Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
niedziela 18.08.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
John Zorn w Katowicach

Górnośląskie Centrum Kultury, 16 listopada 2002
KOMENTARZE:

2004-01-19 08:52
a nieco spóźnionym podsumwaniem tych wypowiedzi niech będzie wspomnienie zeszłorocznego koncerytu Naked City w Sali Kongresowej w Warszawie. Zorn na saksofonie, Patton przy mikrofonie. Ekstaza. A tez znaleźli się niezadowoleni. Wszystkim nie dogodzisz :)
kar

2002-11-24 14:52
Staram się zrozumieć twoją frustrację eMKa. 1. Promocja tego koncertu oparta była na informacji od menago Zorna. Otrzymałem rider, z którego wynikało, że tym razem artysta będzie obsługiwał urządzenia elektroniczne i w tym też celu zamawiał stosowne nagłośnienie. Zorn nie wystąpił osobiście jednak czy czułbyś się lepiej gdyby dyrygował odwrócony tyłem do publiczności kwartetem tak jak to miało miejsce w W-wie bodaj 3. lata temu /tam też spora część publiczności miała o to pretensje/. 2. Nie był to zwykły koncert, lecz specjalnie na okazję 100 lecia urodzin Hansa Bellmera przygotowany projekt muzyczny. Pisałem przecież o tym:"jego koncert to projekt multimedialny poświęcony twórczości Hansa Bellmera – artysty zaliczanego do kręgu surrealistów, który przed stu laty urodził się w Katowicach. John Zorn, obsługujący tym razem instrumenty elektroniczne WYSTĄPI"-o to właśnie wyrażenie chodzi a nie o muzykę prawda? Zostałeś zawiedziony, bo spodziewałeś się innej muzyki. KAŻDY ZATEM PRETEKST JEST DOBRY, ABY DAĆ UPUST SWOIM ŻALOM, zauważ jednak, że John Zorn firmuje swoim nazwiskiem wiele płyt, na których nie gra osobiście ani jednego dźwięku. 3. Nikt też nie obiecywał MASADY, NAKED CITY czy BAR KOKHBY. Myślę teraz jak mało jest Ci znana twórczość Zorna. I nie oszukujmy się, po prostu pewnej części publiczności nie podobała się ta muzyka a nie brak obecności Zorna na scenie. 4. Twoje słowne wodotryski zasługują na szersze uznanie. Stałe felietony i zapowiedzi muzyczne w Ultramarynie to dobre miejsce - z chęcią ci je odstąpię.
anka.

2002-11-23 03:32
Drogi AnKa. Z bólem serca i zażenowaniem spoglądam na wykwity Twojej słownej ekwilibrystyki, na te werbalne wodotryski wypocone w próbach nachalnego dodania etosu imprezie, która okazała się puszczonym w świat marketingowym bąkiem, kaczką dziennikarską zakrawającą na zwykłe kłamstwo. Twoja argumentacja, odpierająca pretensje czujących się oszukanymi, jawi mi się jako ukuta na potrzeby chwili, niestosowna wręcz demagogia, bowiem – jak pisał o pewnych sprawach Zbigniew Herbert – są one kwestią smaku. I w kontekście koncertu Johna Zorna właśnie, wielce niesmaczna jest dla mnie Twoja insynuacja, iż postrzeganie w nim Idola dyskwalifikuje odbiorcę tej muzyki jako kompetentnego w odbiorze ARTYSTY. Przede wszystkim, promocja koncertu Zorna cały czas eksploatowała konwencję promocji IDOLA właśnie (oczywiście z zachowaniem proporcji adekwatnych do gatunku), na czele z bannerami w ogólnopolskich portalach internetowych, informacjami o koncercie JOHNA ZORNA w prasie ogólnopolskiej i artykułami jednoznacznie wskazującymi na jego występ, z wszelkimi tego konsekwencjami natury artystycznej, komercyjnej, motorycznej (wejście na scenę... o przepraszam, to było... ). Insynuacja taka wskazuje, że próbujesz tworzyć pejoratywny podtekst swoich ripost - niebezpieczna jest to zabawa, bo zwykle wciągająca i przenosząca się na inne dziedziny życia niż tylko polemika. Biegli są w tej sztuce politycy, a wśród inwektyw jakimi obrzuca ich niezaznajomiony z metodami odbioru SZTUKI gmin, przydomek jakim zwykło określać się trzodę chlewną należy do tych najlżejszego kalibru. Sam sobie Mistrzu odpowiedz, czy gmin ma, czy nie ma racji. Zwrócę uwagę tylko – lecz nie odniosę się – do pomysłu, iż swoją nieobecnością na scenie Zorn komunikuje nam iż nie podlega tym samym kryteriom co gwiazdy mediów, pop music czy wybitni instrumentaliści – wirtuozi… Cóż…, pozostaje tylko podziękować Zornowi, że nie zakomunikował nam tego np. z Nowego Jorku. Zgadzam się z Tobą, że była to żywa muzyka Zorna wykonana przez znakomitych instrumentalistów, jednak celowo woalujesz różnicę pomiędzy jakością artystyczną imprezy, która pomknęła gdzieś w nieznanym kierunku razem z wychodzącymi w trakcie koncertu widzami, a jakością i motywami takiej, a nie innej jej promocji. Prawdą jest, że wartość muzycznego przekazu jest nierozerwalnie związana z osobowością artysty, jest to jednak prawda tak jasna i oczywista jak intencja, w której jej używasz, i infantylność takiego postępowania. Użycie tej argumentacji w kontekście koncertu Zorna jest równoznaczne z wiarą, iż podczas wykonania „Ody do radości” orkiestrę poprowadzi sam Ludwig. eMKa
eMKa

2002-11-22 10:25
andrzejku, co tu duzo ukrywac, ludzie przyjechali zobaczyc jak gra zorn. nie bylo go pare lat. gdybyscie zapowiadali, ze kwartet zagra utwory zorna, to mielibyscie polowe ludzi na sali, a tak - poznalem goscia co z synem z bialegostoku na koncert przyjechal, co tam z bialegostoku - facet jeden przyjechal z zagrzebia, zeby relacje dla chorwatow z jedynego koncertu zorna w europie przekazac. a tu zorn z dupa na krzeselku siedzial. daliby sobie na scenie rade i bez niego, nawet na probie...:)
majo

2002-11-20 12:44
oczywiście, że wartość muzycznego przekazu jest nierozerwalnie związana z osobowościa artysty - Zorn był permanentnie obecny w każdym dźwięku dobiegającym do słuchaczy ze sceny. Jeżeli oczekiwałeś idola to musisz go poszukać w innej muzyce.Kropka. AnKa.


2002-11-20 12:18
Dla mnie jest to bardzo proste: Albo piszemy, że John Zorn wystąpi, albo że John Zorn przedstawia (wartość muzyczna koncertu nie ma tu nic do rzeczy). Po prostu okłamano Nas, publiczność.Kropka.
Mrówa

2002-11-20 09:29
Jest sporo racji w tym byciu rozczarowanym po koncercie Zorna w GCK.Miałem to szczęście, że widziałem ponad 2 godzinną próbę z udziałem kompozytora. To wiele zmienia jak widzisz kogoś przy pracy. Źle się stało, że występu Zorna od samego początku nie nazwano PROJEKTEM MUZYCZNYM POŚWIĘCONEMU HANSOWI BELLMEROWI - pisałem, że John Zorn WYSTĄPI. Nie chcę się tutaj tłumaczyć ale takie miałem materiały od managera Zorna: "Quartet DeSade and John Zorn - electronics".Nie ulega jednak wątpliwości, że była to żywa muzyka Zorna wykonana przez znakomitych instrumentalistów. Zorn swoją nieobecnością na scenie, zakomunikował nam, że nie podlega tym samym kryteriom co gwiazdy mediów, pop music czy wybitni instrumentaliści- wirtuozi,na których się chodzi, aby ich podziwiać. Zorn uważa za kłamstwo taką wersję świata i jako artysta ma prawo nam o tym opowiedzieć. Uważa też, że najważniejsza jest muzyka i w tym szczególnym wypadku jego obecność na scenie tylko przesłoniłaby prawdziwy cel tego koncertu - 100 lecie urodzin Hansa Bellmera, którego sztuka plastyczna zainspirowała go, do napisania kwartetów. John Zorn to przede wszystkim ARTYSTA, wybitny kreator zdarzeń i zderzeń muzycznych, artysta wielowymiarowy i niejednoznaczny, muzyk który od lat obala stereotypy, żartuje z konwencji wykonawczych i przecież za to właśnie go "podziwiamy", czyż nie? Po tym koncercie nic już nie będzie takie same, warto zwrócić na to uwagę słuchając muzyki.A dla zawiedzionych, John Zorn obiecał w przyszłym roku swój powrót do Polski na kilka koncertów z ELECTRIC MASADĄ I NAWET JEŻELI NIE ZAGRA NA SAKSOFONIE BĘDZIE MIAŁ W ZESPOLE WYBITNYCH INSTRUMENTALISTÓW.Całkiem prywatnie to myślę, że on lubi czasem pograć sobie na saksofonie i robi to najczęściej z Masadą właśnie.
anka.

2002-11-19 18:34
dziwnie sie czuje jak dziecko, ktoremu obiecano bombonierke a w zamian pokazano film edukacyjny z fabryki czekolady. kwartet byl swietny, muzyka tez jesli ktos jest obsluchany ze wspolczesna kameralistyka, ale... niedosyt jest, tym bardziej jesli wszytskie zapowiedzi prasowe rekomendowaly go jako" john zorn gra z towrazyszenim kwartetu de sade...". wlasnie "gra" a ne "siedzi i dlubie w nosie". jaki by nie byl ten koncert nie bylo zorna na scenie i to puste miejsc wszyscy najbardziej zapamietali. szkoda, bo pewnie nastepnym razem zorn zjawi sie w 2020. tylko wtedy moze juz nikt nie przyjsc. polacy sa pamietliwi. jak slonie.
sebastian

2002-11-19 02:09
pisalem to juz na forum gazety wyborczej, wiec zacytuje tylko: koncert zorna wygladal tak (dla tych ktorzy nie byli): przyjechal miztrz, przywiozl kwartet smyczkowy plus pianiste (ktory ma na imie angela, wiec zapowiadano go jako ją). usiadl na widowni, kwartet zagral, potem zagralo trio (na tej czesci ziewalem), potem mistrz wlaczyl (przyciskiem play - widzialem, bo siedzialem pare miejsc od niego) swoj skomponowany na laptopie w samolocie (jak sadze) glut, ktory stanowil czesc prezentacji fotografii starych duchem i cialem prac niezyjacego surrealisty. potem wyszedl kwartet. zagral. potem byly oklaski i wyszedl pan zorn, zeby sie uklonic. odpierdolilo mu, albo komus w katowicach, bo zapowiadano koncert zorna, a gral kwartet, co to go kronos trzy razy z zamknietymi oczyma objezdza, ale ludziska tlumnie porzyszli, bo zorn przecie. jak to mowia: w gume ciecie tez zajecie (tym bardziej za 20 tysiecy papierow)
melex


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
ŚLĄSCY FREEGANIE: Nie konsumują życia. Żyją je.
Ile jedzenia wyrzucamy? Ile niepotrzebnych rzeczy kupujemy? Najpierw cyfry, które przemawiają do wyobraźni: wyprod... >>>
komentarze: 1

ANIA SUNDSTROM: Niepoważne instrumenty, poważne tematy
Ania Sundstrom w rodzinnym Bytomiu pojawia się rzadko, bo czas dzieli między muzykologiczne konferencje na całym świ... >>>

WOJCIECH KUCHARCZYK: Carbon/ Future!/ Nowa Muzyka
Scena Carbon to już stały element festiwalu Tauron Nowa Muzyka, doroczne źródło największych festiwalowych niespo... >>>

PAWEŁ KULCZYŃSKI: Rozmowa przy pierwszej kawie
Lautbild, Tropajn, Wilhelm Bras – nazwy kojarzące się z ciągłym poszukiwaniem nowych środków muzycznego wyrazu... >>>

KATARZYNA WITERSCHEIM: Śląsk na różowo
Trudno się nie zdziwić, gdy jedną z najciekawszych opowieści o historii Górnego Śląska, doskonale obrazującą tygiel... >>>

SKORUP: Kręcę się wokół swojskości
Skorup od kilkunastu lat stoi na straży oryginalności nie tylko śląskiego, ale i polskiego rapu. Jest piewcą zwycz... >>>

BARTO’CUT12: Trzeba mieć otwartą głowę
Ten niespełna 22-letni raper i producent z Jastrzębia-Zdroju to niezwykle barwna postać na śląskiej scenie rapowej... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2018
2.07.2018
Off Festival 2017
8.08.2017
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone      
hacklink panel hacklink web tasarım hacklink panel eskişehir evden eve nakliyat hacklink satış istanbul evden eve nakliyat instagram takipçi hilesi wordpress seo wso shell hacklink satış hacklink hacklink satış halı yıkama evden eve nakliyat hacklink al paykasa bozum hacklink satış hacklink satış youtube video indir wso shell instagram takipçi satın al instagram free followers free followers for instagram instagram takipçi instagram takipçi free instagram followers instagram takipçi kasma instagram beğeni hilesi cheat follower for instagram instagram giriş instagram free follower Rize Escort Erzincan Escort Zonguldak Escort Bolu Escort Kütahya Escort Escort Samsun Samsun Escort Mersin Escort Malatya Escort Kayseri Escort Kayseri Escort Bayan Gaziantep Escort Gaziantep Escort Bayan Escort Gaziantep Eskisehir Escort Eskişehir Escort Bayan Bursa Escort Bursa Escort Bayan Bursa Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Escort Beylikdüzü Beylikdüzü Escort Antalya Escort Bayan Antalya Escort Alanya Escort Escort Alanya Adana Escort Escort malatya Alanya Escort Konya Escort Bodrum Escort Kuşadası Escort Hatay Escort Gaziantep Escort Adana Escort Sinop Escort Kıbrıs escort bayan Girne escort Bursa Escort Afyon Escort Tekirdağ Escort Sinop Escort Şanlıurfa Escort Ordu Escort Niğde Escort Manisa Escort ısparta escort Cami Halıları Promosyon ürünleri çiğköfte Cami Halıları Cami Halıları İstanbul Escort Mersin Escort pendik escort Beylikdüzü Escort Ataşehir Escort Ankara Escort Antalya Escort Ankara escort Pendik Escort Kadıköy Escort ankara escort Ankara Escort Beylikdüzü Escort Keciören Escort Çankaya Escort istanbul Escort ANKARA ESCORT Bahçeşehir Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Bodrum Escort porno izle Eryaman Escort ankara escort Ankara Escort İzmir Escort Ankara Escort izmir Escort Antalya escort ankara escort ankara escort Kurtköy Escort zenci porno Bahçeşehir Escort Pendik escort Kartal Escort maltepe escort Sincan Escort Ataşehir Escort http://www.ankaraal.com/ ankara escort Ankara Escort Bakırköy Escort Bayan Ataköy Escort Bayan Halkalı Escort Şirinevler Escort Şişli Escort Esenyurt Escort Bayan Etiler Escort Taksim Escort Beşiktaş Escort şişli escort adana escort canlı bahis sanal bahis kaçak bahis eryaman escort