Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 2.07.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
CITY BREAK: Lipsk

Buntgarnwerke nad Białą Elsterą, zdjęcie: Harald Goebl


Za sprawą niedawnego półfinału Ligi Mistrzów, do którego drużyna RB Leipzig awansowała w przebojowym stylu, drugi po Berlinie najliczniejszy ośrodek w Niemczech Wschodnich trafił na usta wszystkich kibiców piłkarskich. Sport sportem, ale Lipsk to przede wszystkim galerie, muzea, sale koncertowe i wielkie dzieła sztuki współczesnej.

Położone nad Białą Elsterą miasto ze świetnie zachowaną historyczną zabudową od wieków było chętnie odwiedzane przez największych kompozytorów i poetów. Romańskie kościoły, secesyjne kamienice i XVI-wieczne piwnice sąsiadują tutaj ze starymi fabrykami przerobionymi na lofty, kluby i restauracje. Nocne życie jest na porządku dziennym, a rowerem wszędzie blisko. Uwaga: moda na Lipsk dopiero się zaczyna! Sprawdźcie, dlaczego „New York Times” umieścił go na liście 52 miejsc, które trzeba zobaczyć w 2020 roku.

MAŁY BERLIN
Dzieje Lipska to nieszablonowa industrialna historia szybkiego wzlotu, powolnego upadku i spektakularnego odrodzenia. Przemysłowe miasto, prężnie rozwijające się do czasów Wielkiego Kryzysu 1920 roku, miało szczęście wyjść z II wojny światowej najmniej dotknięte zniszczeniami oraz nieszczęście znalezienia się po niewłaściwej stronie żelaznej kurtyny. Dziś spuściznę industrializacji i wielu lat enerdowskiej stagnacji udało się przekuć na magnes dla młodzieżowej kultury. Surowe pofabryczne wnętrza wypełnia nowoczesna sztuka alternatywna. Sprzyja temu liczący ok. 30 tys. studentów uniwersytet, którego absolwentami są m.in. Goethe i Angela Merkel.

Rosnąca oferta klubów nocnych, kawiarni i restauracji typu slow food, modnych loftów i licznych pracowni artystycznych sprawiła, że miasto określa się mianem „małego Berlina”. Z tą tylko różnicą, że Lipsk wciąż jest nienasycony, nadal jest tutaj wiele przestrzeni na nowe inicjatywy, ciągle czuć głód doświadczeń. Przy czym atrakcji nie brakuje. Oprócz tradycyjnego zwiedzania śladem najsłynniejszego mieszkańca miasta – Jana Sebastiana Bacha – można również spędzić czas relaksując się na schodach pod Philippuskirche z widokiem na kanał, przepłynąć się kajakiem pod mostami Plagwitz lub napić się zimnego piwa przy Karl-Heine-Str. Zapamiętajcie nazwisko, od którego ulica wzięła nazwę – to właśnie dzięki Karlowi Erdmannowi Heine Lipsk stał się centrum niemieckiej industrializacji.

ROK KULTURY INDUSTRIALNEJ
Obchodzony właśnie Rok Kultury Industrialnej to ważne wydarzenie w życiu miasta. Choć cała Saksonia obchodzi w tym roku 500-lecie industrializacji, to prawdziwy skok cywilizacyjny Lipska należy osadzić w latach 1840-1880. Architekt XIX-wiecznego cudu przemysłowego, dr Karl Erdmann Heine, dostosował miasto do rytmu nowoczesnego świata za sprawą budowy połączeń handlowych – pionierskiego dworca kolejowego oraz kanału wodnego łączącego Lipsk z Hamburgiem. Z jego inicjatywy dzielnica Plagwitz, dzisiejsza arena inspirujących wydarzeń kulturalnych, stała się wzorowym osiedlem robotniczym z prawdziwego zdarzenia. Z czasem zaczęła jednak tracić impet, a po 1989 roku w wyniku upadku fabryk została opuszczonym i zaniedbanym miejscem. Jako przestrzeń do artystycznych eksperymentów nadaje się więc znakomicie. Jest to jedyne w swoim rodzaju muzeum architektury industrialnej. W dawnych budynkach przędzalni bawełny Baumwollspinnerei, elektrowni Kunstkraftwerk czy fabryce tapet Tapetenwerk znów tętni życie. A ośrodków kultury jest w mieście znacznie więcej i wciąż powstają nowe.Przejdź do
>>> Lipsk: Architektura industrialna
>>> Lipsk: Miasto muzeów


Więcej o Lipsku przeczytasz na miejskim blogu. Dostępna jest jego polska wersja >>> www.leipzig.travel/blog/pl.

Bieżące informacje o wydarzeniach Roku Kultury Industrialnej znajdziesz na www.industriekultur-leipzig.de oraz www.leipzig.de.

KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>

SABINA BEDNARZ: Świat według Sabinki mieści się w walizkach
Z okazji Dnia Dziecka poprosiliśmy o wywiad najświeższą crew, jaka kiedykolwiek trafiła na łamy Ultramaryny. Sabina... >>>

DOMINIK STRYCHARSKI: Komponuję opowieści
Dominik Strycharski, rocznik 1975. Gra, komponuje, improwizuje, śpiewa, prowadzi warsztaty. Jest autorem muzyki w te... >>>

ASTHMA: Wspólnie damy radę
Muzyczny świat dowiedział się o nim w połowie 2020 roku, kiedy na YouTube trafił kawałek „Centrala”. Chw... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. "Internetowa platforma czasu wolnego" współfinansowany przez Unię Europejską ze
środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Śląskiego na lata 2014-2020 dla Osi Priorytetowej: III. konkurencyjność MŚP, dla działania: 3.2. Innowacje w MŚP
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone