie wyjątkowe wystawy. Na „Van Gogh Experience”, która potrwa do końca stycznia 2021, na ośmiometrowych ścianach, suficie i podłodze dawnej hali maszyn ożywają ekspresyjne dzieła van Gogha. Wrażeniom wizualnym towarzyszy specjalna muzyka z elementami klasycznymi i elektronicznymi. Druga, prezentowana od września wystawa zatytułowana „Boomtown”, zabiera zwiedzających w podróż po historii lipskiej industrializacji od roku 1840 do 1989.

SPINNEREI
Znajdujące się na terenie największej niegdyś fabryki bawełny w Europie centrum kulturalne jest domem dla kilkunastu galerii ze zmieniającymi się wystawami, setką pracowni dla artystów-rezydentów i siedzibą wyjątkowego sklepu z dziełami sztuki. Jako jeden z pierwszych artystów swoje studio uruchomił tu pochodzący z Lipska światowej sławy malarz Neo Rauch, współtwórca Nowej Szkoły Lipskiej, do którego grona wielbicieli zalicza się hollywoodzki gwiazdor Brad Pitt. Dwa razy w roku (wiosną i jesienią, dokładne terminy są obecnie uzależnione od przebiegu pandemii) Spinnerei otwiera się dla zwiedzających podczas wielkiej wycieczki po galerii.

SPHERE
Sphere, zainaugurowane na początku lipca 2020 roku, jest ostatnim dziełem zmarłego w 2012 roku znanego brazylijskiego architekta Oscara Niemeyera, będącym symbiozą architektury przemysłowej i modernizmu. Kula ziemska o średnicy 12 metrów nie ma widocznego połączenia z ziemią i znajduje się na krawędzi XIX-wiecznego budynku stołówki. Wydaje się unosić w powietrzu. Na tle elewacji z czerwonej cegły z prostymi liniami i narożnikami jeszcze bardziej wyróżnia się zewnętrzna powłoka z bielonego betonu i tworzących łuki szklanych trójkątów, które da się elektronicznie zacienić w ciągu kilku sekund. Dzięki temu nawet podczas prażącego słońca temperatura wewnątrz globu pozostaje przyjemna. Na terenie obiektu działa restauracja serwująca dania kuchni międzynarodowej (w tym rzecz jasna brazylijskiej). Stoliki należy rezerwować z wyprzedzeniem. Od końca lipca Sphere dostępne jest dla zwiedzających. Wizyty odbywają się w małych grupkach, a wrażeniom architektonicznym towarzyszy wystawa zdjęć pt. „Resonance – Artists on Niemeyer”.


TAPETENWERK

W budynkach działającej od 1883 roku do początku XX wieku fabryki tapet przy Lützner Str. 91 swoje miejsce do działania znaleźli artyści, projektanci, architekci oraz animatorzy kultury. Z ceglanymi elewacjami, halą produkcyjną i warsztatami Tapetenwerk jest typowym przykładem architektury przemysłowej epoki wilhelmińskiej. Otwarte pracownie na pofabrycznym dziedzińcu to także świetna przestrzeń co-workingowa.

WESTWERK
Enklawa artystyczna powstała w 2007 roku na terenie najstarszej odlewni w Lipsku i dawnej fabryki zaworów przemysłowych przy Karl-Heine-Str. 85–93 w historycznej i niezwykle popularnej dzielnicy Plagwitz to 16 000 m² terenu zaadaptowanego przez artystów wizualnych, rzemieślników, muzyków, projektantów, małe firmy i restauracje. Dzięki nim ta zachodnia część Lipska zyskała międzynarodową renomę przestrzeni kreatywnej. Ferment twórczy jest tutaj na porządku dziennym.

PANOMETER
Jedna z głównych atrakcji turystycznych Lipska została stworzona w 2003 roku przez wiedeńskiego artystę Yadegara Asisiego z wykorzystaniem nieużywanego ogromnego zbiornika gazu w Connewitz (o średnicy 57 metrów i łącznej wysokości 49 metrów, wraz z kopułą i latarnią). We wnętrzu dawnej gazowni podziwiać można największe na świecie 360-stopniowe panoramy. Aktualnie prezentowana jest tu wystawa „Carolas Garten”, przedstawiająca w najmniejszych detalach ogród z perspektywy owada.


FABRYKA BMW

Wizualna atrakcja turystyczna i powód do dumy dla lokalnych miłośników motoryzacji. Fabryka BMW, według innowacyjnego projektu Zahy Hadid, za który ta słynna przedstawicielka dekonstruktywizmu otrzymała m.in. Niemiecką Nagrodę Architektoniczną, to budowla na miarę rewolucyjnych i monumentalnych obiektów z przeszłości jak Fabryka Fiata Lingotto i Fabryka Turbin EWG w Berlinie. Koszt inwestycji wyniósł 1,2 miliarda euro. Z taśmy produkcyjnej każdego dnia wyjeżdża stąd kilkaset pojazdów. Fabryka jest popularnym celem wycieczek. Jedna z nich umożliwia wgląd w cały proces produkcyjny, od spawania karoserii po indywidualne wyposażenie pojazdów.

FABRYKA PORSCHE
Porsche Leipzig GmbH to młodsza siostra fabryki BMW o charakterystycznym kształcie diamentu widocznego z dalekiej odległości. Produkowane tu modele z serii Macan i Panamera są marzeniem każdego szanującego się kierowcy. Od dwóch lat zakład produkuje również nadwozie do nowego Bentleya Continenal GT. Podobnie jak u konkurencji z Bayerische Motoren Werke AG, goście i klienci mają możliwość jazdy próbnej po przygotowanych pod okiem ekspertów Formuły 1 torach, które pozwalają poczuć wielką moc samochodowych silników.


Idź do >>> Lipsk: Miasto muzeów
Wróć do >>> City break: Lipsk

KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
RAHIM: Zapalić w ludziach iskrę do walki o siebie
17 listopada w księgarniach pojawi się biografia Rahima „Ludzie z tylnego siedzenia”. Był to dla nas w... >>>

VELVETEVE: Kobieta orkiestra z własnym muzycznym show
Eva ma na nazwisko Aksamit oraz adekwatną do tego barwę głosu. Choć muzyczną fascynację obudziła w niej Whitney Ho... >>>

KULTURA W CZASACH PANDEMII: Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś?
Tytułowe pytanie pochodzi z wydanego blisko ćwierć wieku temu zbioru esejów Marii Janion. To ona w latach 90. bard... >>>

IGGY NOT POP: Znam swoje miejsce w szeregu
Wychował się w Katowicach, ale obecnie mieszka w Nowej Hucie. Jest raperem, autorem tekstów i gościem, któryR... >>>

CITY BREAK: Lipsk
Buntgarnwerke nad Białą Elsterą, zdjęcie: Harald Goebl Za sprawą niedawnego półfinału Ligi Mistrzów, do które... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2021, wszystkie prawa zastrzeżone